V našem dalším článku bychom rádi poukázali na jednu velmi úspěšnou osobnost Československa současné doby. Budeme psát o velmi úspěšném podnikateli, filantropovi a současném slovenském prezidentovi Andreji Kiskovi.

Andrej Kiska se narodil 2. února 1963 v Popradě do rodiny učitelů. V roce 1986 úspěšně ukončil inženýrské studium v oboru mikroelektroniky na univerzitě v Bratislavě a poté pracoval jako projektant ve společnosti Naftoprojekt v Popradě.

„Často odsuzujeme lidi bez toho, abychom porozuměli tomu, že bychom vlastně měli odsuzovat prostředí, ve kterém vyrostli.“

Ve svých 27 letech (v roce 1990) se rozhodl odcestovat do Spojených států vstříc lepší budoucnosti. Na Slovensku tehdy nechal svou relativně dobrou práci projektanta a těhotnou manželku s malým synem. Věřil, že se v novém světě uchytí a do půl roku pošle pro své nejbližší. Nakonec skončil na filadelfském předměstí, kde žil s dalšími přistěhovalci bývalého východního bloku a mnoha šváby. Vykonával zde mnoho manuálních prací.

Ve Spojených státech pracoval například na stavbách, na čerpací stanici, v obchodě se sendviči a na mnoha dalších místech. Pracoval sedm dní v týdnu, od devíti ráno do jedenácti večer. Většinu svého výdělku investoval do akcií americké brokerské společnosti, která obchodovala na burze s komoditami. Společnost po třech týdnech bohužel zbankrotovala a tak se po roce a půl vrátil zpátky domů na Slovensko.

„Z Ameriky jsem si přinesl nesmírnou chuť podnikat. Našel jsem odvahu nebát se jít „do toho“ i přesto, že to nemusí vyjít.“

Po návratu domů, spolu s bratrem a bratrancem založili společnost, která provozovala výrobu zlatých šperků s vlastní sítí obchodů. Tato společnost nezaznamenala velký úspěch, proto se začali zaměřovat na nákup od slovenských výrobců a následný prodej do Spojených států. Tento nápad se ovšem také nedokázal prosadit z důvodu silného konkurenčního prostředí.

„Právě v těžkém období života se člověk často nejvíce naučí a nejvíce zocelí. Získá vnitřní sílu. Ne tehdy, když se vše daří, ale právě když se všechno hroutí a nic se nedaří. Problém však je, že v daném období tomu člověk nerozumí.“

8. října 1996 však založili společnost TatraCredit, která se zabývala nákupem spotřební elektroniky přímo od výrobců, s cílem obejít velkoobchodní a maloobchodní marži a dodat ji tak zákazníkovi výhodněji prostřednictvím splátkového prodeje. Sortiment se postupně začal rozšiřovat o nábytek, sportovní potřeby, hračky a další. V roce 1999 zřídili konkurenční akciovou společnost Quatro, která nabízela konkurenční produkty splátkového prodeje přímo v prodejnách. Vzorem byl americký model, kde vlastníte úspěšnou značku a sami jí vytvoříte i konkurenci.

   

Síť rodinných firem TatraCredit a Quatro se postupně rozrostla o několik dalších velkých akciových společností, zabývajících se splátkovým prodejem, čímž se stala největší společností tohoto typu se základnou 400 tisíc klientů. V roce 2005 byly společnosti zahrnuty do společné holdingové struktury a vznikl tak Consumer Finance Holding.

Andrej Kiska spolu s několika dalšími společníky v roce 2006 založil neziskovou organizaci Dobrý anjel. V roce 2011 mu bylo uděleno ocenění Krištáľové krídlo za filantropii. Napsal dvě knihy, které se týkají jeho života, osobnostního rozvoje a filantropie.

„Během podnikání jsem si uvědomil, že je mou morální povinností pomáhat a vrátit životu to, co jsem od něj dostal. Chtěl jsem pomáhat lidem a společnosti, jíž jsem vděčil za úspěchy.“

Na konci roku 2012 oznámil svou kandidaturu na prezidenta. Při volbě v roce 2014 zvítězil a stal se tak 4. prezidentem Slovenské republiky.

„Já jsem přesvědčen, že do politiky by měli vstupovat lidé, kteří něco dokázali, nejdou tam kvůli penězům a nedokážete je podplatit.“

Andrej Kiska může být další velkou inspirací pro nás všechny, protože i přes veškeré překážky se tento muž nikdy nevzdal svého amerického snu.

http://sk.wikipedia.org/wiki/Andrej_Kiska
http://cs.wikipedia.org/wiki/Andrej_Kiska
http://www.lidovky.cz/umyval-podlahy-a-bydlel-v-dome-se-svaby-andrej-kiska-se-stane-prezidentem-slovenska-ge1-/zpravy-svet.aspx?c=A140614_105520_ln_zahranici_hm
http://www.sme.sk/c/7234213/americky-pribeh-andreja-kisku.html
http://sk.wikiquote.org/wiki/Andrej_Kiska

Inzerce