Je nás mnoho, co milujeme objevování přírodních krás. Neustále hledáme a nacházíme „Boha“ ve skále, lese, řece, hoře. Když se procházíme po úbočí hor a náš pohled se upírá do vzdálených koutů krajiny, která nás obklopuje a pohlcuje, zjišťujeme, že je nám dobře. Cítíme čerstvý vzduch, pořád opakujeme „to je nádhera“, nebo po vzoru filmové Homolkovic rodiny „to jsou panečku panorámata“, ale sami víme, že tu úžasnost, kterou máme před sebou, jen těžko popíšeme slovy. To se musí zažít.

Pak je nás také dosti, které spojuje láska k historii, kultuře a impozantním stavbám, které se v minulosti daleké i nedaleké postavily (někdy bohužel i zbořily). Hltáme slova průvodce, hledáme si informace o místech, kam se chceme v budoucnosti podívat, nebo se tam už chystáme. Chceme zachytit genia loci nejen v přírodě, ale i v místech, kterým jsme my, lidé dali strukturu, řád. Můžou to být velkolepé stavby typu hradů, kostelů, pevností, ale také jen rozvaliny měst či vesnic. Jednoduše milujeme kulturní dědictví, které lidstvo vytvořilo a necháváme se v něm inspirovat k dalším výtvorům.

A pak jsme tu my, kteří chceme na svých cestách zažívat oboje. Poznávat krásy přírody i kultury. Přesně tuto kombinaci můžeme najít v méně známé části Skotska, Jižní vysočině (Southern Uplands).

Jižní vysočina nebo také Jižní vrchovina se rozprostírá od hranic Anglie, až ke spojnici Edinburgh-Glasgow. Nenajdete zde žádná velká města, obrovská nákupní centra či průmyslové oblasti. Mnohem spíše se tento kraj blíží mixu zalesněné a hornaté přírody, zemědělských různobarevných polí a romantických vesniček, městeček, statků, které se ale drží v nižší nadmořské výšce. Krajina se často mění. Můžete procházet rašeliništěm přes široká údolí, hory, pastviny, kolem polí s ovsem, pšenicí či ječmenem, do bukových a dubových lesů, až k ledovcovým jezírkům a morénám.

 

Ačkoliv je zde krajina hornatá, nenachází se tu vysoké hory. Nejvyšší bod, Merrick, má 843 metrů. Ale i přesto si v této oblasti nejeden nadšenec výletu do hor přijde na svoje. Terén je divoký, zvlněný, dá se říci, že i trochu nebezpečný, ale i to je důvod, proč se sem vydat. Rozhled je při dobrém počasí z drtivé většiny hor dechberoucí. Taková hora Griffel (569 m) je velmi populární. Místní příroda je zrozená proto, aby byla objevována a milována. Krajinu ale nemusíte jen poznávat pěšky. Rozšířená je zde síť půjčoven horských kol 7stanes, která nabízí trasy pro pokročilé i začátečníky.

Historie zde na nás přímo dýchá. Musíme vědět, že Jižní vysočina je území plné dávných bitev, ale i kulturních center. Najdeme zde hrady, pevnosti, slavná bojiště, atd. Hodně významné jsou kláštery jako Dundrennan Abbey, Melrose Abbey, Dry-Burgh Abbey. Sami velcí spisovatelé jako Robert Burns či Walter Scott tady nacházeli inspiraci do svých literárních děl. Milovníci moderního umění zde můžou nalézt plastiky Henryho Moora, které se nachází přímo ve volné přírodě. Kulturních statků je tu mnoho a vyplatí se je poznat.

 

Jižní vrchovina je místo, které stojí za to navštívit. Ať už prahnete po poznávání historie a kultury či mystickém prožívání a objevování přírody. Ať už toužíte zažívat harmonii s přírodními elementy či opěvovat a oslavovat lidské výtvory a artefakty. Ať už si chcete odpočinout od města a práce nebo načerpat inspiraci k dalším krokům svého života. Neváhejte a jeďte, nebudete litovat.

http://www.skotsko.name/jih-uvod.html
http://www.mundo.cz/skotsko/zajimavosti
http://www.walkhighlands.co.uk
https://digitourist.files.wordpress.com/2015/08/3945535441_532517b1a1_b1.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7b/Dundrennan_Abbey_2012_(1).jpg/1024px-Dundrennan_Abbey_2012_(1).jpg
https://c5.staticflickr.com/3/2839/9497000604_790b0bdb03_b.jpg
http://4.bp.blogspot.com/-LyUB1HRLy-Q/TWK7vNzzUtI/AAAAAAAAAh4/ROqKpc-uB5Y/s1600/ettrick.JPG
http://www.cicerone-extra.com/assets/articles/high-time-for-the-southern-uplands/_articleCentre/244000-2.jpg
http://www.airhouses.com/assets/uploads/images/General/thirlstanecastle.jpg
http://www.roxburghe.net/cache/images/Sliders/homepage/1-visit-floors-castle.jpg
http://www.relevantsearchscotland.co.uk/glentrool/014-Merrick%20east-side.JPG
http://lonewalker.net/wp-content/uploads/20130502_121109.jpg

 

Inzerce