Earl Nightingale byl americký motivační řečník a spisovatel. Je považován za jednoho ze zakladatelů osobnostního růstu. Na počátku roku 1950 byl hrdinou dobrodružného rozhlasového seriálu na stanici WGN, ve které působil až do roku 1956. Je autorem knihy Nejneobyčejnější tajemství, kterou ekonomka Terry Savege nazývá jednou z největších motivačních knih všech dob.

Narodil se v Los Angeles, v roce 1921. Ve dvanácti letech jeho otec rodinu opustil (matku a jeho dva bratry). Poté žili ve velké chudobě ve stanu v Tent City a s chudobou všude kolem nich.

06 05

Už jako malý chlapec se Earl divil, proč žili tak jak žili a proč jiní žili mnohem lépe. Tato otázka mu celé noci nedala spát. Začal studovat knihy ve veřejné knihovně, ve kterých hledal odpověď. Hledání pokračovalo řadu let, kdy studoval všechna světová náboženství, filozofie a psychologie.

„Naše mysl se pohybuje ve směru našich současných dominantních myšlenek.“

V sedmnácti letech ho náboráři nalákali do armády. Přislíbili mu možnost rozšíření nových obzorů. Byl poslán na Havaj a umístěn na palubě USS Arizona. Při raním útoku na Pearl Harbor, byl jedním z dvanácti přeživších na palubě.

02 01

Po válce se stal instruktorem v Severní Karolíně. Tam si poprvé všiml nové rozhlasové stanice, ve které se ucházel o práci. Byl najat WJNC a začala jeho rozhlasová kariéra. Poté se přestěhoval do srdce rozhlasových stanic, do Chicaga. Dostal nabídku pracovních míst od NBC a CBS. Vzal místo v CBS, kde se velmi rychle stal legendární ikonou rádiového hrdiny pro děti (Sky King). Později měl i svou vlastní televizní show na stanici ve Windy City.

„V životě se dočkáme odměny podle toho, jak ohleduplní budeme k ostatním lidem.“

Dále si rozšiřoval okruh obzorů a koupil malou rozhlasovou stanici (Franklin Life Insurance Agency), kde každou sobotu ráno vysílali rozhovory s úspěšnými prodejci ve snaze inspirovat a motivovat je k ještě větším výkonům.

„Lidé, kteří mají cíl, uspějí, protože vědí, kam směřují.“

Jednoho dne si chtěl Earl vzít dovolenou na pár týdnů, aby mohl odjet na ryby. Obchodníci se velice spoléhali na své týdenní povzbuzující rozhovory s Earlem a manažer se obával, že by mohly tržby během jeho nepřítomnosti klesnout. Earl přišel s myšlenkou pouštění dopředu nahraných nahrávek, zatímco on bude pryč. Dlouho přemýšlel, o čem by měl mluvit ve svém projevu. Uprostřed noci se probudil a přesně věděl, co chce říci. Druhý den nahráli zprávu, která byla pouze na jeden záznam. Zpráva obsahovala, v co Earl věří a co nejcennějšího se naučil, když hledal odpověď na svou otázku, kterou hledal řadu let. Ve věku 29 let při čtení knihy Myšlením k bohatství od Napoleona Hilla ho osvítilo jako blesk z čistého nebe. Uvědomil si, že četl stále tu stejnou pravdu dokola znovu a znovu, v Novém zákoně, výroky Buddhy, spisy Lao-c’, práce Emersona a mnoho set dalších knih, které četl. „Stáváme se tím, o čem přemýšlíme.“, „Jak zaseješ tak sklidíš.“. Nahrál nahrávku „Nejneobyčejnější tajemství“. Nazval ji tak z důvodu ironie toho všeho. Není to žádné tajemství, vše nám je dávno známo, ale neuvědomujeme si to. Nejneobyčejnější proto, že o něm všichni vlastně víme. Dal svému manažerovi nahrávku a odešel na svou rybářskou výpravu. Když se vrátil, byl překvapen, jak se deska rozšířila. Každý kdo záznam slyšel, chtěl jednu kopii pro sebe. Nechtěli ji ale jen obchodníci, ale i celé rodiny. Během následujících let, bez marketingu a reklamy, se prodalo více než milion záznamů. Earl Nightingale obdržel zlatou desku a jako první ji získal za nahrávku mluveného typu.

04 03

„Stáváme se tím, o čem přemýšlíme.“

Poptávka byla tak velká, že založili společnost a stali se tak prvními průkopníky a světovými lídry osobního rozvoje. Dodnes se jeho nahrávky prodávají a pomáhají lidem po celém světě. Během celého života nahrál přes 7000 rozhlasových programů, 250 zvukových programů a mnoho dalších televizních programů. Earl Nightingale zemřel v roce 1989.

„Úspěch je postupná realizace hodnotného ideálu.“

http://earlnightingale.com/
http://en.wikipedia.org/wiki/Earl_Nightingale
http://www.youtube.com/watch?v=jBfiuoJYsBI

Inzerce