Jsme velice rádi, že do naší rubriky 10 otázek můžeme zařadit další rozhovor s úspěšným člověkem. Tentokrát na našich 10 otázek odpověděla velmi úspěšná podnikatelka z Ostravska.

Darina Ermisová neměla žádný převratný nápad, ale měla vlastní šikovnost a touhu být úspěšnější. Spolu s životním krédem „Překážky jsou tu od toho, abychom je překonali“ vybudovala úspěšnou společnost Dara Bags, která prodává 100 vlastních výrobků denně. Její odpovědi jsou neuvěřitelně inspirativní. Věřím, že Vás budou motivovat k podobným úspěchům.

„Představení“, řekněte nám něco o sobě.

Jmenuji se Darina Ermisová a jsem majitelkou a zakladatelkou značky českých ručně šitých kabelek Dara bags. Moje firma se zabývá nejen šitím kabelek, ale také výrobou peněženek, kosmetických taštiček, klíčenek, obalů, vizitkovníků a další galanterie. Máme také vlastní úspěšné parfémy a další doplňky.

To co děláte, začalo jako spontánní nápad nebo jste se k tomu postupem času dopracovala?

Nápad šít a prodávat kabelky postupně vykrystalizoval z první myšlenky ušít si kabelku sama pro sebe. Byla jsem tehdy na rizikovém těhotenství a byla jsem pozvaná na oslavu narozenin. Chtěla jsem tam jít v rámci vycházky, ale už jsem nechtěla bloumat po obchoďácích a vybírat kabelku, která by se mi hodila k šatům. Tak jsem si prostě sedla za šicí stroj a kabelku jsem si ušila. Kamarádkám se moje kabelka líbila natolik, že chtěly mít také svou. Ušila jsem je a rozdala, poté se přihlásily kamarádky kamarádek… Tento prototyp pak prošel evolucí a dnes je z něj střih Dariana Middle, náš nejoblíbenější a nejprodávanější model vůbec.

Jaké byly Vaše začátky?

Hektické. Když jsem se vrátila z porodnice, měla jsem už tolik objednávek, že jsem šila celých osm hodin denně. A nejen to, také jsem produkty fotila, vkládala na prodejní portály, kompletovala objednávky, balila balíčky, tiskla faktury… Jednou za čtvrt roku jsem navíc vždycky nabalila auto plné kabelek, stojany a stolečky a jezdila jsem po prodejních veletrzích po celé republice. Do toho ještě připočítejte péči o malé dítě a o bývalého manžela. Až později jsem si uvědomila, že takhle to dál nejde – našla jsem si švadlenu na šití a kolegyni na vyřizování objednávek, poté se přidala další na vyřizování faktur a na focení produktů, postupně jsme se zvětšovali až do dnešních dnů, kdy máme třicet zaměstnanců a prodáváme přes sto produktů denně.

Jaká vlastnost, znalost nebo schopnost byla klíčová pro Váš úspěch?

To asi nejde takhle pojmenovat. Myslím, že v každém úspěchu je pořádná dávka dřiny, znalostí, praxe, štěstí i náhody… Důležité je vybudovat kolem sebe tým lidí, se kterými je vám dobře – tohle pravidlo jsem plně pochopila, až když od nás odešla kolegyně, pro kterou byl i sebemenší úkol problém, doslova vytvářela nedýchatelnou atmosféru a dusila lidi ve svém okolí. Dnes s námi není něco málo přes rok a za tu dobu pozoruji obrovský progres jak u všech mých kolegů, tak i ve vývoji firmy.

Jaké vzdělání jste získala a jaký je Váš názor na tradiční vzdělávací systém?

Vystudovala jsem oděvní průmyslovou školu, obor oděvní návrhářství a modelářství oděvů. Naučila jsem se jak teoretickou část oboru – tedy nauku o látkách, materiálech a technologiích, tak i praktickou část, tedy šití a konstrukci oděvů. Troufám si tvrdit, že šít jsem se naučila obstojně, ale na vlastní švadlenky určitě nemám. Když je vidím za šicím strojem, tak mají můj obdiv. Dnes najít kvalitní švadlenu, to je jako hledat jehlu v kupce sena, proto si jich také tolik vážím, stejně jako všech svých zaměstnanců.

Jaký je podle vás rozdíl mezi úspěšným a neúspěšným člověkem?

V přístupu k životu. Většina úspěšných lidí v mém okolí jsou féroví a zdravě sebevědomí lidé. Je důležité znát svoje slabé stránky a na nich pracovat, stejně tak vědět, v čem jsme dobří. To, co chybí, doplnit, to, v čem jsme dobří, prodat s přidanou hodnotou. A když si představím cestu k úspěchu? Určitě to bude trnitá cesta s překážkami, takže je dobré stanovit si cíle, které nejsou vzdálené, ale zase nejsou tak blízko, aby mě nemotivovaly. Myslím, že tohle je ta pravá cesta k úspěchu.

Co byste udělala jinak, kdybyste začínala znovu od nuly?

Nevím, upřímně řečeno asi nic. Udělala jsem spousty rozhodnutí – s odstupem času mohu říci, že některá rozhodnutí byla dobrá, jiná už tolik ne. Ale tehdy jsem se rozhodovala na základě dostupných informací a podle svého nejlepšího úmyslu, takže ničeho nelituji.

Nepřipadáte si oddělená od průměrné společnosti v důsledku Vašeho úspěchu?

Ne, nepřipadám. Naopak, nemám pocit, že bych byla někdo víc jen kvůli tomu, že zaměstnávám lidi a můj obličej se objevuje v novinách. Beru to jako každou jinou práci – jen tato je trochu jiná.

Jaký postoj zaujímáte k překážkám?

Překážky jsou tu od toho, abychom je překonali. Je to i moje životní krédo. Něco nejde? Všechno jde. Něco nefunguje? Opravme to! Občas se stane, že se dostanu do bodu, kdy nevím, jak se rozhodnout. Je to signál pro mě, abych zvolnila. Dám si chvilku pauzu a snažím se na problém podívat srdcem. Zatím to vždycky fungovalo…

Odkud čerpáte inspiraci a máte nějakého hrdinu/vzor?

Nedá se říci, že bych měla nějakou hrdinku, nebo vzor. Ale obdivuji velké ženy módy – třeba Coco Chanel, Elizabeth Arden, Carolina Herrera, Jeanne Lanvine, z aktuálních návrhářek pak Diane von Fürstenberg. Spíše mě zajímá jejich životní příběh, co se týče módy, tam se moc neinspiruji, mám pak pocit, že jsem moc ovlivněná jejich rukopisem… Ze světa businessu je to například Ivanka Trump, silná a vůdčí osobnost s vytříbeným stylem.

Jaké jsou Vaše další sny a vize?

Mám spoustu snů – jedním z nich je i pořízení malého penzionu někde u moře – líbilo by se mi třeba Řecko. Mohli bychom tam trávit dovolenou, pořádat výjezdní firemní zasedání, já bych si lehla u moře na pláž a se skicářem v ruce připravovala nové střihy…

Darině přejeme mnoho dalších úspěchů a brzké pořízení penzionu. Snad Vás tento rozhovor inspiroval stejně jako nás. Můžeme zde vidět, že příležotosti jsou opravdu všude, jenom je správně uchopit. Jsem zvědavý, která naše čtenářka dokáže podobné věci. Můžete to být i Vy! Mnoho úspěchů!

https://darabags.com/

Rozhovor byl pořízen 23. 11. 2015

Inzerce