Dnešním článkem bychom dnes rádi připomněli životní příběh velmi výjimečného a úspěšného podnikatele 20. století Sama Waltona. Sam Walton je známý především pro založení maloobchodního řetězce Walmart, který dnes zaměstnává přes 2,2 milionu lidí.

Sam Walton se narodil v Kingfisher, ve státě Oklahoma v roce 1918. Se svými rodiči žil na farmě, která ale neposkytovala takové zisky, proto byl jeho otec nucen farmu zastavit a jít pracovat pro svého bratra do hypoteční společnosti. Později se přestěhovali do Orlanda na Floridu. Sam byl v té době nejmladším orlím skautem v historii země.

„Vysoká očekávání jsou klíčem ke všemu.“

Nakonec se rodina přestěhovala do Kolumbie v Missouri. Sam vyrůstal za velké hospodářské krize. Jak bylo tehdy zvykem, velmi pomáhal doma rodičům s běžnými činnostmi. Dojil rodinnou krávy a plnil lahve, které dodával k zákazníkům. Poté také pracoval pro časopis a prodával předplatné. Po střední škole mu říkali „nejvíce všestranný chlapec“, protože měl širokou škálu činností, kterým se věnoval. Sám o sobě říkal, že vždy velmi ignoroval konvenční moudrost a plaval proti proudu.

„Kapitál není ničím výjimečný, vize ano.“

Rozhodl se navštěvovat vysokou školu, domníval se tak, že díky tomu bude moct finančně lépe podporovat svou rodinu. Během studia vykonával mnoho pomocných prací, aby uživil sebe a pomohl své rodině. Ve velké třídě na univerzitě v Missouri se stal předsedou třídy a po získání bakalářského titulu z ekonomie v roce 1940, byl zvolen předsedou třídy již na stálo.

„Udělej to! Zkus to! Naprav to!“

Tři dny po absolvování vysoké školy začal pracovat pro maloobchodní řetězec JC Penney v oblasti managementu, kde strávil přibližně 18 měsíců. Společnost opustil v roce 1942 a očekával, že bude přijat do armády pro účely doručování zásob v druhé světové válce. Nakonec dohlížel na bezpečnost letadel a vypracoval se až na pozici kapitána.

„Od každého se můžete učit.“

V roce 1945, když opustil armádu, si otevřel svůj první obchod ve věku 26 let. Díky úsporám z armády v hodnotě 5 000 dolarů a půjčce 20 000 dolarů byl schopen odkoupit malý obchod s názvem Ben Franklin v Newportu v Arkansasu. Walton pracoval na mnoha obchodních konceptech, které ho nakonec dovedli k úspěchu. Důležitou přísadou úspěchu byla široká škála sortimentu zboží. Důraz dával také na nízkou cenu a nižší zisk z marže, usiloval o to, aby zákazníci brali cestu do obchodu jako jakousi „křížovou“ výpravu. Objem prodeje během tří let vzrostl od 80 000 na 225 000 dolarů (dnešní ekvivalent je přibližně 2 miliony dolarů).

„Oslavujte své úspěchy a dělejte si legraci ze svých neúspěchů.“

Úspěch si získal pozornost jeho pronajímatelů, kteří chtěli zakoupit práva na franšízu obchodu. Když Sam Walton odmítl, zvedli mu nájem na částku, kterou Walton nebyl ochoten platit, proto obchod prodal za 50 000 dolarů.

„Způsob, jakým jednáte se svými pracovníky je přesně ten, jakým poté budou oni jednat se zákazníky.“

Velmi brzy se mu podařilo vyjednat koupi malého obchodu v Bentonville v Arkansasu, aby mohl pokračovat ve svém podnikání. Svůj druhý obchod otevřel 220 mil daleko, proto se musel velmi dobře naučit delegovat zodpovědnost. Sam se stal nadšeným pro vytváření franšíz obchodů Ben Franklin. Poté co strávil bezpočet hodin za volantem se se svým bratrem, který byl ve válce pilot, rozhodli pořídit malé letadlo z druhé ruky.

„Pokud máte rádi svou práci, budete se tam každý den snažit dělat to nejlepší. A za chvíli všichni okolo vás chytnou vaši vášeň. Je to jako horečka.“

Za pomoci svého bratra a otce byl schopen otevřít mnoho dalších druhů obchodů. Povzbuzoval své manažery, aby investovali do podílu podniku. Často to bylo i 1000 dolarů, což motivovalo manažery, aby si zlepšovali své manažerské schopnosti a převzali zodpovědnost za svou roli v podniku. V roce 1962 už se svým bratrem vlastnili 16 obchodů v Arkansasu, Missouri a Kansasu.

 

„Existuje jen jeden šéf, a tím je zákazník. Ten může vyhodit každého ve společnosti, od předsedy dolů, jednoduše tím, že utrácí své peníze někde jinde.“

Svůj první Wal-Mart otevřeli se svým bratrem 2. července 1962 v Rogers, v Arkansasu. Usilovali o nalezení amerických výrobců, kteří by mohli dodávat zboží pro celý řetězec Wal-Mart za cenu dostatečné nízkou, aby konkurovali výrobcům ze zahraničí. Během let počet obchodů rostl a dnes je jich přes 11 000 ve 28 zemích světa s čistým ročním příjmem přes 16 miliard dolarů.

 

„Podělte se o své zisky se všemi svými spolupracovníky a jednejte s nimi jako s partnery. Oni poté budou s vámi jednat jako s partnerem a společně všichni naplníte svá nejdivočejší očekávání.“

Sam Walton také podporoval různé charitativní účely. Sám sloužil jako učitel Nedělní školy. Celá rodina darovala velké příspěvky na různé kostely.

„Všichni pracujeme společně. To je to tajemství.“

Sam Walton zemřel 5. dubna 1992 na rakovinu krve. V době jeho smrti společnost zaměstnávala 380 000 lidí v 1 960 prodejnách. Walmart zůstal nadále rodinným podnikem a do roku 2005 držela jeho rodina 5 míst v desítce nejbohatších lidí ve Spojených státech. V roce 1998 byl Sam Walton zařazen časopisem Time na seznam 100 nejvlivnějších lidí 20. století.

„Chcete-li uspět v tomto světě, musíte se neustále měnit.“

Tento příběh je ukázkou jednoho z lidí, kterým se daří vše, na co sáhnou. Pokud ale budete číst pozorně, budete chápat, že za vším stál opravdu velký kus práce.

https://en.wikipedia.org/wiki/Sam_Walton
https://cs.wikipedia.org/wiki/Sam_Walton
https://en.wikipedia.org/wiki/Walmart
https://en.wikipedia.org/wiki/Walton_family
http://www.brainyquote.com/quotes/authors/s/sam_walton.html
http://quotivee.com/2014/articles/18-quotes-by-walmart-founder-sam-walton-to-help-you-find-your-entrepreneurial-spirit/

Inzerce