Bylo nebylo, v jedné malé vesničce Jiřetín v severní hornaté části České republiky se roku 1862 narodil Daniel Swarovski. V této oblasti se již po celé roky soustředila prosperující výroba křišťálů a bižuterie. Sám Daniel také pocházel z rodiny, která vlastnila několik menších skláren, a jeho otec byl dokonce brusičem skla. Proto se není čemu divit, že i Daniel soustředil svůj život tímto směrem. V řemeslu, ve kterém od malička vyrůstal, tedy pokračoval také v učení. Vyučil se pasířem, nebo chcete-li uměleckým sklářem.

Po vyučení pracoval Daniel ve firmě Gebrüder Feix v Albrechticích odkud ho v roce 1880 vyslali do Paříže a Vídně, aby si zde rozšířil své znalosti a načerpal nové zkušenosti. Ve Vídni se na jedné z technických výstav setkal s Františkem Křižíkem, a právě toto setkání navždy ovlivnilo jeho život. Naprosto ho zde nadchla možnost využívání elektrické energie. Hnán novou inspirací, rozhodl se využít tento pokrok k výrobě křišťálu a po návratu do Čech sestrojil stroj, který tehdy jako první uměl perfektně zpracovat bižuterní křišťál. Roku 1892 si tento stroj na novou a jedinečnou techniku výbrusu nechal patentovat a ihned poté začal se svou vlastní výrobou.

Společně se svým novým investorem Armandem Kosmannem v roce 1895 založil firmu D.Swarovski & Co. A později se z důvodu nedostatku energie v českých řekách rozhodl přesídlit do tyrolského města Wattens, kde nalezl ideální podmínky u alpské řeky Inn. Pronajal si zde tovární halu a vtrhl na trh se svými jedinečnými křišťály, které díky své preciznosti, kvalitě a neobvyklé třpytivosti způsobily naprostou revoluci v bižuterní výrobě. Své produkty začal vyvážet do Velké Británie, Německa, USA a brzy se křišťály Swarovski třpytily po celém světě. Na róbách, špercích, dokonce i na botách, Daniel Swarovski pronikl na světový módní trh se svými třpytivými miniaturními křišťálky, které se daly snadno aplikovat na oděv či módní doplňky.

Tento fenomén precizně vybroušených kamínků již po desetiletí okouzluje ženy po celém světě. I dnes, po více než 100 letech od svého vzniku je firma Swarovski skutečným pojmem, který zná už snad každý. Širokou škálu třpytivých kamínků značky Swarovski používá ke své tvorbě řada slavných oděvních návrhářů. Tyto krystalky ovšem nejsou používány pouze v oděvním průmyslu, můžeme je vídat na řadě jiných výrobků, jakými jsou například propisovací tužky, automobily, mobilní telefony, skleněné figurky a mnoho dalších předmětů. Tato velkolepá nadnárodní společnost působí ve více než 40 zemích světa a zaměstnává okolo 25 000 lidí. Roku 1995 bylo ve Wattensu otevřeno multimediální křišťálové muzeum Swarovski, kam se sjíždí lidé z celého světa, aby obdivovali tento malý svět plný oslnivého lesku perfektně vybroušených krystalů, kterými obohatil svět módního průmyslu houževnatý chlapec z Jizerských hor.

 

https://www.swarovski.com/Web_US/en/index
http://trendy-age.cz/swarovski-trpytiva-krasa-s-ceskymi-koreny/
http://www.casopisforte.cz/swarovski/
http://www.tyden.cz/rubriky/kultura/umeni/sklar-z-jablonecka-daniel-swarovski-zalozil-svetoznamou-firmu_369628.html
http://krasny-zivot.cz/zajimavosti/sperky-a-znacka-swarovski

Inzerce