Je to neuvěřitelných 128 let od narození Dale Carnegieho. Osoby s neuvěřitelnou empatii a talentem pro komunikaci s lidmi, kterou i dnes znají lidé po celém světě. Jeho knihy využívají dodnes podnikatelé, mluvčí i učitelé. V čem byl Dale tak výjimečný? Přesně na to se podíváme v dnešním článku a začneme rovnou s jedním velmi pěkným citátem!

„Místo abyste si dělali hlavu s tím, co o vás říkají lidé, zkuste raději vytvořit něco, co budou naopak obdivovat.“

Narodil se 24. listopadu 1888 v Missouri v USA. Jako mladý se pokoušel stát hercem, nicméně to nebyl jeho osud i přes jeho vyjadřovací schopnosti. Můžeme za to být jenom rádi, jelikož bysme jinak neměli možnost číst jeho dokonalé knihy.  Naneštěstí po čase odcestoval do New Yorku, kde začal vést kurzy komunikace v YMCA (Young Men´s Christian Association). A přesně tam začíná jeho velká cesta. Po čase byl už velmi uznávaný lektor, a proto v roce 1912 vzniká ,,Dale Carnegie Course“. V té době také začíná mít svůj rozhlasový pořad a je velmi ceněn po boku vůdčích osobností.

„Dělejte to, z čeho máte strach. A dělejte to opakovaně. To je nejrychlejší a nejjistějších způsob, jak strach porazit.

Velký zlom přišel po vydání první knihy s názvem ,,Jak získávat přátele a působit na lidi“ (o níž jsme již psali v rubrice Co Číst ZDE), která se během chvíle stala opravdovým bestsellerem. Následovaly další knihy a byly stejně úspěšné. Knihy jsou opravdu inspirující a velice jednoduché na pochopení, a proto je i v dnešní době čte tolik lidí! Je zajímavé, jak se dá převést tolik banálních věcí (které člověk často ani nebere v potaz) do tak skvělých knih.  Z Dale Carnegie Course vznikla společnost Dale Carnegie Trainig, která mimochodem funguje dodnes. Má zastoupení ve více než 90 zemích světa včetně České republiky. Společnost se od svých začátků zaměřuje na učení komunikace a to, jak jednotlivců tak společností. Učení samozřejmě vychází z Carnegiho knih, ale každý lektor za léta učení vkládá do učení i své osvojené metody.

„Lidé zaplatí víc, aby byli baveni, než vzdělávání.“

Co se týče knih, tak jich autor vydal opravdu mnoho. Člověk má opravdu na výběr v oboru empatie či vědění a rad ohledně vůdčích schopností. Z každé knihy vyzařuje naprostý optimismus a radost. Už jen to  je příklad sám o sobě. Podle autora by měl každý být pozitivní ke svému okolí a vnímat ho takové jaké je. Není třeba ho zkrášlovat či naopak odsuzovat. Je třeba pochopit a poté činit vše k lepšímu formou naslouchání, přejícnosti a pozitivního chování. Tyto všechny myšlenky zahrnuje přes 20 knih! Dvacet knih, které mají společné základy, nicméně jsou naprosto jinak rozvíjeny.

„Co máš, kým jsi, kde jsi, co děláš – nic z toho neovlivňuje to, jestli jsi šťastný nebo nešťastný. Záleží na jediném: na co myslíš.“

Navzdory všem pozitivním ohlasům je ,,Dale“ špatně hodnocen některými kritiky. Od svého vydání se našlo pár lidí, kteří knihu hodnotili špatně. Mají prý naivně účelový optimismus. Carnegiho optimistické myšlení v knihách prý vede k ignorování rizik a celkově prý není možné řešit problémy dostatečnou motivací. Názory jsou různé, nicméně z jeho knih či kurzů dokáže každý získat opravdu mnoho znalostí, názorů a pozitivních myšlenek, které člověku opět obohatí život a zdůrazní mu jeho náplň. Život má být šťastný. Protože šťastný život je naplňující a pokud vás něco naplňuje a těší, tak jste člověk, který si dokáže vše opravdu vychutnat a umí se postavit všem překážkám v životě.

 

Inzerce