Kolorování černobílých fotek se v dnešní době plné technologických výdobytků dostává do kurzu. Lidé chtějí své černobílé „vzpomínky“ proměnit v živou, vitální a pestrou památku na časy minulé. V dnešním článku Vám představím práci dvou zahraničních umělkyň, které se zabývají kolorováním důležitých dějinných událostí a portrétů osobností historie. 

Metamorfóza černobílých snímků do rozmanitějších barev je fenoménem, kterým se zabývá čím dál více lidí. Mezi tyto lidi nepatří jen umělci, ale i samotní laici. Na internetu najdete hned několik programů, se kterými můžete kolorovat své fotky a přeměňovat jejich barvy. Za všechny stačí jmenovat například Recolored či Coloriage. Neustále se však toto „řemeslo“ vyvíjí a postupuje se kupředu také ve vytváření lepších software na rozpoznávání barev. Úspěchy v tom zaznamenávají jak japonské, tak i americké výzkumné týmy.

 

Otázkami, které si nemalý počet lidí klade při pohledu na černobílou fotku, mohou být například: „Jakou barvu oblečení nosili tehdejší lidé?“ nebo „jak by ta fotka vypadala v opravdových barvách?“ Zaostření, stínování či celkovou proměnu snímku a obrázku můžete provést pomocí počítačových aplikací nenáročně. Neznamená to však, že automaticky vystihnete podstatu a autentičnost daného snímku.

Švédská umělkyně Sanna Dullaway se zabývá právě kolorováním. Rozhodla se vzít několik starých známých černobílých fotek a proměnit je v unikátní barvité dílo, které se snaží zachytit každou linii a konturu fotografie. Svým kolorováním oživuje historii a dává jí zároveň naprosto nový rozměr. Důležité je dodat, že pro Sannu to není jen zábava, ale také opravdová práce, kterou se živí. Lidem nabízí profesionální služby kolorování snímků. Sama na svém webu píše:

„Kolorovaná fotka nemůže nahradit originální černobílý snímek, ale může vytvořit novou perspektivu pro to, jak naši prarodiče a praprarodiče viděli svět kolem sebe.“

Sanna využívá pro svou práci historické dokumenty, cit pro fotografii ale i vlastní imaginaci. Najdeme zde fotky z americké občanské války, pak také snímky zachycující důležité události světových válek, ale i portréty velkých osobností jako Churchill, Lincoln, Hitchcock, Darwin a další. Je zřejmé, že se snaží historickým snímkům dodat emocionálnější náboj a přiblížit minulost nám současníkům. To je v dnešní době plné předsudků a častém opovrhování minulostí velmi důležité.

Druhá umělkyně a odbornice na kolorizaci černobílých snímků je Ruska Olga Klimbim. Ta svoji práci v mnoha případech zaměřuje na ruskou historii (ale nejen). Snaží se svojí uměleckou činností nejen vzkřísit z popela minulosti důležité události, ale i různé každodenní momenty ruského života. Specificky také koloruje černobílé fotky historických postav. Proto u ní můžeme najít kolorované snímky ruských panovníků nebo umělců jako třeba Dmitrije Šostakoviče a Lva Nikolajeviče Tolstého.

Pokud chcete práci těchto dvou umělkyň poznat blíže, mrkněte na jejich oficiální weby – http://sannadullaway.com a https://klimbim2014.wordpress.com

https://www.redbubble.com/people/sannadullaway/portfolio/popular
https://www.deviantart.com/newest/?section=&global=1&q=sanna+dullaway&offset=0
http://www.reflex.cz/clanek/lajk/44851/takhle-jste-abrahama-lincolna-jeste-nevideli-umelkyne-vdechla-zivot-starym-fotografiim.html
http://extrastory.cz/podivejte-se-na-americkou-obcanskou-valku-v-barvach.html
http://extrastory.cz/ruska-historie-jak-ji-neznate-zena-kolorovala-stare-fotky.html?utm_source=Facebook.com&utm_medium=Social-organic&utm_campaign=pesv

Inzerce