V dnešním článku Vám představím život a dílo nesmírně inspirujícího Michela Gondryho. Francouzský scénárista, režisér, producent, hudebník, autor komiksů a umělec. Gondry je všeuměl, který netradičními způsoby spojuje hudbu a obraz, vymýšlí nové postupy, volí si často neprozkoumané cesty, pracuje na neotřelých projektech a nebojí se experimentovat.

Narodil se roku 1963 ve Versailles. Jeho dětství a dospívání se neslo v duchu zvědavosti a kreativity. Michela bavilo malovat, zajímal se o hudbu, film, komiksy. Velký vliv měl na něj dědeček, který měl obchod s hudebními nástroji a dokonce sám vynalezl syntetizátor, zvaný klaviolin. Během studia na umělecké škole v Paříži založil s přáteli kapelu Oui Oui, kde působil jako bubeník. Tento poprockový band fungoval až do roku 1992. Gondry zde nasbíral obrovské zkušenosti, především, co se týče tvorby hudebních klipů. Právě tato tvorba odstartovala spolupráci s takovými hvězdami jako Björk, Kylie Minogue, Lenny Kravitz, Lucas Secon, skupinami Massive Attack, Daft Punk, Foo Fighters, Radiohead, Rolling Stones a další.

Ale nezůstalo jen u hudebních klipů. Vytvořil také slušné množství reklamních spotů, které byly oceněny mnoha prestižními cenami. Například jeho reklama pro firmu Levi´s je dokonce v Guinessově knize rekordů jako historicky nejoceňovanější. Tuto práci dělal ale i pro další firemní velikány jako např. Smirnoff, Coca-Cola, Air France nebo Gap. Sám tvrdí, že právě při této práci se naučil správně a citlivě jednat s lidmi.

„Nezajímají mě slavní lidé, ale ti, kteří mají zajímavý život,“

Gondry má za sebou už také velmi úspěšné filmové projekty. Určitě každý zná nejen Oscarově oceněný „Věčný svit neposkvrněné mysli“ s Jimem Carreym a Kate Winslet. Ale i další snímky jsou populární, např. Pěna dní, Zelený Sršeň, Nauka o snech nebo nově kladně hodnocený film Mikrob a Gasoil.

Důležitou otázkou je, ale proč je jeho styl tak populární, inspirativní. Gondry spojuje prvky hravosti, kreativity, empatie, vyhrává si s kontrastem dětství a dospělosti, narušuje časoprostor, nabízí neotřelý pohled na svět, tedy i na to, jak nahlížet určitou situaci jinak. Jeho záběry (často dlouho bez střihu) vyvolávají údiv, vzpomínky, ale i hlubší otázky o smyslu života. Naprosto skvěle také pracuje s fantazií a imaginací. A to celé vkládá do obrazových a hudebních prožitků.

Jeho dílo má přesah. Gondry nás učí, abychom překračovali zavedené hranice, snažili se vytvořit něco originálního, zanechat po sobě odkaz. Nebát se být jiný, využívat naší fantazii a tvořivost a zlepšovat svět kolem nás. Je to člověk, který nám ukazuje, že to jde. Jít si za svým a bourat bariéry, předsudky a stereotypy, které jsou společnosti vlastní. Tak probuďte v sobě tyto schopnosti a měňte svět na lepší a zajímavější místo.

http://www.michelgondry.com
http://zivotopis.osobnosti.cz/michel-gondry.php
http://zen.e15.cz/kultura/michel-gondry-chomskeho-nas-film-dojal-1107917
http://www.csfd.cz/tvurce/3974-michel-gondry/
https://thefilmstage.com/wp-content/uploads/2012/02/Michel-Gondry-0021.jpg
http://cdn3.thr.com/sites/default/files/imagecache/landscape_928x523/2012/05/gondry_a.jpg
http://img.ihned.cz/attachment.php/660/48700660/HK7ayTADte9JdOLo3CIrxp2R1S4f6qiN/23288-default-2013-06-27_222424_01_Gondry_HAN0811.jpg
http://culturebox.francetvinfo.fr/sites/default/files/assets/images/2014/06/gondry_michel_aubervilliers.jpg

Inzerce