Warren Edward Buffett, americký obchodní magnát, investor a filantrop, který je považován za nejúspěšnějšího investora 20. století. Přezdívají mu Věštec z Omahy, protože je ve svých investičních předpovědích až pozoruhodně přesný. Je také zařazen mezi nejbohatší a nejvlivnější lidi světa.

Warren se narodil v Omaze v roce 1930. Jeho otec byl burzovní makléř a později americký kongresman Howard Buffett a matka Leila Buffettová. Už jako dítě měl Buffett zájem na tom šetřit peníze. Ve věku šesti let chodil od dveří ke dveřím a prodával žvýkačky, Coca-Colu nebo týdenní noviny. Ve městě nakoupil balení šesti plechovek za 25 centů a pak je rozvážel na kole po okolí a prodával každou plechovku za 5 centů za kus, zisk tedy téměř 20%. Občas pracoval v obchodě svého dědečka. Později prodával golfové míčky, razítka a další věci.

03 05

„Jestliže vás netěší to, co děláte tak s tím přestaňte.“

Zájem o akcie byl také dán už od dětství, trávil čas na schůzkách v kanceláři otcovy makléřské společnosti. V jedenácti letech koupil své první tři akcie Cities Service. Cena za akcii se pohybovala kolem 38 dolarů. Akcie nejdříve klesly, ale poté je prodal, co vystoupaly na 40 dolarů. Dostal ale tvrdou lekci, protože akcie následně raketově vylétly na 200 dolarů. Zjistil, že hodnota akcie nemusí reflektovat pravou cenu společnosti.

Ve čtrnácti letech podal své první daňové přiznání, když objevil obchod s nemovitostmi. Za více než tisíc dolarů koupil několik hektarů zemědělské půdy, aby ji následně pronajal místním farmářům. V patnácti letech dali dohromady s kamarádem 50 dolarů, aby koupili použitý pinball stroj, který byl pronajat do místního holičství. Během několika měsíců již vlastnili několik takových strojů v několika holičstvích, barech a hernách. Začal roznášet noviny a později měl pod sebou přes 50 pracovníků.

02

V jeho středoškolské ročence nalezneme komentář profesora „má rád matematiku, budoucí makléř“. Poté co byl odmítnut na Harvard Business School se při zjištění, že na Columbia Buciness School učí jeden z jeho oblíbených autorů o investování Benjamin Graham a David Dodd, známý analytik cenných papírů, zapsal tam. Později pro Grahama pracoval jako analytik.

Po studiích se vrátil do Omahy a pracoval jako burzovní makléř. Mezi tím se účastnil kurzů Dalea Carnegieho. Cítil, že musí předat dál, co se naučil o investičních zásadách, proto začal vyučovat noční kurzy na univerzitě. Průměrný věk jeho studentů byl dvojnásobně větší než jeho. V roce 1954 uzavřel partnerství s Benjaminem Grahamem. Jeho nástupní plat byl okolo 12 000 dolarů ročně (dnes vzhledem k inflaci něco okolo 105 000 dolarů). Warrenu se ale nelíbila přísná kritéria jistoty, kterou chtěl Graham a která mu nedovolovala takové ziskovosti. O dva roky později Graham z partnerství odešel. V té době měl Buffet úspory přes 174 000 dolarů (dnes vzhledem k inflaci něco okolo 1 470 000 dolarů), proto založil svou vlastní investiční společnost.

01

„Já čtu názory analytiků, jenom když v novinách nejsou žádné jiné vtipy.“

Zajímavostí je, že si bral provize pouze ze zobchodovaných akcií, které vykazovaly zisk. Zisk ale vykazoval téměř stále. Nacházel podhodnocené firmy s velkým potenciálem. Příkladem jeho přesných předpovědí je American Express, která podle Wall Street měla jít ke dnu. Viděl ale, že lidé stále platí kreditními kartami této firmy bez ohledu na pokles akcií. Nakoupil proto 5% akcií společnosti, které se v následujících letech zhodnotily téměř o 400%.

04

V roce 1962, ve 32 letech, se stal milionářem. Později roku 1988 začal kupovat akcie Coca-Cola Company (asi 7% společnosti) a v roce 1990 se stal miliardářem na papíře. V roce 2007 oznámil akcionářům své investiční firmy, že hledá svého nástupce a v roce 2008 se stal nejbohatším člověkem světa podle magazínu Forbes. I přes velké bohatství žije Buffett střídmým životním a jeho největší radostí je filantropie. Slíbil také, že 99 procent jeho majetku bude použito na filantropické účely a to především prostřednictvím nadace Gatesových.

„Můžu mít všechno, co chci, ale nemusím to mít dvakrát, nemusím to mít dvakrát větší a nemusím to mít dvakrát dražší, než je nutné.“

http://en.wikipedia.org/wiki/Warren_Buffett
http://cs.wikipedia.org/wiki/Warren_Buffett

Inzerce