Téměř každý z nás viděl proslulý oscarový snímek Rain Man, ve kterém ztvárnil Dustin Hoffman hlavní roli neobyčejného autisty s geniálními schopnostmi. Avšak málokdo ví, že tvůrci snímku se inspirovali člověkem, jenž trpěl závažnou mozkovou dysfunkcí, a přesto byl géniem, jehož paměť překračuje rámec lidského chápání.

Přestože jeho IQ dosahuje pouhých 73 bodů a není schopen vykonávat každodenní činnosti běžného člověka, má mimořádnou paměť. Tento neuvěřitelný muž se jmenoval Kim Peek. Narodil se 11. listopadu 1951 v Salt Lake City. Ihned po narození bylo jasné, že Kim nebude zcela zdravý. Narodil se s nadměrně velikou hlavou. Brzy nato mu lékaři diagnostikovali makrocefalii. Příčinou této nemoci je genetická mutace, kvůli níž nemá postižený propojeny obě mozkové hemisféry.

Když bylo Kimovi 9 měsíců, byly mu diagnostikovány další choroby — mentální retardace, syndrom savanta a vývojové poškození mozku. Poté lékaři sdělili rodičům, že jejich syn se nikdy nebude schopen učit a mluvit. Nikdy nebude mít normální život. Rodičům bylo výrazně doporučeno odložit syna do ústavu, ale tento krok rodiče rezolutně odmítli.

Na první pohled nevypadala Kimova budoucnost vůbec šťastně, ale brzy tento malý chlapec začal projevovat neuvěřitelné schopnosti. Syndrom savanta znamená výjimečné schopnosti a dovednosti při jinak podprůměrném mentálním vývoji. Kim byl schopen se již v útlém věku sám naučit číst a ukládat do své paměti obrovské množství dat a informací. Neobvyklá nemoc způsobila Kimovi vážné sociální vývojové vady, ale dostal naopak do vínku zvýšenou kapacitu mozkových buněk. Jeho mozek začal obdivuhodným způsobem fungovat na principu fotografické paměti.

Když byly Kimovi 2 roky, začal být posedlý knihami. Dokázal přečíst každým okem jednu stranu za 13 sekund — jakoby je scanoval. Ve 4 letech již uměl 8 encyklopedií nazpaměť, všechna americká poštovní směrovací čísla, data historických událostí apod. Dokázal také přiřadit příslušný den v týdnu o 2 000 let zpátky. Za svůj život přečetl více než 12 000 knih a dokázal si vzpomenout téměř na vše, co si přečetl. Měl fascinující odborné znalosti různých oborů a pokořil by jimi kdejakého odborníka s dlouholetou praxí.

Chybějící propojení obou hemisfér paradoxně zajistilo Kimovi cestu na filmové plátno, neboť jeho příběh se stal inspirací pro vytvoření předlohy k oscarovému snímku Rain Man. V roce 1984 se spisovatel Barry Morrow náhodně setkává s Kimem. Silný dojem z Kimovy osoby přiměl Morrowa k napsání scénáře k již zmiňovanému snímku Rain Man. Film měl po uvedení do kin ohromný úspěch a rázem se z Kima stala slavná osobnost. Velký zájem médií a veřejnosti si žádal také Kimovo veřejné vystupování, účast na přednáškách a mnoho dalších veřejných událostí. Kim byl schopen zvědavým divákům i specialistům zodpovědět všechny dotazy s naprostým přehledem, a tak se mu začínalo přezdívat „Kimputer“ nebo „Brainman“.

Pro svět se stal neskutečnou senzací, pro lékaře byl záhadou a hříčkou přírody. Sláva mu umožnila veřejně bojovat za práva duševně nemocných lidí a jeho posláním byla snaha vyvrátit mylné lidské předsudky o psychických vadách. I přes všechny tyto obdivuhodné znalosti nebyl schopen se o sebe postarat a vykonávat běžné činnosti jako je například čištění zubů či oblékání, protože měl omezené motorické schopnosti.

O Kima se pečlivě staral jeho otec, se kterým měl dojemně blízký vztah. Tento génius, který je našemu chápání tolik vzdálený, zemřel v roce 2009 na zástavu srdce. Bylo mu tehdy 58 let. Příběh tohoto muže nás však dodnes nepřestává fascinovat.

https://www.fdb.cz/lidi-zivotopis-biografie/259355-kim-peek.html
http://knihya.cz/syndrom-savanta-jak-vysvetlit-fenomen-genialnich-idiotu/
http://www.rozhlas.cz/brno/upozornujeme/_zprava/ecce-homo-kim-peek-nejslavnejsi-autista-sveta–974209
http://www.ahaonline.cz/clanek/musite-vedet/66011/genialni-autista-kim-peek-to-on-byl-skutecny-rain-man.html
http://kultura.zpravy.idnes.cz/zemrel-kim-peek-ktery-inspiroval-filmare-k-oscarovemu-rain-manovi-1cx-/filmvideo.aspx?c=A091222_121136_filmvideo_jaz
http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/savant-syndrom
http://1gr.cz/fotky/idnes/09/123/org/JAZ2ff495_Obit_Rain_Man_NY126.jpg
https://rubenescobarerazo.files.wordpress.com/2009/12/kimpeek_oscar.jpg
http://2.bp.blogspot.com/-qsiujszeoS0/UKEBmI5RtsI/AAAAAAAAATw/8ChYbAXzSQw/s1600/kim_peek.jpg

Inzerce