Evropa nabízí mnoho krásných míst, které stojí za to vidět. Můžou to být jezera, hory, ostrovy, hrady, zámky či jiné přírodní a kulturní úkazy. V dnešním článku si však představíme jedno navštívení hodné město plné magických obrazů historie a kultury. Pojďme poznávat nádhery Coimbry.

Coimbra (čte se kujmbra) se nachází ve střední části Portugalska na cestě mezi největšími městy Portem a Lisabonem. Leží na řece Mondego a žije zde kolem 150 000 obyvatel. Město bylo založeno Římany a postupně se tu vystřídaly mocenské vlády muslimů i křesťanů. V městě jsou proto patrné architektonické i kulturní vlivy Římanů, Maurů a katolíků. Ve 12. a 13. století byla Coimbra dokonce hlavní metropolí Portugalska.

Coimbru mnozí lidé nazývají jako město kostelů, jelikož tu najdete těchto náboženských budov opravdu požehnaně. Je to také jeden z důvodů, proč sem proudí turistické davy. Navštívit zde můžete kostel Sao Tiago, Santa Cruz (jsou zde pohřbeni dva portugalští králové) nebo také klášterní kostely Igreje de Carmo a Igreja de Graca.

Nejproslulejší čtvrtí Coimbry je tzv. Staré město. Obdivovat a poznávat se tu dá hned několik historických staveb. Jednou z nich je Věž Torre de Anto. V současnosti se v ní nachází galerie uměleckých řemesel. Dále také populární katedrála Sé Vélha (Stará katedrála) postavená jako oslava vítězství katolíků nad Maury a mnohokrát označovaná za nejnádhernější románskou portugalskou stavbu. Druhou oblíbenou katedrálou je jezuitská Sé nova (nová katedrála). K navštívení jsou zde však i kláštery klarisek či národní muzeum Machada de Castra, kde se mimo úctyhodných obrazů a plastik můžete pokochat sofistikovaným systémem římských podzemních chodeb. V této historické čtvrti je také mnoho úzkých uliček, kde není těžké se ztratit a nechat se unést kouzlem Coimbry.

Emocionálně nejsilnějším zážitkem je však návštěva coimberské univerzity, která patří mezi jednu z nejslavnějších na světě a v roce 2013 se stala památkou UNESCO. Je to určitý výchozí bod celého města, jelikož stojí uprostřed a ještě na kopci, tedy ideálním místě na výhled po okolí. Kolem univerzity se nachází celý kulturní život Coimbry. Tato vzdělávací instituce skýtá mnohé poklady k objevení. Obrovskou historickou budovu se zvonicí – symbol univerzity. Nebo třeba bohatě zdobenou barokní knihovnu (Biblioteca Joanina) s 300 000 knihami vázanými v kůži a psanými mnoha jazyky. V neposlední řadě také nesmí chybět v této katolické „Mekce“ muzeum sakrálního umění a kaple proslulá svými varhanami s anděly.

Pokud Vám však poznávání historie bude lézt krkem, je možnost si posedět a odpočinout na bulváru u řeky Mondego či navštívit botanickou zahradu, často nazývanou oázou klidu.

Možné a hojně využívané jsou také výlety do okolí. 17 km vzdálená Conimbriga nabízí historický vhled do římských vykopávek, vily s barevnými podlahovými mozaikami či zbytků bazénů a fontán. Pokud však preferujete přírodu, co takhle Bucaco – les, ve kterém se nachází až 700 odlišných druhů stromů. Zároveň se nám před očima vyobrazuje kouzelné spojení přírody a kultury. Klášter Mosterio dos Carmelitas stojí přímo v této přírodní oblasti.

Tím, že je v Coimbře populární univerzita, město se právem nazývá studentským. Vidět to můžete i na ulici, kde se často konají zajímavé iniciační rituály či studentské akce (například pálení stužek). V Coimbře je taky silně populární hudba, kterou si můžete poslechnout v kavárnách, barech, ale i na ulici (mnohokrát právě od studentů). Oblíbený hudební styl se jmenuje fado, který vybízí k přemýšlení nad ontologickými otázkami, polemizování o smyslu života, neopětované lásce, nelehkostech studentského i pracovního života a podobně.

V tomto městě však můžete poznat mnohem více. Je to úžasné místo pro cestování a načerpání energie. Lidé popisují, že zde zažívají spojení s transcendentnem, ale i dynamikou života a mladistvou bujarostí. Coimbra v sobě má náboženský a intelektuální rozměr. Její opravdovou silou je však spojení těchto rozměrů s láskou k životu. Toto místo se vyplatí navštívit, tak neváhejte.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Coimbrahttps://www.portugalsko.net/portugalsko/coimbra.html
http://www.hedvabnastezka.cz/zeme/evropa/portugalsko/22692-coimbra-a-conimbriga-dedictvi-dvou-kultur
http://portugalsko.svetadily.cz/clanky/Coimbra-pokladnice-historie
http://visit.uc.pt
https://eatwithmeistanbul.files.wordpress.com/2017/02/se-velha.jpg
http://www.zmetravel.com/wp-content/uploads/2015/01/Nelson_Carvalheiro_Coimbra1.jpg
https://holidaysportugal.eu/wp-content/uploads/2015/05/xCoimbra.jpg.pagespeed.ic.p9cSjpzgK9.jpg
http://images.turismoenportugal.org/Coimbra-Rio-Mondego-Portugal.jpg
http://media.rotabairrada.grupoma.eu/irt/355/Igreja%20de%20Sao%20Tiago.jpg.JPG

 

Inzerce