V tomto článku se podíváme na jeden dokumentární cyklus, který bourá stereotypy o tom, že youtube-scéna je jen post-moderním výdobytkem, který nemá žádný smysl a kazí či degeneruje mozkové buňky dnešní mládeže. Po celém světě se však natáčejí projekty, které mají své opodstatnění a kanál „The Great War“ patří mezi jedny z nejlepších, jaké vůbec zatím vznikly.

Často můžeme slyšet z různých stran, jak jsou ti youtubeři zbyteční, otřesní, nudní a ničí mozkové buňky, především mladým lidem, kteří je sledují. Asi se můžeme shodnout, že česká scéna youtuberingu je na bodu mrazu a většina je naprostý brak. Když se podíváme ale do zahraničí, točí se naprosto úžasné projekty, které mají své pevné místo a zároveň můžou sloužit jako určitá školní pomůcka. Jedním z nich je právě kanál „The Great War“, kterému obsah vymýšlí a zároveň ho vlastní Indy Neidell.

O co v tomto projektu jde? Indy Neidell se snaží poutavým způsobem předat pomocí 8-10 minutových videí informace o První světové válce nebo také Velké válce. K této činnosti a obsahu využívá moderní výzkum primárních a sekundárních zdrojů, archivních záznamů, deníků, novin, atd.

Nabízí se otázka „Co je na tom výjimečného?“. Indy Neidell studoval americkou a evropskou historii a posléze se rozhodl směřovat svůj zájem k První světové válce. Tvoří zde něco velkého. Rozhodl se, že zmapuje politické, geografické a válečné dění každého týdne války, a tedy vytvoří obrovský příběh tohoto neveselého období. Zároveň nezůstává jenom u bojů v Evropě, ale soustředí se také na situaci v Asii či Africe.

Jeho práce však stále nekončí. Načasování měl naprosto vychytané. Každý díl vydává přesně po 100 letech daného týdne. To znamená, že začal v červnu 2014 a konec připadá na listopad 2018. Teď má kanál za sebou více jak 300 dílů.

Indy Neidell se vlastně stal pravděpodobně jedním z nejlepších současných historiků na téma První světové války. Nejenže vydává týdenní díly v reálném čase, ale natáčí i další různé segmenty, které s Velkou válkou souvisí. Např. o slavných osobnostech První světové války, o přehledu situací jednotlivých zemí během války, o technologických vymoženostech a zbraních nebo také návštěvy jednotlivých míst, kde se odehrály důležité bitvy či události.

Dokumentární cyklus o Velké válce je globální, interaktivní a neustále se vyvíjí.

Indy je známý a oceňovaný i za jiné činnosti, toto je však jeho největší dosavadní dílo. Buduje zde nejrozsáhlejší repozitář znalostí První světové války a dělá to opravdu precizně. Zároveň vytváří i jakýsi nový styl dokumentu, který může být následováníhodný. Velká Válka vydělává Indymu v současné době více jak 12 000 dolarů za měsíc a tento kanál má na youtube téměř 600 000 odběratelů. I proto také uvažuje po skončení tohoto cyklu natočit další, a to o Korejské válce.

Indyho práce a jeho projekt Velká válka má pro nás více důležitých významů. Ukazuje, že youtube-scéna má budoucnost a dají se vymýšlet nové styly, které dokážou ohromit a uchopit věc jinak. S tím také souvisí, že Indy nepracuje s určitou bezesmyslnou činností, ale svým projektem vzdělává, představuje určitý fenomén asi nejblíže, jak jde a vlastně i nabízí modely, s kterými se dá pracovat i ve školství a ve vyučovacím procesu. Jeho „řemeslo“ nese však i historiografický přínos. Když se historie vykládá správně a důkladně, není tu možnost pro zneužívání a ideologizaci. Posledním obrovským plusem jeho činnosti je inspirace dalších lidí a důkaz, že to má cenu. Když na něčem pracujete, máte trpělivost, věříte tomu, snažíte se to dělat precizně a originálně, vyjde to. Tento projekt to potvrzuje.

Pokud byste chtěli tento kanál vidět, v angličtině ho najdete zde: https://www.youtube.com/user/TheGreatWar

S českými titulky se pak postupně překládá zde: https://videacesky.cz/tag/velka-valka

 

https://videacesky.cz/video/velka-valka-vitejte-v-blate
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Great_War_(YouTube_channel)
https://www.vice.com/en_us/article/reliving-world-war-i-week-by-week
http://www.npr.org/2014/11/23/366084639/podcast-on-wwi-builds-a-week-by-week-horror-story
https://i.ytimg.com/maxresdefault.jpg
https://c3.patreon.com/1/patreon.user/hWJ8ZnxtGYL0rFEk7PT9iTlcHH2yDJ9FWzdw6cwdWQfhLvSOdWMI1x5b0pAObIXw_large_2.jpeg?w=1920&v=SjtVYkdGXGiY8KRMHBMzzaZNh6G_oaJSJ-H4znQK928%3D
http://i.imgur.com/LWvSLLO.jpg

 

Inzerce