V dnešním článku je mi velkou radostí Vám představit život a dílo inspirativního a vlivného umělce Pawla Kuczynského.

Život tohoto muže začal 12. srpna, 1976, v polském městě Štětín. Zítra tedy Pawel oslaví své 40. narozeniny. Vystudoval Poznaňskou výtvarnou akademii v oboru „specializace v grafice“. Od roku 2004 se ale zabývá tvorbou satirických obrazů a ilustrací. Momentálně žije a tvoří v polském městě Police.

Je oceněn více než 100 cenami a vyznamenáními. V roce 2005 dostal od asociace polských karikaturistů cenu Eryk, za rekordní počet ocenění v mezinárodních soutěžích. Například v roce 2010 získal druhé místo v mezinárodní soutěži Cartoon Dicaco a v roce 2013 obdržel téže stříbrnou příčku v soutěži za nejlepší protiválečnou malbu. Silně na sebe také upozornil v roce 2015, kdy uskutečnil exhibici v portugalském městě Xira. Důležité je, že tato akce se konala nedlouho po teroristickém útoku na redakci Charlie Hebdo. Po tomto incidentu se do střetu dění dostala právě úloha karikaturistů a satiriků v dnešním světě. Bavit lidi, upozorňovat na problémy, ale kde je hranice, za kterou by se nemělo zajít? I o této otázce je provokativní dílo Pawla Kuczynského.

Kuczynski svými díly reaguje na světové dění. V jeho tvorbě nechybí sociální otázky, náboženská problematika, genderové a politické problémy. Dále poukazuje na rozdíly mezi bohatými a chudými a ve svých kresbách nezapomíná ani na zobrazování negativních jevů jako politická manipulace, ekonomická nerovnost, válečný stav, škody na životním prostředí, chudoba, chamtivost, pokrytectví, atd.

„Jsem realistický ilustrátor naší doby, naší surrealistické doby.“

Pokud uvidíte jeho ilustrace, přijdou Vám pravděpodobně velmi jednoduché. Inspiraci čerpal u známého amerického karikaturisty a umělce Rona Cobba, ale jeho dílo je také spojováno se jménem Roland Topor, ačkoli Kuczynského obrazy nejsou tak surrealistické. Pro svoje obrazy využívá pastelové barvy a kreslí přímočaře. Samozřejmě to je Kuczynského záměr. Snaží se o kontrast. Jednoduchá forma, ale za to složitější (i provokativní) obsah, který Vás nutí přemýšlet a často i přehodnocovat vlastní názory.

Novější Kuczynského díla se zaměřují na facebook a jeho negativní, ale také pozitivní stránky. Ironií je, že ačkoli v jeho dílech najdeme spíše kritiku této sociální sítě, tak právě na facebooku má nejrozšířenější propagaci svých ilustrací a nejvyšší počet podpory a sledování.

Kuczynského kresby nepodávají vysvětlení. Je v nich ponechán prostor pro vlastní interpretaci a stejně tak je zajímavé tyto ilustrace analyzovat. Je ale zřejmé, že jeho názory a postoje jsou vyprávěny obrazy. Svým dílem řekne více než samotnými slovy. Důležité je, že se nebojí sdělovat svůj pohled na svět. V rámci vzájemného respektu a pokory bychom to měli dělat všichni – motivovat, diskutovat, inspirovat, tvořit.

http://pawelkuczynski.com
https://www.pictorem.com/profile/Pawel.Kuczynski

http://creativelife.cz/tag/pawel-kuczynski/
https://www.facebook.com/pawelkuczynskiart/?fref=ts

Inzerce