Už jsou skoro tady, cítíte to? Kamkoliv jdete, všude vidíte světelnou výzdobu, obchodní centra praskají ve švech, před Pandorou už je zase fronta dlouhá jak týden před výplatou, vlogeři z celého světa zahlcují Youtube svými „Vlogmas“, All I want for christmas slyšíte na každém rohu a v hlavě máte, krom velkého zmatku jednu jedinou myšlenku: Mám už vůbec všechny dárky? To všechno značí jediné, Vánoce se nezadržitelně blíží.

Někdo toto období zbožňuje, někdo na něj nadává, kudy chodí a už se nemůže dočkat, až zase bude mít klid. Což je docela paradox, protože nejsou právě Vánoce svátky klidu a míru? Co mě se týče, patřím rozhodně k té první skupině lidí. Ačkoli vymyslet a sehnat dárek pro mě, coby pro Ježíška, znamená občas pěknou námahu a v obchodních centrech propadám nejednou pořádnému zoufalství, nedokážu si představit, že bychom Vánoce neměli.

Ačkoli je to klišé, Vánoční čas je zkrátka kouzelný, stačí jen se přestat mračit a začít ho vnímat všemi smysly. S tímto obdobím se totiž pojí mnoho báječných vůní, chutí, barev, nejrůznějších zvyků a jedinečné atmosféry. Stačí navštívit vánoční trhy, kde se to mísí vůněmi nejrůznějších druhů. Trdelník, svařák, punč, klobásy… na všechno v tu chvíli máte chuť a vánoční nálada je všude kolem vás. I když nechcete, donutí vás si v hlavě broukat notoricky známé koledy, které slyšíte odevšad. Všechno se třpytí, všechno se blýská, vidíte chvojovou výzdobu doplněnou červenými mašlemi, oslíka v ohrádce, kterého si nadšeně hladí malé děti, od pusy vám jde pára a vy si vzpomenete, že byste si přeci jen ten svařák na zahřátí dali. A pak už zahodíte chmury ta tam a necháte se, stejně tak jako ostatní, unést nádherným vánočním stromem, který je dominantou celého trhu.

Někdo si nedokáže Vánoce představit bez pouštění skořápkových lodiček, jiný zase lije olovo, rozkrajuje jablko, pouští kapra zpátky svobodu a některé dívky s napětím čekají, zda jim vykvete „Barborka“. Já osobně každý rok házím střevícem a přitom se tajně modlím, aby se opět otočil špičkou domů a já tak zůstala další rok v bezpečí tepla rodinného krbu.

Lidé často chtějí vidět takzvané „zlaté prasátko“, ano, taky se mi okamžitě vybavila ta reklama, která tuto tradici nejvíce proslavila. Pokud se vám podaří, se celý Štědrý den postít, zjeví se vám večer zlaté prasátko a to zaručí hojnost pro celý nadcházející rok. S tímto zvykem se ovšem vylučují další tradice, kterými jsou cukroví, vaječný koňak, rybí polévka, kapr a bramborový salát. Už jen to období adventu, kdy to doma voní vanilkou, skořicí a právě upečenými perníčky, no řekněte sami, dokázali byste pak na Štědrý den nic neochutnat?

Možná vás napadá, co vám tímto článkem asi tak chci sdělit. V Diary of the Winners si dáváme za cíl motivovat, podpořit víru v sobě samém a především rozvíjet sny, které jsou v nás všech ukryty. A právě o Vánocích se říká, že jsou tím časem, kdy se plní sny. Když jsme byli malí, věřili jsme, že za každým naším Vánočním přáním stojí Ježíšek. Že je to on, kdo nám splnil náš sen. Dnes již vím, že tak to není a že „Ježíšci“ se musí mnohdy pořádně nadřít, aby mohli někomu na Vánoce jeho sen splnit. Ale ten pocit, když se to podaří, ten je nenahraditelný.

Vánoce jsou především svátky věřících, ale ať už věříte v cokoliv, věřte, že o Vánocích se sny mohou splnit. A udělat někoho šťastným, není to taky splněný sen? Tak už se nemračte na Vánoční čas, vezměte za ruku někoho, koho máte rádi a vydejte se nasát tu atmosféru alespoň k nejbližšímu stánku se svařákem. A možná se tam spolu potkáme, protože my v DotW Vánoce prostě milujeme!

http://spirittourism.com/culture/events-cultural/prague-christmas-markets-vacation-in-czech-republic/
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.thorappsandroid.christmas1&hl=ro
http://www.slevypromoravu.cz/cs/adventni-drazdany-2/
http://www.wallpapermania.eu/wallpaper/dog-waiting-for-santa-in-a-beautifully-decorated-room

Inzerce