Jsme rádi, že Vám můžeme představit další velmi inspirativní rozhovor. Tentokrát nám na naše otázky odpověděli Jiří Doležal a Honza Emler, tvůrci motivačního diáře DOLLER. Tito dva sympatičtí vysokoškoláci si chtěli začít plnit své sny, a tak hledali nástroj, jak zvládnout time management, osobní rozvoj a motivaci. Nenašli však žádný takový, který by splňoval jejich požadavky, a tak vytvořili vlastní kreativní diář, díky kterému chtějí podpořit motivaci a sny i u dalších lidí.

To, co děláte, přišlo jako spontánní nápad nebo jste se k tomu nějak dopracovali? Představte nám svůj projekt.

Jirka: Byl to dlouhodobější nápad. S Honzou jsme začali hodně spolupracovat už na škole. Byl to takový souhrn toho, co jsme potřebovali vyřešit – nastavení vize, time managementu a ucelení představy, co od života chceme a jak ho chceme zvládnout. Samotná realizace, kdy jsme na tom pracovali každý den, začala letos v létě, kdy jsme si ujasnili, co od našeho diáře očekáváme.

Honza: Je to hodně způsobené tím, že jsme něco každý používali, každý měl svůj vytvořený systém. Ale důležité bylo vytvořit něco uceleného, protože každý to má na telefonu, v počítači, na dalších papírcích, v šuplících nebo poházené a přitom je potřeba to nosit v jedné ucelené věci. Takže jsme se scházeli, vymýšleli, jak to dát dohromady a proto vznikl DOLLER.

Jirka: Jak roste ten projekt, tak rosteme i my a rostou naše cíle. Dnes máme prodáno přes 2600 DOLLERů a tak snad i 2600 spokojených uživatelů, kteří se probouzí a začínají žít své sny. Z projektu, který byl zamýšlený pro 20 až 50 lidí je najednou takové zvíře a chceme, aby bylo ještě větší, aby lidé věděli, že tu taková šance existuje.

Jak jste začali?

Honza: Začali jsme nad sklenkou vína, ve škole, o víkendech, po nocích. Vždycky jsme se ptali na zpětnou vazbu kamaráda. Potom jsme zjistili, že musíme vytvořit náklad 1000 diářů, aby to pro nás bylo finančně přijatelné, a tak jsme odstartovali kampaň na Startovači. Nakonec jsme dostali velmi pozitivní zpětné vazby a mohli jsme vytvořit diářů dvojnásobek. Moc mě třeba potěšila zpráva od jednoho pána, který nám psal, že je to první diář, který používá ještě v únoru.

Jirka: Crowdfunding rozhodně doporučujeme začínajícím podnikatelům, protože je možnost získat nejen potřebný kapitál, ale také výbornou zpětnou vazbu. Pro nás bylo nejkrásnější to, že skončila kampaň na startovaři a od té doby stále chodí dennodenně objednávky.

Jaká znalost, vlastnost nebo schopnost byla pro Vaše podnikání klíčová?

Honza: Klíčové byly znalosti, které se týkají time managementu, nastavování vizí a následně cílů k tomu, aby to bylo efektivní. Důležitý byl určitě chtíč, naše vlastní vize a sny, které si chceme splnit. V tu dobu, kdy jsme se pro DOLLER rozhodli, jsme se se vším teprve začínali učit. Ta touha po tom, aby vznikl reálný produkt, nás hnala k tomu se učit.

Jirka: Potom z těch technických určitě ilustrátor, což dělal všechno Honza. Takže jsou 2 prvky – znalost time managementu, zvládání prokrastinace, osobní rozvoj a ta technická stránky věci.

Jak jste se dostali k tématu osobního rozvoje a co pro něj děláte vy sami?

Jirka: To tak nějak vyplyne. Já, když jsem byl na škole, tak jsem měl strašně moc věcí, co jsem potřeboval vyřešit. Měl jsem výzkum, sport, projekty a další aktivity včetně školy a všechno jsem to potřeboval nějak zvládnout a ten osobní rozvoj je s tím spjatý. Člověk, když se nerozvíjí, tak stagnuje a já nesnáším být na jednom místě. Pořád čteme, každou chvíli je něco nového. Obzvláště proto, že studujeme úplně něco jiného, než na co se teď zaměřujeme, tak je to pro nás pořád všechno nové. Počínaje přednáškami o marketingu, SEO, jak nastavit web a takové ty technické věci přes klasický osobní rozvoj. Byli jsme na konferenci Podnikatelé spojte se, kde jsme vystupovali. Také třeba na konferenci Glorius v Brně. Obzvláště když člověk začne podnikat, tak zjistí, že toho neví mnohem víc, než si myslel.

Honza: Osobní rozvoj je jen taková nálepka, ale my se rozvíjíme už od té doby, co se narodíme. Teď je to takové zveličení, ale zapomínáme na to, že je to kontinuální proces, který trvá celý život a měl by trvat, protože se jinak život stává nudou. Kdo se nerozvíjí, je už vlastně mrtvý. Rozhodně doporučujeme třeba projekt TEDx. Je to inspirující a obohacující, jsou tam zajímavé životní příběhy nebo postoje. Zároveň je dobré čerpat i z různých duchovních zdrojů, protože tam je zase přístup k pokoře. Je dobré mít širší záběr a ne jen sosat úspěšné lidi. Rádi se potkáváme s lidmi osobně, protože už to samo o sobě je obohacující.

Jaké máte vzdělání a jaký je Váš názor na tradiční vzdělávací systém?

