Martin Wallner a Tomáš Huber, zakladatelé společnosti Mixit, se s námi dnes podělí o příběh, který začal v roce 2010 a od té doby se stal velmi úspěšným projektem. Někdejší spolužáci z vysoké školy využili díry na trhu a jdou si po krůčcích svou vlastní cestou. Celý projekt financují z vlastních či rodinných zdrojů i přes zajímavé nabídky investorů. Mixit nabízí nejen fanouškům zdravého stravování možnost namíchat si vlastí směs cereálií, müssli, ovesných kaší či sušeného ovoce a oříšků. Vedle míchaných směsí si lze vybrat z kvalitních čokolád, tyčinek Mixitka a dalších sušenek. Vše je potom zabaleno do krásného tubusu s originálním designem.

To co děláte, začalo jako spontánní nápad nebo jste se k tomu postupem času dopracovali?

Spontánně jsme začali cítit potenciál společného podnikání. Na začátku byla vysoká škola, kde podobný nápad padl. Ve stejné době jsme přemýšleli, v čem bychom mohli podnikat, a možnost míchat si müsli na přání nás zaujala. U nás nic podobného neexistovalo a spojovalo to dvě pro nás lákavá odvětví – internet a jídlo. Tak jsme později seminární práci rozpracovali mnohem detailněji a pečlivěji do reálného byznys plánu.

Jaké byly Vaše začátky?

Dá se říci klasická garážovka od nuly – začínali jsme ve sklepě vinohradského činžáku a ven jsme po schodech vybíhali od míchání s tubusy pro zákazníky, kteří zvolili osobní odběr (smích). Ale ty úplné začátky byly samozřejmě u počítače a u dodavatelů – po večerech a během přednášek jsme vymýšleli a ladili web a přes den objížděli možné dodavatele, ochutnávali jejich produkty a často je přemlouvali, aby nám poslali na jejich poměry směšně malá množství různých produktů.

Jaká vlastnost, znalost nebo schopnost byla klíčová pro Váš úspěch?

Znalost asi žádná (smích), ale z vlastností možná flexibilita, nadšení a chuť riskovat. Nenechali jsme se zviklat a znervóznět tím, že ne všechno šlo tak rychle a tak dobře, jak jsme plánovali, prostě jsme plán po cestě upravovali a zkoušeli jsme, kudy cesta vede a nevede. A když něco nefungovalo, tak jsme to prostě byli ochotní zkusit to jinak, a třeba několikrát po sobě.

Jaké je Vaše vzdělání a jaký je Váš názor na tradiční vzdělávací systém?

Oba máme vysokoškolské vzdělání ekonomického zaměření. Jak už jsme říkali, tak nápad na Mixit.cz přišel ve škole, takže jí máme za co děkovat a jsme rádi, že jsme tam byli, když bylo potřeba (smích). Nemyslím si, že vás škola dokáže připravit na praxi v podnikání, na to tam je příliš mnoho proměnných a neočekávaných situací, které ještě nikoho nikdy nepotkaly. Ale docela často si ještě teď hrabeme do toho teoretického základu, který mi škola dala. Vůbec si myslím, že teorie je to, co vám pak pomůže líp pochopit praxi, a proto je dobré si pro ni do školy zajít.

Jaký je podle Vás rozdíl mezi úspěšným a neúspěšným člověkem?

Zdravé sebevědomí a zároveň pokora? Myslím, že úspěch vám dá především sebevědomí a odhodlání, se kterým se pak líp dělá cokoliv dalšího nového.

Co byste udělali jinak, kdybyste začínali znovu od nuly?

Nemíchali bychom ve sklepě, ty schody byly fakt náročné (smích). Ne, nevybavuju si nic, u čeho bychom si řekli: tohle nás hodilo zpátky/ zdrželo ve vývoji. Kdybychom začali zase od nuly, tak bychom také dělali chyby, jen zase jiné, to nemá cenu spekulovat.

Nepřipadáte si oddělení od průměrné společnosti v důsledku Vašeho úspěchu?

(Smích) My jsme nevydělali miliardy a neodjeli na Seychely. Každý den chodíme do práce, sedíme od rána do večera v kanceláři a řešíme všechno od skříněk na pláště zaměstnanců až po chutě nového mixu. My děláme vlastně skoro totéž, co na začátku a co nás baví. Já doufám, že moc není rozdíl mezi námi před šesti lety a teď. Akorát auta máme čím dál tím starší, často starší než my (smích).

Jaký postoj zaujímáte k překážkám?

Snažíme se jim vyhýbat, ale když se to nepovede, tak nás hodně často baví vymýšlet, jak přes ně.

Odkud čerpáte inspiraci a máte nějakého hrdinu/vzor?

Jako někoho slavného? To asi ne. Ale určitě rodiče, bez těch Bůh ví, co bychom teď kde míchali. Díky za ně.

Jaké jsou Vaše další sny a vize?

Hlavně sníme o tom, že nás naše práce bude fakt pořád bavit, Zatím je to neuvěřitelné, ale za šest let nepřestala.

Martinovi s Tomášem moc děkujeme za jejich inspirativní odpovědi. Je vidět, že dobrý nápad a píle mohou vést k velmi úspěšnému projektu.

https://www.facebook.com/mixit.cz/photos
http://www.mixit.cz/o-nas
https://www.youtube.com/watch?v=TCgXhQWPTF8

Inzerce