Nejslavnější příběh oddanosti zvířete a pána. Příběh psa, který v nás motivuje už několik desetiletí. Pojďme si připomenout vyprávění o nekonečné loajalitě a o neutuchajícím přátelství – příběh Hačika.

V roce 1924 nalezl japonský profesor Hidesaburó Ueno na nádraží Šibuja malé štěně rasy Akita. Štěně bylo evidentně opuštěné a k panu profesorovi se náramně mělo. Nad vyvstávající otázkou, zdali ho dát do útulku, nebo si ho nechat, nebylo potřeba dlouho přemýšlet. Za to, že si ho pan profesor nechal, se mu dostala jako odměna nekonečná věrnost a přátelství. Když ho našel, měl na obojku japonské znamení pro číslo osm. To znamenalo, že byl osmý z vrhu. A tak profesor svého nového společníka pojmenoval Hačikó, což znamená Osmý princ. Každý den Hačikó doprovázel svého pána na nádraží při cestě do práce a v podvečer na něj čekal, když se z práce zase vracel. Lidé pozorovali věrného psa u profesorových nohou a tento pohled jim na tvářích kouzlil úsměv.

Toto přátelství ovšem náhle skončilo v květnu 1925. Ráno společně jako obvykle vyrazili na nádraží, rozloučili se a pak profesor odjel do práce, ze které se již nevrátil. Pan Ueno zemřel na mozkové selhání, a to přímo na univerzitě. Když přijížděl večerní vlak, kterým pan profesor vždy jezdil, Hačikó už seděl na svém místě a svého pána netrpělivě vyhlížel. Bohužel se ho už nikdy nedočkal. Hačika se museli ujmout profesorovi známí. Ovšem Hačiko na svého pána nezapomněl. Každý den utíkal a každý den doběhl až na nádraží Šibuja, aby čekal na svého majitele. Každý den po devět let až do své smrti. Hačiko umřel 8. března roku 1932 přímo na zemi na nádraží Šibuja.

V Japonsku se stal tento příběh, který publikoval jeden profesorův student, vyloženou senzací. Dnes má tento slavný pes bronzovou sochu přímo na nádraží, kde čekával na svého pána. V Japonsku je přezdíván jako ‚čúken hačikó‘ neboli věrný pes. Tento emotivní příběh nás dokáže přesvědčit, že na světě skutečně existuje přátelství a věrnost až za hrob.

http://the-japan-news.com/news/article/0002513920
https://en.wikipedia.org/wiki/Hachikō

 

Inzerce