Je mnoho knih, o kterých člověk může říci, že zásadním způsobem změnily způsob jeho uvažování. Výjimečné už ovšem je, když se člověk k nějaké knize často vrací. Pro mne osobně je takovou knihou kniha mého oblíbeného autora Dalea Carnegieho s názvem „Jak se zbavit starostí a začít žít“. Skvost, který by neměl chybět v žádné knihovně úspěšného a především šťastného člověka je právě tato více jak 62 let stará kniha.

O jedné z knih tohoto fantastického autora jsme Vám již psali před nějakou dobou zde. Dale Carnegie byl jedním z největších učitelů na téma jednání s lidmi. A stále jím je prostřednictvím svých knih a neustále pokračujících kurzů. Nebyl to však jen spisovatel, byl to také velmi dobrý obchodník a konzultant některých úspěšných vůdčích osobností své doby. Jeho knih se prodalo přes 50 milionů ve více jak 38 jazycích.

Proč právě tato kniha? Dale Carnegie se v knize pokouší nalézt jakýsi „návod“ na štěstí a nalezení duševního klidu. Kniha je opět prolnuta mnoha příběhy. Tyto příběhy chytí za srdce a dokážou inspirovat k překonání jakýchkoliv nesnází, které nás na cestě životem potkají. Na konci každé kapitoly je shrnuta probíraná myšlenka. Mohu s jistotou prozradit, že s každou stranou v sobě člověk nachází více a více vnitřního míru.

„Musím se utápět v činnosti, abych neutonul v zoufalství.“
– Alfred Tennyson

Dale se zabývá probíráním drobných maličkostí, které nás ve velkém množství mohou potopit až po opravdu složité problémy týkající se například zdraví, ztráty někoho blízkého či ztráty smyslu života. Kniha se také zaobírá určitými technikami, jaké využívali např. John D. Rockefeller, Andrew Carnegie, Abraham Lincoln nebo Winston Churchill.

„Život je příliš krátký na to, aby byl ještě malý.“
– Benjamin Disraeli

Vždy, když otevřu jakoukoliv knihu Dalea Carnegieho, dýchne na mne opravdová životní moudrost. V knize „Jak se zbavit starostí a začít žít“ je to ještě o to více, protože se zde probírá postoj, jaký zaujmout k překážkám a veškerým nesnázím, ať už jsme se do nich dostali sami či nikoliv.

„Přijmout to, co se stalo, je první krok k překonání následků každého neštěstí.“
– William James

Osobně mi tato kniha pomohla překonat velmi těžké období mého života a nalézt tak smysl v něčem, v čem se zdánlivě nezdálo, že by mohl být. Doporučuji ji přečíst každému, kdo sám v sobě hledá odpovědi v otázkách dosahování duševního klidu.

„Nedělal bych si starosti, ani kdybych přišel o poslední dolar, protože nevím, co bych starostmi získal. Dělám to nejlepší, co umím, a výsledek je v rukách Božích.“
– J. C. Penney
Inzerce