Příběh významného muže, který si dnes představíme, je o muži, který se během svého života stihl stát velmi úspěšným spisovatelem, politikem, lékařem, sportovcem, automobilistou a mnohým dalším. Jeho život prostoupilo mnoho oborů a oblastí. Svým příběhem dokazuje Sir Arthur Conan Doyle, že principy úspěchu z jedné oblasti můžeme úspěšně aplikovat také do oblasti druhé.

Arthur Ignatius Conan Doyle se narodil 22. května 1859 v Edinburghu. Neměl nijak zvlášť lehké dětství. Jeho otec byl významný viktoriánský umělec, ale také silný alkoholik, což vedlo k tomu, že když bylo Arthurovi sedm let, byl rodičům odebrán. Po třech letech se rodina dala opět dohromady a žili ve špinavých nájemních bytech.

„Je chybou vytvářet teorie dřív, než jsou shromážděna všechna fakta.“

Díky podpoře strýců však dokázal vystudovat jezuitskou vysokou školu v Rakousku a poté se při práci začal věnovat studiu medicíny. Při studiu se začal také věnovat psaní povídek a také různým vědeckým publikacím. Jedna studie je dokonce do dnes považována za potenciálně užitečnou předlohu pro vyšetřování vraždy.

„Jsou lidé, kteří – aniž sami byli nadáni genialitou – mají pozoruhodnou schopnost genialitu podněcovat.“

V roce 1880 byl zaměstnán jako lékař na velrybářské lodi, která lovila velryby poblíž Grónska. Poté byl chirurgem na lodi, která plula podél západního pobřeží Afriky. V roce 1882 přijel do Portsmouthu s méně než 10 librami (což by při dnešním kurzu bylo více, ale stále ne dost) a otevřel si svou vlastní soukromou praxi. Při čekání na pacienty si krátil chvíle psaním příběhů stejně tak jako tehdy při dalekých plavbách.

„Každý řetěz je silný jen tak, jak je silný jeho nejslabší článek.“

V roce 1890 se začal věnovat studiu oftalmologie (obor medicíny zabývající se onemocněním a chirurgií zrakových drah zahrnujících oko, mozek a oblasti kolem mozku) a na to se přestěhoval do Londýna, kde si otevřel svou praxi.

„Má nejlepší obhajoba je holá pravda.“

Povídky zabývající se Sherlockem Holmesem začal psát již v roce 1886, ve svých 27 letech. O pět let později se stal nejlépe placeným autorem své doby díky hloubce příběhů, které v sobě případy Sherlocka Holmese skrývají. Sherlock Holmes nakonec vystupoval v 56 povídkách. Arthur Conan Doyle napsal několik dalších sériových příběhů napříč různými dobami, které si díky své důmyslnosti také získaly velký ohlas a úspěch.

„Má-li člověk pochopit přírodu, nesmí se bát myslet nekonvenčně.“

Tento významný umělec však nebyl pouze spisovatel. Arthur byl také vášnivým sportovcem, který hrál fotbal, kriket a golf na velmi slušné úrovni. Patřil také mezi první automobilisty ve Velké Británii a podporoval první pokusy o lyžování.

„Právě ty nejjednodušší věci člověk zpravidla nejsnáze přehlédne.“

Angažoval se také v politice poté, co byl dobrovolným lékařem v búrské válce v Jižní Africe a nebyl spokojen s tamní politikou Velké Británie. O této válce napsal publikaci, díky které byl poté povýšen do rytířského stavu. Doyle byl velmi vášnivým zastáncem spravedlnosti a osobně vyšetřoval dva uzavřené případy. Jeho vyšetřování vedlo k zproštění obvinění dvou nevinných osob.

„Často jsem získal pravdivý pohled na charakter lidí až při studiu jejich dětí.“

Arthur Conan Doyle se také velmi intenzivně zajímal o mystické předměty a spiritualismus, ve kterém nalezl útěchu po smrti své ženy, syna, tří bratrů a dvou synovců. Spiritualismus se poté dotkl jeho děl, ve kterých se odrážely jeho postoje a názory.

„Lidská fantazie dovede vytvářet divy, ale život je vždycky nekonečně složitější.“

Sir Arthur Conan Doyle zemřel na infarkt ve věku 71 let. Jeho poslední slova patřila jeho ženě a byla: „Jste úžasná.“

Ať už Vás příběh inspiroval k tomu, že i lékař může být skvělým umělcem nebo, že politik může vášnivě brázdit ulicemi revolučním strojem, doufám, že si z příběhu vezmete svůj střípek do své mozaiky svého obrazu poznání.

https://en.wikipedia.org/wiki/Arthur_Conan_Doyle
https://cs.wikipedia.org/wiki/Arthur_Conan_Doyle
http://citaty.net/autori/arthur-conan-doyle/
http://www.databazeknih.cz/citaty/arthur-conan-doyle-107
http://www.brainyquote.com/quotes/authors/a/arthur_conan_doyle.html

Inzerce