Arnold Schwarzenegger, jeden z nejúspěšnějších kulturistů všech dob, herec, filmař, aktivista, politik, podnikatel, investor, filantrop, spisovatel a hlavně velký muž. To je hrdina, o kterém budeme dnes psát.

Arnold Schwarzenegger se narodil 30. července 1947 v rakouské vesnici Thal, která čítá přibližně 2 000 lidí. V dětství měl velmi přísné rodiče, jeho otec byl bývalý voják a později místní šéf policie. Sám prohlašuje: „Tehdy to byl v Rakousku zcela odlišný svět. Když jsme udělali něco špatného, nebo jsme neuposlechli, trest tyčí byl neodmyslitelný.“ Jeho otec navíc velice silně upřednostňoval jeho bratra, měl dokonce podezření, že to není jeho pravý biologický syn. Arnold měl velice dobrý vztah se svou matkou, s kterou byl v kontaktu až do její smrti. V dětství měli doma velký problém s penězi, říká, že vrcholem bylo tehdy si pořídit domů lednici.

„Musím tím projít a je mi jedno, jak těžký to bude.“

Věnoval se mnoha sportům, ale ve 14 letech si vybral kulturistiku jako svou kariéru. O rok později začal studovat psychologii a dozvěděl se tak více o síle mysli člověka a v sedmnácti letech oficiálně zahájil svou sportovní kariéru. Byl vždy sportovní postavy, takže nebylo obtížné začít chodit do posilovny a pracovat na sobě. Měl v té době mnoho idolů, které chodil pozorovat, jak trénují a hodně silně se soustředil na své sny. Prohlašuje:

„Chodíval jsem cvičit každý den, i o víkendech, když bylo zavřeno. Nedokázal jsem si představit, že bych jeden den vynechal. Nemohl jsem se potom druhý den na sebe podívat do zrcadla, když jsem vynechal trénink.“

Těžká rána přišla, když jeho bratr Meinhard zemřel při automobilové nehodě. Bratr měl tři roky starého syna, proto mu Arnold finančně vypomohl, aby mohl dostudovat a poté emigrovat do USA. Rok na to mu zemřel jeho otec na mrtvici. Schwarzenegger se neúčastnil ani jednoho pohřbu, nikdy nezdůvodnil proč. Média se domnívají, že to souvisí s jeho složitým dětstvím. Arnold říká, že se stal silným rebelem, protože byl tím dítětem, které „nevyhovovalo“ společnosti. Pokaždé, když mu někdo řekl, že to nemůže udělat, říkal: „To co říkáš, nebude v budoucnu vůbec důležité, protože už budu někde jinde. Chci být bohatý! Chci být někdo!“

„Můžeš mít buď výsledky, nebo výmluvy. Nemůžeš mít obojí.“

Schwarzenegger sloužil v rakouské armádě jeden rok, mezi tím zvítězil na soutěži Junior Mr. Europe a poté dezertoval, aby se mohl zúčastnit soutěže. Strávil tak týden ve vojenské věznici. Byl zvolen nejlépe stavěným mužem Evropy, čímž se proslavil a to byl jeho lístek do Ameriky, kde se mohl stát hvězdou a zbohatnout. Přesunul se tedy do Londýna, kde si ho na soutěži všiml skvělý trenér, který byl ohromen jeho svalovou stavbou, tak mu nabídl, že ho bude trénovat. Schwarzenegger měl málo peněz, proto nemohl nabídku přijmout. Trenér však trval na svém a nabídl mu přespávání v bytu nad tělocvičnou. Trénink se vyplatil a v roce 1967 tak získal poprvé jako nejmladší titul Mr. Universe ve věku 20 let. Přezdívali mu „Rakouský dub“. Titul později vyhrál ještě třikrát. Poté se vrátil zpět do Rakouska, aby dokončil obchodní školu a pracoval zde v místním fitness klubu. Začal ale snít o tom, že se stane jedním z nejlepších herců, proto plánoval cestu do USA.

„Šampióni trénují a poraženci si stěžují.“

Arnold snil o stěhování do Ameriky již od deseti let a kulturistiku viděl jako cestu ke svému snu. Ve věku 21 let tedy odletěl. Neuměl skoro vůbec anglicky, ale tvrdě zde trénoval v tělocvičně v Los Angeles. Následovalo mnoho dalších kulturistických úspěchů jako Mr. Olympia v New Yorku, který získal celkem sedmkrát. Ve spojených státech si bral kurzy angličtiny a překonal tak svůj rakouský přízvuk a promoval zde na mezinárodní škole fitness marketingu a obchodní správy.

„No pain, no gain!“
(Žádná bolest, žádný zisk!)

Sen o herectví se stal skutečností, když v roce 1970 získal roli Herkula. Film byl tak úspěšný, že mu přezdívali „Silný Arnold“. Dále měl plno skvělých akčních rolí. Na začátku mu ovšem říkali, že nemá žádnou šanci uspět, protože je prý jeho tělo moc divné, má legrační přízvuk a plno dalších nepříznivých vlastností. Největší průlom však přišel s filmem Barbar Conan, který ho katapultoval na „Superstar akčního filmu“. Poté přišli filmy jako Terminátor, Predátor, Komando a desítky dalších. Když v roce 2003 natočil film Terminátor 3, vydělal přes 150 milionů dolarů.

„Nejhorší věc, jaká se může stát, je být stejný jako každý jiný. To nenávidím.“

V roce 2003 oznámil svou kandidaturu na guvernéra Kalifornie, což se stalo celonárodní senzací. Nezastával nikdy ale veřejnou funkci, což byla jedna z překážek. Místní guvernér byl však odvolán a šanci dostal Schwarzeneger, který zvítězil se 48,6 % hlasů a porazil tak dalších několik kandidátů.

„Nadechl jsem se, a vydechl všechno.“

Mohli bychom o tomto velkém muži psát dál a dál, jakožto o každé jiné inspirativní osobnosti. Myslím si ale, že obrázek jsme si již každý vytvořili. Jde o houževnatého muže s mnoha překážkami, který se nikdy nevzdává! To je to co dělá z vítězů vítěze.

http://en.wikipedia.org/wiki/Arnold_Schwarzenegger

Inzerce