Kde leží souostroví Maskarén a jaké ostrovy zde najdeme? Co je to strombolský typ erupce a proč píšu o Havaji, i když jsme v úplně jiné části světa? V dnešním článku budeme cestovat, ale trochu jinak. Pojďme se podívat nejen na fascinující přírodní jevy ostrova Réunion!

Cestování si často spojujeme s odpočinkem, poznáváním nových míst, lidí a sbíráním nových zážitků. Také bych cestování spojoval s poznáváním nás samých a naší země. A v dnešním článku si Vás dovolím vzít na místo, kde se přiučíme o fungování země. Rád bych Vás dnes vzal na ostrov jen kousek východně od Madagaskaru. Už jsme v našem deníku psali o jeho geologickém sourozenci Mauriciu, ale na dnešní ostrov bych se rád podíval spíše z hlediska geologie. Protože v souostroví Maskarén, kam patří i Mauricius, najdeme ostrov Réunion, kde máme výjimečnou příležitost sledovat vulkanickou činnost z opravdu velké blízkosti.

Celé Maskarény jsou tvořeny sopečnými ostrovy, ale jen na Réunionu můžeme vidět tento proces doposud. Ostrov je tvořený dvěma vulkány. Ten vyšší Piton des Neiges se tyčí do výše 3 069 metrů, a dnes již není aktivní. Pokud se na něj ale vydáte, rozhodně Vás odmění úžasnou scenérií a skvělým výhledem na ostrov. I když má charakteristický tvar vulkánu včetně obrovského kráteru, nejsme tu, abychom koukali ze sopky dolů, jelikož na vrcholku najdeme jenom kameny.

Tím bezpochyby hlavní turistickým lákadlem Réunionu je druhý nejvyšší bod ostrova Piton de la Fournaise. Tato aktivní sopka je jednou z nejaktivnějších činných sopek světa. Můžeme zde pozorovat jak strombolský typ erupce, tedy výrony magmatu do výšky doprovázené oblaky sopečných plynů a sopečného popelu, tak havajský typ, při kterém magma pomalu vytéká na povrch a tvoří lávové proudy po povrchu. Pokud budete mít trochu štěstí a sopka bude mít „svůj den“ pak Vás čeká fantastická a dech beroucí podívaná, při které si uvědomíme, jak bezvýznamní a bezmocní jsme proti přírodním živlům.

Mimo činné sopky nám Réunion nabízí překrásnou přírodu, deštné pralesy s bohatou faunou a florou (daří se zde například tabáku, vanilce a dalším orchydejím), písečné pláže s bílým ale i vulkanickým černým pískem, přírodní vodopády a členitý hornatý terén. Réunion je fantastické místo pro turistiku. A že jsem na začátku psal o odpočinku a poznávání nových lidí? Ale samozřejmě, to tu také zažijete. Místní obyvatelé, původem z Francie, Afriky nebo Asie, jsou pohostinní a společenští. A celkově Vám ostrov nabídne přesně takové turistické vyžití, po jakém Vaše srdce zatouží.

Přírodní síla spolu s krásou, tropická krajina a přátelští obyvatelé dělají z Réunionu opravdový ráj na zemi. A zajímavostí také je, že pokud poletíte přímým letem z Francie, nebudete potřebovat cestovní pas. Réunion je součástí Francie, proto je také součástí Evropské Unie a Schengenského prostoru, včetně jednotné měny EUR. Nadchl Vás Réunion stejně jako mě? Pokud ano, těšte se i na další sopečné putování. Kam Vás vezmeme příště? Napište mi, který vulkán byste rádi poznali!

https://www.diaryofthewinners.cz/strateny-v-raji-mauricius/
http://www.reunion.cz/
https://cs.wikipedia.org/wiki/R%C3%A9union
https://en.wikipedia.org/wiki/R%C3%A9union
https://en.wikipedia.org/wiki/Mascarene_Islands