Na módní přehlídky přichází první a odchází poslední. Sedí vždy v první řadě. Oči má skryté za tmavými brýlemi. Vlasy má upravené do perfektně střiženého mikáda. A na jejím názoru je závislá nejen kariéra, ale také životy mnoha lidí. Poznáte z této malé nápovědy, o jakou významnou osobnost se jedná?

Anna Wintour, šéfredaktorka britského módního magazínu Vogue a žena, která je označována za nejvlivnější osobnost ve světě módy. Narodila se 3. Listopadu 1949 v Londýně a již prakticky od narození byla vedena přímo ke své profesi. Její otec Charles Wintour, tehdy editor britského deníku The Evening Standard, s ní velmi často konzultoval věci týkající se jeho práce. Ať už se jednalo o podobu titulní strany či obsah vydání, Anna již od dětství měla vždy na věc svůj vlastní názor a co řekla, za tím si stála.

Nejinak tomu bylo také v její studijní kariéře, již v 16ti letech opustila předčasně prestižní North London Collegiate School údajně kvůli hádce o délce sukně své uniformy, která se Anně jednoduše nelíbila. Tato situace pochopitelně vůbec nenadchla její rodiče, kteří jí alespoň přihlásili do speciálního módního kurzu. Ani zde ovšem svéhlavá Anna dlouho nevydržela a po pár lekcích kurz přestala navštěvovat. Její argument byl tehdy jasný a stručný „Módu buď znáš, nebo ne!“

Mohlo by se zdát, že o svém chování ani trochu nepřemýšlela, ale opak je pravdou. Již tehdy měla jasný cíl a tím bylo „Stát se šéfredaktorkou americké Vogue“. A na cestě za tímto cílem byla odhodlána zvládnout cokoliv.

První editorskou pozici získala ve svých jednadvaceti letech a to v módní redakci časopisu Harpers & Queen. Záhy se ovšem přestěhovala do New Yorku jako módní redaktorka Harper´s Bazaar. Prošla i řadou dalších redakcí až se jí o pár let později, v roce 1986 dostalo té cti zaujmout místo šéfredaktorky britské Vogue. A tak se Anna vrátila zpět do rodné Anglie a ihned se pustila do práce. Pod jejíma rukama a pevným vedením prošla britská Vogue neuvěřitelnou proměnou. Vydavatelství jásalo a jméno Anna Wintour se začalo v módní branži skloňovat stále častěji. Její pověst odvážné inovátorky ale také nekompromisní šéfredaktorky se šířila světem jako lavina. A tak se stalo, že roku 1988 dostala Anna Wintour nabídku, která se neodmítá. Měla se stát šéfredaktorkou americké Vogue. Její sen byl splněn, ale to vše byl jen začátek.

V současné době je stále šéfredaktorkou a tohoto postu se vzdát rozhodně nehodlá. Rozhoduje o všem, co se časopisu týče. Od obsahu, přes fotografie až po oblečení modelek či prostředí editoriálů. Pokud se jí něco nelíbí, je schopná to smést ze stolu klidně v den uzávěrky. Proslulá je svou nekompromisností i krutostí. Na svých zaměstnancích sleduje dokonce i tělesnou váhu a styl oblékání. S ošklivými lidmi zkrátka Anna Wintour pracovat nebude. Na svých poradách záměrně vyvolává atmosféru neustálého strachu z důvodu maximálního výkonu všech zaměstnanců. A na módních přehlídkách vedle ní také nemůže sedět jen tak někdo, pokud organizátoři vedle této dámy posadí někoho, koho zrovna nemá mezi svými oblíbenci, zadělávají si tím na pořádný průšvih.

Na tom co ona řekne, zkrátka záleží. Tato módní ikona však potěší jen málokoho, ovšem když už někoho pochválí, je z něj rázem celebrita. Jen díky jejímu názoru jsou dnes návrháři jako Michael Kors či John Galliano tak úspěšní. Ať se to světu líbí nebo ne tato nemilosrdná dáma diktuje nám všem co je dobré, co je špatné a o její důležitosti není sporu. Pro mnoho z nás je učebnicovým příkladem toho, že člověk může dosáhnout toho po čem touží, pokud opravdu chce.

http://www.vogue.de/?international
http://vlasta.kafe.cz/clanky/zabava/3444-seznamte-se-s-annou-wintour-zeleznou-lady-svetove-mody/
http://ona.idnes.cz/sefredaktorka-ktera-rozhoduje-co-si-svet-oblekne-fbk-/modni-trendy.aspx?c=A060920_114335_ona_moda_jup

Inzerce