Snad každý člověk na této planetě zná proslulé čokoládové tyčinky Mars, Milky Way, Snickers nebo Twix a mnoho dalších cukrovinek, které si získaly miliony mlsných příznivců po celém světě. Například jen prodej proslulé tyčinky Snickers dosahuje okolo dvou miliard dolarů ročně a celková peněžní hodnota společnosti se odhaduje na 80 miliard dolarů. Zní to sice fantasticky, avšak nepředbíhejme. Počátek každého úspěchu bývá těžký a tak začněme od roku 1911, kdy se pomalu začala psát historie jedné z nejproslulejších společností na světě.

Přesto, že se o rodině Mars málo hovoří a jejich tváře si nejspíš nikdo nepamatuje, jen málokdo v dnešní době nezná jejich produkty. Řeč je o Franklinovi Clarence Marsovi, který se narodil 24. září 1884 ve státě Minessota. Jako mladý chlapec dostal obrnu, která mu bránila chodit do školy. Jeho matka Elva ho vzdělávala doma a později ho také naučila v kuchyni, jak ručně vyrobit čokoládu. Když bylo Franklinovi 18 let, pokoušel se již živit prodejem cukrovinek, ale neúspěšně.

V roce 1910 se oženil s Ethel Veronica Healy a historie se začala pomalu psát o rok později, kdy Franklin začal vyrábět doma v kuchyni cukrářské máslo a prodával jej. O 9 let později, tedy v roce 1920, se Franklin přestěhoval se svou ženou do Minneapolisu a zde hledal prostor k rozvíjení svého snu. Začal se tedy rozvíjet obchod s cukrovinkami, The Nougat House. Byla to jen malá továrnička, kterou později přejmenoval jednoduše na Mars a celoroční obrat této skromné továrničky byl pouhých 69,000 dolarů.

Zlom nastal po třech letech výzkumu. Píše se rok 1923 a Franklin „vynalezl“ čokoládovou tyčinku Milky Way. Tato lahodná tyčinka byla inspirována chutí čokoládových „šejků“ a neuvěřitelně zvýšila prodej cukrovinek a obrat se ztrojnásobil na více než 26 milionů dolarů ročně. A jak už to bývá u vele úspěchů, další události už nabraly rychlé tempo a jiný směr.

Nyní již úspěšný podnikatel Mars se přesídlil do Tennesse, kde skoupil 11 km2 půdy, nechal postavit továrnu na čokoládu a postavil si farmu, kterou pojmenoval po zlatonosné tyčince Milky Way. Na farmě se věnoval své největší vášni, a to chování dostihových koní. Po svém nejoblíbenějším hřebci pojmenoval novou tyčinku Snickers, kterou představil světu v roce 1930. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat a tyčinka Snickers, jež je kombinací nugátu, karamelu, arašíd a čokolády, uchvátila miliony lidí a tehdy se spustila značka Snickers a spolu s ní vstoupil oficiálně do rodinného podniku i Franklinův syn Forrest Mars.

Ostatních světově úspěšných značek jako jsou například Twix, M&M´s nebo Kit Kat a mnoho dalších se čokoládový zakladatel již bohužel nedočkal. Franklin Clarence Mars zemřel v roce 1934 na své milované farmě Milky Way. Jeho sladké bohatství je dnes rovnoměrně rozloženo mezi Franklinova vnoučata Forresta Edwarda Jr., Johna Franklyna a Jacquelin Mars, z nichž má každý přibližně 10,5 mld. dolarů.

http://www.healthyandnaturalhabits.com/plastic-in-snickers-bar-prompts-mars-recall-in-55-countries/
https://www.emaze.com/@AIROORZF
https://pixabay.com/cs/schokoriegel-sladkost-%C4%8Dokol%C3%A1dov%C3%A1-1735650/
https://pixabay.com/cs/schokoriegel-sladkost-%C4%8Dokol%C3%A1dov%C3%A1-1735659/
https://pixabay.com/cs/%C5%A1t%C4%9Bdrost-schokoriegel-%C4%8Dokol%C3%A1dov%C3%A1-1744067/
http://www.cbsnews.com/news/snickers-milky-way-mars-candy-bars-recalled/
https://www.terapeak.com/worth/vintage-1958-mars-milky-way-candy-bar-box-holds-24-bars-retail-box/371540960872/
http://beachpackagingdesign.com/boxvox/snickers
http://zivotopis.financnici.cz/franklin-c-mars.php
http://www.mars.com/global/about-us/history
https://magazin.panobcan.cz/nejbohatsi-lide-na-svete-kolik-vydelavaji/

Inzerce