Ing. Eva Štěpánková založila kosmetickou firmu RYOR v roce 1991 po mateřské dovolené. Tehdy začala podnikat ve svém rodinném domě a měla 2 zaměstnance. Od té doby se značka velmi rozrostla a dnes má firma RYOR už 80 zaměstnanců. Nabízí kolem 200 výrobků pro maloobchodní síť i profesionální kosmetické salony. Paní Štěpánková je velmi významnou českou podnikatelkou a získala také mnoho ocenění pro sebe i svou značku a produkty. Pravidelně obsazuje horní příčky při hodnocení nejlepších žen českého byznysu. Proto jsme moc rádi, že Vám přinášíme rozhovor s tolik inspirativní osobností české podnikatelské sféry.

To co děláte, začalo jako spontánní nápad nebo jste se k tomu postupem času dopracovala?

Znala jsem kosmetickou výrobu z Ústavu lékařské kosmetiky, tak jsem v této činnosti po mateřské pokračovala. Jen jsem už neprodávala své nápady jiným institucím, ale začala jsem v roce 1991 podnikat. Bylo to hlavně kvůli tomu, abych jako matka samoživitelka, uživila svoji malou dceru. Takže šlo o logický vývoj mé tehdejší situace.

Jaké byly Vaše začátky?

Každé začátky jsou těžké, ale udržet stávající stav, také není vůbec snadné.

Jaká vlastnost, znalost nebo schopnost byla klíčová pro Váš úspěch?

Usilovnost a schopnost zvládnout i neúspěch.

Jaké vzdělání jste získala a jaký je Váš názor na tradiční vzdělávací systém?

Vystudovala jsem Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze. Co se týká vzdělávacího systému ve školství, tak dle mého názoru mají studenti málo praxe, téměř žádné zkušenosti a jen hodně teorie. Máme-li u nás na praxi vysokoškoláka, tak žasnu, co bude v reálném životě dělat. Tedy prohloubení praxe a přiměřeně teorie – to by bylo asi ideální řešení.

Jaký je podle Vás rozdíl mezi úspěšným a neúspěšným člověkem?

Úspěšný člověk – nesmí se zaleknout problémů a i přes neúspěchy musí dál realizovat svoje záměry. Neúspěšný člověk – spoléhá ve všech směrech, že se o něj někdo postará. To je dnes dost nereálné.

Co byste udělala jinak, kdybyste začínala znovu od nuly?

V 71 letech? Ale tak kdyby mi bylo 40, už bych věděla co a jak.

Nepřipadáte si oddělena od průměrné společnosti v důsledku Vašeho úspěchu?

Nemyslím si, že bych se vydělovala něčím od normálních, pracujících lidí. Stále denně tvrdě pracuji a žiji úplně středostavovsky normálně. Nehraji golf ani nejezdím kolem světa.

Jaký postoj zaujímáte k překážkám?

Snažím se je překonávat, pokud je to reálné. Nebo se poradím, jak se zachovat.

Odkud čerpáte inspiraci a máte nějakého hrdinu/vzor?

Inspiraci čerpám z toho, že se snažím co nejvíce se dozvědět z literatury a od lidí, kteří jsou k tomu školeni a vedeni a mají informace pohotově z první ruky.

Můj hrdina je jednoznačně Hercule Poirot – chtěla bych mít jeho šedé buňky mozkové.

Jaké jsou Vaše další sny a vize?

Mým snem je být úplně zdravá. A co se týká vize, tak určitě dotáhnout naše nové znalosti a vědomosti v kosmetice do konkrétního cíle, který máme teď v rukách.

Paní Ing. Štěpánkové moc děkujeme za rozhovor. Je vidět, že úsilí, píle, odbornost a zkušenosti v daném oboru mohou přinést opravdu zajímavý byznys. I nadále přejeme RYORu mnoho úspěchů.

www.ryor.cz

Inzerce