Dneska jsem si pro vás připravil článek na téma digitální nomádství, o kterém slýcháme stále častěji a častěji. Pojďme si tedy říct, co to vlastně je a jaké nové možnosti to přináší…

Kdo jsou digitální nomádi?

Úplně jednoduše: jsou to lidé, kteří pracují na dálku (online) a zároveň u toho cestují po světě.

Digitální nomádi jsou lidé, kteří ke své práci potřebují jen internet, a proto mohou cestovat (téměř) kamkoliv. Tito lidé boří status quo. Neznají hranice a přesouvají se po naší krásné planetě z místa na místo, jak se jim zlíbí. Živí se nějakou formou podnikání na internetu nebo jsou dohodnutí se zaměstnavatelem, že pracují na dálku.

Digitální nomádství začali právě programátoři, kterým ke své práci stačí přenosný počítač a připojení k inernetu. Jde tedy o nový trend poslední doby.

Jen si to představte, navštívit všechna ta krásná místa, co jste vždy chtěli. Vánoce na Bali, pár týdnů na Kanárských ostrovech, objevování exotických asijských zemí nebo projít kanadské národní parky – každý podle svých představ. Samozřejmě cestování ale není zadarmo, a proto je třeba pracovat i na cestách. Proto je spojení cestování a práce na dálku geniální myšlenka.

Jak se můžu živit na cestách?

Mohou to být nejrůznější profese od prográmatorů, přes copywritery až po online marketéry, e-shop prodejce, affiliate manažery a podobně. Tento seznam profesí ale neustále narůstá a svět internetu nám neustále otevírá nové a nové možnosti. Pokud vás tedy myšlenka digitálního nomádství láká, zkuste zapřemýšlet, zda-li nemůžete svůj business přenést na internet nebo nějak modifikovat.

Důležité je také práci zefektivnit a co nejvíce automatizovat. Když už jste ve svých vysněných lokacích, nechcete přece pracovat od úsvitu do setmění. Chcete nasávat místní kulturu a užívat si života. Nomádi k tomu využívají spoustu aplikací, „fíčurek“ a prográmků.

Coworking

Digitální nomádi se po celém světě rádi sdružují. Aby také ne, vždyť na cestách se jednomu může zastesknout po přátelích a ve dvou se to lépe táhne. Digi-nomádi fungují jako komunita, sdílejí spolu svoje zkušenosti z cest i svých profesí. Na internetu najdete spoustu facebook stránek i přímo pro to určených webů, sdružující digitální nomády, kteří mezi sebou sdílejí hodnotné informace o bydlení, cestování a možnostech práce na dálku.

Někteří nomádi a podnikatelé začali po světě zakládat tzv. Coworkingy. To jsou v podstatě prostory, kam můžete přijít se svým notebookem, připojit se k internetu, dát si dobrou kávu a pracovat. Zároveň je to místo, kde zaručeně potkáte ostatní nomády, podnikatele a cestovatele. A zaposlouchat se do životních příběhů ostatních dobrodruhů je vždy velká motivace! Tyto coworkingy jsou většinou za poplatek, ale po světě najdete i některé zadarmo.

Pokud vám coworkingy nepřijdou jako dobrá volba, můžete pracovat z hotelů, z kaváren, z pláže (jestli máte třeba mobilní internet), je to jen na vás a nikdo vás omezovat nebude.

Zůstat v komfortní zóně X nomádit?

Vždyť naše planeta skrývá tolik nádherných míst, a pokud v sobě máte touhu objevovat a cestovat, tento životní styl by mohl být právě pro vás. V dnešní době, kdy je běžné pracovat alespoň 8 hodin denně, 5 dní v týdnu není lehké vycestovat někam na delší dobu a danou zemi a kulturu opravdu poznat. Proto je digitální nomádství skvělým řešením. Práci si vezmete s sebou do batohu a žijete tam, kde se vám to zrovna líbí.

Životní náklady během cestování se mohou různit podle krajiny. Obecně na východě si vystačíte s menšími obnosy peněz a dokážete žít levněji než (běžný občan) v České republice!

Zasněte se, jaké to musí být pracovat ze slunné pláže a nebo z dalších exotických míst. Že vás písek a slunce omrzelo? Nevadí, přesuňte se, kam je libo, jste přeci nomád. Kočujte po planetě, zažívejte úžasná dobrodružství a stále objevujte! Žijte svoje sny.

Inzerce