Benjamin Franklin byl jedním z otců zakladatelů Spojených států Amerických, který byl výjimečný v mnoha ohledech. Byl vynikající jako spisovatel, politik, vědec, vynálezce, ale i diplomat. To je několik důvodů, proč jsme se rozhodli dnes psát právě o něm.

„Svoboda je nerozlučně spojena s odpovědností.“

Benjamin se narodil 17. ledna 1706 do dělnické rodiny a byl jedním z deseti dětí. Rodiče neměli dost peněz, aby mohli držet malého Benjamina na škole déle než dva roky, tak v deseti letech začal pomáhat svému otci. Měl ale velkou touhu po vzdělání, proto začal číst vše, co se mu dostalo pod ruku. Ve dvanácti letech se stal učedníkem svého bratra Jakuba, který pracoval v tiskárně. V patnácti letech založili s bratrem Jamesem The New-England Courant, což byly první nezávislé noviny v koloniích Ameriky.

„Láska spočívá v tom, dokázat se smířit s nedostatky toho druhého.“

Když mu bratr nedovoloval psát příspěvky, které vyjadřovaly jeho vlastní názor, rozhodl se, že bude psát anonymní dopisy do vlastního vydavatelství. Dopisy podepisoval pod pseudonymem „Paní Silence Dogood, dáma středního věku“. Dopisy se týkaly svobody, svobody projevu a nezávislosti. Příspěvky se brzy staly hlavním předmětem rozhovorů ve městě. Franklin byl obhájcem lidských práv již od útlého věku. Když však James odhalil, že dopisy píše jeho mladší bratr, Benjamin byl nucen zanechat učení u svého bratra a tím se stal psancem.

„Miluješ život? Tak tedy nemrhej časem, neboť to je ten materiál, z něhož se vytváří život.“

Ve věku 17 let odešel do Philadelphie, kde pracoval pro místní tiskárny. Z Philadelphie cestoval do Londýna a z Londýna zase do Philadelphie. Později se vrátil do rodného Bostonu, kde začal ve velkém vydávat vlastní časopis a tisknout knihy. Své vlastní příspěvky psal často pod pseudonymy, i přesto, že všichni věděli, že jde o Benjamina. Jeho časopis v Čechách překládal Josef Jungmann pod názvem „Chudý Richard, aneb cesta k blahobytu“.

„Zkušenost je drahá škola, ale hlupáci do ní nechodí.“

Benjamin Franklin byl skvělým vynálezcem. V roce 1752 se rozhodl zjistit, zda existuje souvislost mezi elektrickým proudem a bleskem. Provedl velmi nebezpečný pokus s papírovým drakem, kterého připevnil ke kovové tyči. Konec provázku pak přivázal ke klíči a vyšel ven do bouře. Když drak vyletěl k bouřkovému mraku, uviděl jiskry a cítil náraz, jak elektřina z mraku došla po provázku ke klíči. Poté vyrobil první bleskosvod. Nezávisle na tom se ale v té době podařilo českému knězi, Prokopu Divišovi dosáhnout stejného objevu. Vynálezů a teorií bylo mnoho. Dalším vynálezem byly například bifokální brýle.

„Nikdo se ještě nestal nesmrtelným svou leností.“

Benjamin Franklin se velice silně zajímal i o politiku. V roce 1776 sešlo 50 mužů v zasedací místnosti, pět z nich bylo vpředu a podepisovali Deklaraci nezávislosti (včetně Benjamina Franklina). Na poznámku Johna Hancocka, že musí všichni držet společně, odpověděl: „To máte pravdu, jinak budeme každý vyset odděleně.“ Od roku 1776 do roku 1785 zastával funkci amerického velvyslance ve Francii.

„Mistr na výmluvy bývá málokdy ještě mistr v něčem jiném.“

Přezdívali mu „The First American“ (První Američan) díky vizi nezávislé Ameriky kterou měl. Benjamin Franklin zemřel 17. dubna 1790, ve věku 84 let. Jeho pohřbu se zúčastnilo přes 20 000 lidí, což už samo o sobě vypovídá, jak velký to byl muž. I přesto, že ve škole strávil pouhé dva roky, dokázal tento muž postavit základy pro jednu z nejvlivnějších zemí světa. Jeho tvář můžeme vidět na 200 dolarové bankovce.

„Abyste neupadli v zapomnění, jakmile zemřete, buď napište něco, co bude stát za přečtení, nebo dělejte věci, o kterých bude stát za to napsat.“

http://en.wikipedia.org/wiki/Benjamin_Franklin
http://cs.wikipedia.org/wiki/Deklarace_nez%C3%A1vislosti_Spojen%C3%BDch_st%C3%A1t%C5%AF_americk%C3%BDch
http://cs.wikipedia.org/wiki/Benjamin_Franklin
http://citaty.net/autori/benjamin-franklin/

Inzerce