Dnes máme plno článků o úspěšných lidech a jejich firmách, institucích a tak dále. Ovšem pokud chceme podniky s opravdu dlouholetou tradicí a historií, tak musíme opustit veškeré technologické společnosti, finanční instituce a zamířit do palíren alkoholu. Lidé konzumují alkohol bez ohledu na ekonomiku, válku či mír a to je možná důvod, proč se palírny mnohdy dědí z generace na generaci po celá dlouhá desetiletí.

Po uvědomění si téhle věci jsem se rozhodl, že několik svých budoucích článků budu mířit právě na příběhy rodin sklepmistrů a palíren, které dlouhá léta činí náš život „příjemnější.“

Jako milovník Whisky jsem se rozhodl, že začnu právě u ní. Leč se to nezdá, tak tento alkohol má mnoho pravidel ke konzumaci a i členění je velmi rozsáhlé.

Whisky nebo Whiskey?
Tato nepatrná změna písmen má navzdory své nenápadnosti velký význam. Název WHISKEY používají značky z Ameriky nebo Irska, zatímco WHISKY Skoti a i více méně zbytek světa.

Druhy:
Single malt – Tyto whisky vyrábí jedna palírna z jedněch surovin na jednom místě. Jejich cena se většinou pohybuje od 1000 Kč nahoru.
Blended – Ty se pálí na více místech z více surovin a pak se promíchají ve slévárně. Cena bývá do 1000 Kč.

Existují i další druhy, ty jsou ovšem ojedinělé a člověk se s nimi setká jen zřídka.

Led?
Za led ve Whisky by vám Skoti pravděpodobně utrhli ruce. Tento zvyk pochází z USA a do většiny značek tohoto alkoholu se nedává, protože led naředí destilát samotný a změní tak chuť. Je to jako ředit dobré víno vodou, prostě se to nedělá…

Výjimku tvoří jen pár druhů, například Jack Daniels Fire, ovšem to je víc likér než skutečná Whisky.

Sklo
Samozřejmostí je sklenička se širokým hrdlem, kterou vám dají ve většině barů a restaurací. Někdy ale uvidíte Whisky ve skleničce se zúženým hrdlem, to aby se uvnitř drželo kouřové aroma, které kvalitní whisky často má. Samozřejmě je absolutní tabu používat panáky už jen z principu, že se Whisky pije postupně a ne na ex.

Kde budeme příště?
Tento článek byl spíš teoretický, ovšem v příštím budu psát o skotské palírně Bruichladdich, která patří mezi nejlepší na světě a její produkty sbírají řadu cen po celém světě.

https://media.glenfiddich.com/assets/Uploads/Shared/Products/Select-Cask/Glenfiddich-Cask-Collection-Select-header.jpg
https://www.checkers.co.za/content/dam/checkerssouthafrica/websites/checkerssouthafrica/Liquor/Liquor/HOFW/Header_PANEL_1.jpg
https://www.rabbies.com/application/files/3514/8458/0515/WHISKY.jpg
http://www.barrel365.com/wp-content/uploads/2017/05/Depositphotos_110596250_original-1024×667.jpg

Inzerce