Dnešní životopis bude o legendárním fotbalovém trenérovi, kterému se podařilo se šesti různými týmy dostat do celonárodního fotbalového finále v Americe. Aby toho nebylo málo, tak se mu také povedlo s pěti z těchto týmů pohár vyhrát.

Lou Holtz se narodil v roce 1937 a vyrůstal ve státě Ohio. Od malička miloval fotbal, proto také po dobu dvou sezón hrál za Kent State Universtity. Následkem vážného zranění byl ale nucen opustit svou hráčskou kariéru.

„Možnost je to, co jste schopni dělat. Motivace určuje, co děláte. Postoj určuje, jak dobře to děláte.„

  

„Pokud se to co jste včera udělali zdá velké. Dnes jste neudělali nic.“

Svou trenérskou kariéru začal jako asistent trenéra v roce 1960, která trvala přibližně 9 let. Asistoval například na univerzitě William & Mary, Connecticut, Jižní Karolína, Ohio State University. Jeho první příležitost jako trenéra přišla v roce 1969 na univerzitě William & Mary. Již za tento tým Lou Holtz dokázal získat několik významných rekordů.

„Život je z deseti procent to, co se Vám stane a z devadesáti to, jak budete reagovat.“

„Neříkejte lidem své problémy. Osmdesát procent lidí je nezajímá a zbylých dvacet je rádo, že je máte.“

Dále koučoval univerzitní týmy na Státní univerzitě v Severní Karolíně, New York Jets, Arkansas, Minnesota, Notre Dame a Jižní Karolína. Největšího úspěchu však dobyl s týmem Notre Dame. Když tento tým přebral, nechal odstranit čísla a jména z dresů hráčů, aby tak zdůraznil důležitost soudružnosti týmu.

„Vítězové tvrdě pracují, milují disciplínu a udělají vše proto, aby vyhráli. Na druhé straně, poraženci to celé vnímají jako trest. A to je ten rozdíl.“

„Ještě nikdy se nikdo neutopil v potu.“

Kariéra tohoto výjimečného trenéra je velmi pestrá. Jak již bylo zmíněno, Lou Holtz byl jediný vysokoškolský fotbalový trenér, kterému se podařilo se šesti různými týmy dostat do celonárodního fotbalového finále v Americe a s pěti z těchto týmů pohár vyhrát. Rekordů tohoto kouče jsou desítky, nadšencům amerického fotbalu doporučuji najít ve zdrojích další podrobnosti o výsledcích.

„Prakticky nic není nemožné v tomto světě, pokud jste ochotni nastavit svou mysl a udržet si pozitivní přístup.“

„Ukažte mi někoho, kdo udělal něco, co stojí za to, a já Vám ukážu někoho, kdo překonal nepřízeň osudu.“

Po čtyřicetileté kariéře jako trenéra se Lou Holtz stal fotbalovým analytikem ESPN a později také motivačním řečníkem. Jeho myšlenky o práci v týmu a překonávání nepřekonatelných překážek jsou aplikovatelné na mnoho dalších oblastí našich životů, proto velmi doporučuji jeho audio nahrávky, videa a knihy, ze kterých můžete čerpat inspiraci s velkou dávkou humoru.

„Pokud se ráno neprobouzíte s hořící touhou uskutečňovat věci, tak nemáte dost velké cíle.“

„Můžeme být všichni úspěšní a vydělávat velké peníze, ale to po smrti skončí. Ale pokud někomu pomůžeme, aby byl úspěšný, tak to překoná věky.“

http://www.washingtonspeakers.com/speakers/biography.cfm?SpeakerID=429
http://en.wikipedia.org/wiki/Lou_Holtz
http://www.brainyquote.com/quotes/authors/l/lou_holtz.html

Inzerce