Je to pár týdnů, co mi zavolal úspěšný podnikatel Petr Krejčí s nápadem na skvělý rozhovor. Řekl, že aktuálně spolupracuje s velice schopným mladým Adamem Čtverákem, který pro něj moderuje jeho akce a dokonce školí ve velkých korporacích. Nijak zvlášť to se mnou nezahýbalo do chvíle, kdy mi prozradil Adamův věk a že ještě navštěvuje střední školu! Nechme se dnes tedy inspirovat mladou energií a následujme jeho příkladu, že věk může být buď naší výmluvou, nebo důvodem proč se do něčeho se zápalem pustit.

„Představení“, řekni nám něco o sobě. Co vlastně děláš atd.?

Mě strašně baví mluvit. Rád moderuji různé akce a snažím se v tom i zlepšovat. Posledního půl roku působím v – řekněme – relativně mladém projektu Minutový řečník, který se celý točí kolem mluvení, prezentování a vystupování. Také se snažím vzdělávat v tom, jak se tvoří projekty, jak se dělá marketing a celkově se zajímám o byznys.

Jakým způsobem ses k tomu dostal?

Myslím, že mluvit mě bavilo od mala, ale nenarodil jsem se jako skvělej speaker, proto jsem potřeboval se v tom zlepšovat. Vyhledával jsem všelijaký situace, kde jsem se mohl předvést. Někdy to nevyšlo a někdy zase jo. Každopádně v obou případech jsem z toho měl nějaký zkušenosti. Štěstí mě potkalo tehdy, když jsem na jedné přednášce na škole potkal chlapa, o kterým už dneska můžu říct, že je můj mentor – Petra Krejčího. Petr je marketér, kreativec a umí budovat projekty. S Petrem jsme v kontaktu už přes rok a za tu dobu sleduju a učím se, jak se věci dělají.

Poznámka redakce: rozhovor s Petrem Krejčím si můžete přečíst zde.

Co myslíš, že vedlo k tvému úspěchu?

Ty jo, to je těžká otázka. Popravdě nevím, co mám odpovědět, možná proto, že nevím, jestli se tomu už dá úplně říkat úspěch. Každopádně mě to co dělám, extrémně baví, takže myslím, že to by mohla být odpověď.

Jaký máš názor na současný systém vzdělávání na školách, co studuješ a proč?

Tohle je zase otázka, ze které mám radost a na kterou rád odpovím. Na český vzdělávací systém nahlížím dost kriticky. Podle mého názoru má spoustu chyb, ale každá chyba je jenom prostor pro zlepšení. A vidím to i na naší škole, tam mi chybí nějaká reálná lidská komunikace mezi vedením školy a studenty. Vždyť ta škola je ve finále o nich. Na toto téma dost souhlasím s Ondřejem Kaniou (spolumajitel J&K Consulting; myslím, že působil v TOP 09), který se dost zajímá o školské reformy v České republice a mimo jiné zakoupil podíl na Pražském humanitním gymnáziu, kde aplikuje západní vzdělávací metody. Na konci léta 2017 odlétám do Spojených států studovat střední školu, takže určitě poměřím oba vzdělávací systémy. Jinak studuju gympl v Tišnově.

Jak tě vnímají kamarádi nebo spolužáci, kteří žijí „normálním“ studentským životem?

Popravdě si myslím, že jenom blízcí kamarádi ze školy vědí, že dělám něco navíc. Nic konkrétního. Je pravda, že nedávno o mně vyšel článek ve Forbesu, který jsem sdílel na svém facebooku a tam to mělo slušný ohlas. Ve škole jsem od té doby nebyl, takže nemůžu říct. Ale doufám, že se nic nezmění. Vztah se svými spolužáky mám fantastický.

Jaký postoj máš k překážkám? Můžeš nám říct o nějaké, kterou jsi překonal a jak?

Překážky má, věřím, každý z nás, ale je to jenom o tom postoji, který k nim máme. Sám si pořád omílám v hlavě, že překážky jsou k ničemu a jen nám brání v úspěchu, ale taky se mi to nedaří dodržet vždycky. Je to o tom, říct si: “když ne teď, tak nikdy” a jít plnou parou v před. Pro mě je velkou překážkou nervozita před moderováním, ale ta už postupně odchází.

Máš v životě nějaký zlomový okamžik, který tě posunul úplně jiným směrem?

Mám. Bylo to tehdy, když jsem potkal Petra, v tom jsem měl fakt štěstí. Od té doby jsem se začal zajímat o věci, o kterých jsem ani nevěděl, že mě budou tak bavit. Před tím, než jsme se poznali, jsem chtěl dělat fyziku. Díkybohu za něj! /smích/

Odkud čerpáš inspiraci, máš nějakého hrdinu nebo vzor?

Vzorem pro mě je hned několik lidí. Třeba S. Jobs za jeho vůli a nezastavitelnost. Jeho obraz mi dokonce visí v pokoji. Nebo E. Musk, protože ukázal lidem, že když máš nějakou vizi, i kdyby to byla kolonizace Marsu, běž za ní. Ale hrdinou je pro mě moje babička.

Jaké jsou tvé sny, cíle a plány do budoucna?

Jak jsem říkal, v září odlítám do USA, kde se chci vzdělávat na poli byznysu. Do té doby se budu věnovat mluvení a moderování tady v ČR. Třeba se jednou tomu podnikání vážně budu věnovat, kdo ví.

Máš nějaký speciální vzkaz pro mladé lidi, kteří také hledají odvahu jít za svými sny?

Jednou jsem někde četl tenhle citát, tak snad vám taky pomůže: „Take fear in one hand, courage in the other and walk on.“

Poznámka redakce: volně přeloženo – „Vezměte strach do jedné ruky, odvahu do druhé a běžte na to.“

Moc děkuji Adamovi za skvělý rozhovor a přeji mnoho dalších úspěchů!

http://minutovyrecnik.cz/

Inzerce