Jirka: Já jsem inženýr. Teď studuji PhD. obor Finance, na Univerzitě Tomáše Bati. Má to své plusy a mínusy. Každému bych doporučil vysokou školu vystudovat, protože otevírá člověku obzory, naváže přátelství. Vlastně díky studiu jsme se potkali s Honzou a mohl vzniknout DOLLER a další aktivity. Není to o tom, jaké je vzdělání, ale jaký je člověk a co dělá právě mimo školu. Vysoká škola ale člověka nezachrání.

Honza: Já jsem teď přerušil magisterské studium, mám za sebou bakalářské. Studoval jsem projektové řízení na ČZU a můj přístup je podobný. Je to o tom, že se člověk na vysoké škole něco naučí, ale jsou to stále základy. Život je o něčem jiném a to se člověk musí doučit sám. Je to jenom taková vstupní brána, která usnadňuje průchod do života. Abych to shrnul, tak je dobrá kvůli kontaktům a zajímavým lidem, kteří mají vůli, píli, vědomosti, umí pracovat s dead lines.

Jaký je podle vás rozdíl mezi úspěšným a neúspěšným člověkem?

Honza: My jsme dělali jednu soutěž, kdy podmínka byla odpověď na to, jak definuji úspěch. A každá ta odpověď je opravdu jiná – pro někoho je to zdraví, pro jiného děti, kamarádi, pro jiného nový bavorák, dovolená. Každý to definuje úplně jinak. Pro nás mohou být ti lidé neúspěšní, my můžeme být neúspěšní pro ně, úspěch je jen relevantní.

Jirka: Pro mě je jednoznačně úspěšný ten, kdo si plní své sny. Mám to tak postavené i já a za tím si jdu.

Co byste udělali jinak, kdybyste teď začínali znovu od nuly?

Honza: Asi nic. Vždy je spousta věcí, které můžeš udělat jinak, ale ve výsledku je stejně jinak udělat nemůžeš.

Jirka: Vůbec nepřemýšlíme o nějakém restart buttonu, navíc na co se zabývat minulostí, radši se směřuji na tu budoucnost.

Jaký máte postoj k překážkám?

Jirka: Čím větší, tím lepší. Jsme soutěživí.

Honza: je to o tom učení, osobním rozvoji. Pokud by překážky nebyly, tak si myslíte, že jste perfektní a není to kam dál posouvat. Jakákoli překážka je zpětnou vazbou toho, že se něco dělá špatně a dalo by se to udělat líp a vždycky se najde nějaká cesta, jak překážku přeskočit.

Odkud čerpáte inspiraci a máte nějakého hrdinu/vzor?

Jirka: Já mám rád komiksy, takže těch hrdinů mám víc (smích). Jsem takový snílek. Ale v reálném světě – inspiraci mám takovou, že přečtu nebo vidím něco zajímavého a to jsou takové střípky. Člověk se musí snažit získat inspiraci všude, kde je, koho vidí, protože hrdinové jsou všude. Že bych se inspiroval konkrétně jedním člověkem, to ne.

Honza: Hrdinové jsou všichni okolo nás, od každého se dá čerpat inspirace a nemusí to být o tom, že něco vybudoval, má pod sebou x tisíc následovníků. Může to být úplně ten nejobyčejnější člověk, protože může být v situaci, ze které vzejde jako hrdina. Je blbost se hnát za jedním člověkem, který bude takový ten hrdina z plakátu. Je dobré čerpat ty střípky a skládat si to podle sebe.

Jaké jsou vaše další sny a vize?

Jirka: Já bych chtěl vybudovat DOLLER mezinárodně, to je to, na čem teď pracujeme a co jsme si řekli, že bychom chtěli vytvořit. Chtěli bychom, aby to byl fungující zažitý systém, který pomáhá lidem se rozvíjet.

Honza: Snažíme se, aby DOLLER probouzel v lidech to, co chtějí dělat. Aby nechodili naštvaní z práce, nestěžovali si neustále někde u piva. Proto chceme, aby byl DOLLER po celém světě. Když totiž alespoň většina z nás bude vědět, co chce dělat, tak se budeme mít daleko líp. Bude víc spokojených lidí, což nás žene kupředu.

Vzkaz pro čtenáře Diary of the Winners:

Honza: My jsme sice motivační diář, ale lidé musí pochopit, že jedinou motivací jsou oni sami. Je to jejich touha. Měli by se osvobodit od nějakých pohnutek okolí – budeš právníkem, lékařem, apod. Když chci něco udělat, tak mám právo volby a nikdo mi ho nemůže vzít. Měli byste vědět, co chcete dělat a jít si za tím. Přemýšlet nad sebou a nezatěžovat se věcmi, které nedokážete ovlivnit. Pokud bude jen tlak z vnějšku, ale bude chybět ten vlastní uvnitř, tak se člověk špatně někam pohne.

Jirka: Jděte do toho! Je jedno, zda budete používat DOLLER nebo nějaký jiný nástroj. Nejdůležitější je, abyste chtěli vy sami. Je to vaše rozhodnutí a vaše disciplína. Nevzdávejte to a žijte své sny. Dělejte věci podle sebe a ne podle ostatních, protože to je to, co vám dodává energii. To je to, proč ráno chcete vstávat brzo a chodit opravdu pozdě spát. Zkoušejte to a nebojte se, protože to dává smysl na konci dne. Žijte své sny.

My moc děkujeme za skvělý rozhovor plný inspirativních myšlenek a rad začínajícím podnikatelům. Těšíme se na další spolupráci.

www.doller.cz

Inzerce