Když mu bylo 13 let, předpověděla mu věštkyně, že díky ženám vydělá mnoho peněz, procestuje svět a dosáhne obrovského úspěchu. Tehdy nad touto věštbou všichni jen mávli rukou, my ale dnes již víme, že toto proroctví není jen nějakým výmyslem pomatené kartářky, nýbrž skutečným osudem muže, který obohatil svět o jednu z nejslavnějších módních značek v historii.

Christian Dior se narodil v roce 1905 ve francouzském městečku Granville. Jeho otec, vlivný obchodník s hnojivy, trval na tom, aby jeho syn vystudoval politologii a stal se diplomatem. Christiana však daleko více než politika zajímalo umění, a tak se po dokončení studia rozhodl, že si se svým kamarádem Jacquem Bonjeanem otevře galerii v Paříži. I přesto, že nesplnil otcovo přání, stát se diplomatem, ho rodiče při otevření vlastní galerie podporovali a otec mu na její provoz poskytl finanční prostředky. Bohužel následkem tehdejší ekonomické krize, byl Christian donucen svou galerii zavřít.

V té době se živil tím, že prodával svoje vlastní módní skicy, které zákazníci kupovali někdy jen za pouhých deset centů. Jeho návrhy ovšem brzy začaly být velmi oblíbené a Christian se rozhodl, že některé ze svých kreseb pošle i do časopisu Le Figaro Illustré. Jeho talentu si začalo všímat mnoho vlivných lidí, a tak Christian nejprve pracoval jako asistent designéra Roberta Pigueta a později si ho vzal pod svá křídla návrhář Lucien Lelong. Nejdůležitější ovšem pro něj bylo až setkání se známým textilním magnátem Marcelem Boussacem. Boussac, který vlastnil velkou továrnu na výrobu látek a byl považován za tzv. „krále bavlny“, vycítil v Christianovi ohromný potenciál. A když mu Christian vylíčil svůj největší životní sen, mít vlastní módní dům, byl jeho plány tak nadšen, že se okamžitě rozhodl mu jeho přání splnit. Boussac měl finanční prostředky, Christian měl velký sen, a oba měli nesmírné odhodlání. Tak vznikl módní dům Dior.

A první úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. O rok později, tedy v roce 1947, představil Christian světu svou první módní kolekci pod názvem Corolle. Tato kolekce byla inspirována květinami a veřejnost z ní byla jednoduše nadšena. Dior ve svých modelech především zdůrazňoval ženskost. Zúžený pas, úzká ramena, dlouhá široká sukně, róby, které mnohdy vážily až 30 kg. Toto všechno bylo součástí Christianovy kolekce, která způsobila doslova revoluci v tehdejším módním světě. Kritiky mu tehdy bylo vyčítáno, že příliš plýtvá látkami, anebo že dokonce jeho modely uráží dobré mravy. Ženy ovšem tento tzv. New Look naprosto zbožňovaly a z Diora se rázem stal fenomén, který ještě další desítky let udával tempo módního průmyslu.

Pod značkou Dior se začalo na trhu objevovat daleko více nejrůznějších produktů. Velký úspěch zaznamenal Dior výrobou dnes již ikonických parfémů. Mezi úplně první patřila vůně s názvem Miss Dior, která stále patří mezi celosvětově nejprodávanější vůně. Začala se produkovat také dekorativní kosmetika, kabelky nebo obuv, to vše pod značkou Dior, která se pomalu rozrůstala do mnoha zemí světa. Christian začíná přednášet o módě na pařížské Sorbonně a jeho talentu využívá také slavný Hollywood.

Ovšem ne vše v Christianově životě bylo tolik zalito sluncem, jako jeho závratná kariéra. Kvůli své homosexuální orientaci neměl příliš dobré vztahy se svou rodinou. Pro nepřekonatelné rozpory, především se svým bratrem, se po čase rozhodl, že svou rodinu vydědí. Časté konflikty a hektický život se také bohužel zásadně podepsaly na jeho zdraví. Smrt ho zastihla ve chvíli, kdy byl na samém vrcholu své kariéry. Roku 1957, tedy ve věku 52 let, zemřel nečekaně na srdeční infarkt. A tak svět ztratil genia, který se nezapomenutelně zapsal do historie světové módy svou jedinečností, pílí a odvahou jít si za tím, co v životě nejvíc chcete.

http://www.dior.com/
http://www.biography.com/people/christian-dior-9275315
https://www.britannica.com/biography/Christian-Dior-French-designer
http://www.akademiakrasy.sk/c/5238/christian-dior
https://www.zena.cz/dior/r~i:wiki:2840/
http://www.showbiz.cz/lide/christian-dior/#zivotopis

Inzerce