V dnešním článku se vydáme do severoitalského města, které svými architektonickými a kulturními skvosty už po velmi dlouhou dobu ohromuje celý svět. Najdeme zde však mnohem více. Pojďte s námi objevovat krásy poutního města Padovy.

Historicky si Padova prožila své. Dle legendy byla založena Trójany a po celý starověk a středověk zažila nejen mnoho rozsáhlých kolapsů, ale také silných konjunktur. Celkově ji však dějinně můžeme považovat za ekonomicky prosperitní město a později od renesance dokonce za vědecké a vzdělanostní centrum. Samotným důkazem může být důležitost padovské univerzity, na které studovaly takové kapacity jako Mikuláš Kusánský, Dante Alighieri, Giotto nebo Galileo Galilei. Později ve 20. století Padova poznala na vlastní kůži hrůzy první i druhé světové války, kdy byla rozsáhle zničena bombardováním. Projevilo se to jak na demografii, tak i na zpustošené infrastruktuře a stavu historických budov.

Padova, jinak také město svatého Antonína, se může pyšnit mnoha uměleckými a náboženskými stavbami. Kostelů, klášterů či bazilik je v tomto městě požehnaně. Čím je ale konkrétně Padova tak zajímavá a pozoruhodná?

Pokud vyjedete do tohoto městečka, není radno opomenout největší klenot, a to baziliku Svatého Antonína. Tato monumentální cihlová stavba je považována za jeden z největších chrámů v Itálii. Bazilika je stará, až ze 14. století, a jsou na ní patrné vlivy románské, gotické, byzantské a další. Pojmenována je po podstatné osobě pro celou Itálii a křesťanský svět a nejdůležitější postavě Padovy. Po portugalském františkánovi Antonínu z Padovy.

Opomenout by se neměl ani kostel Svaté Justýny, který svou honosnou architekturou připomíná velikost středověkých staveb. Tento chrám je zevnitř strožejší. Neubírá to však na samotné síle duchovní atmosféry napomáhající přemýšlení o věcech posvátných a rozjímání nad smyslem života.

Milovníci umění, specificky toho malířského, ocení také bohatství kaple Capella degli Scrovegni. Široce proslulý evropský malíř Giotto zde namaloval 38 životních okamžiků Ježíše a Panny Marie a velice oceňovaný obraz Posledního soudu. Giottovy malby jsou obrovskou pokladnicí evropského umění a není divu, že Padova je světově známá právě kvůli tomuto malíři a jeho dílu.

Pokud se však budete procházet malebnými uličkami Antonínova městečka, narazíte na další krásné architektonické perly. Například na středověký soudní palác obklopený renesančními galeriemi, Baptisterium, kostel svatého Klimenta, paláce Palazzo della Ragione nebo Palazzo del Capitanio s orlojem a věží stojící na proslulém náměstí Piazza dei Signori. Pro nadšené milovníky historie také Musei Civici – komplex, ve kterém můžete zhlédnout výstavy mincí, archeologických exponátů, soch nebo obrazů.

Za návštěvu určitě stojí také Padovská univerzita, která se může chlubit titulem „druhá nejstarší v Itálii (1222)“. Při prohlídce je silně pamětihodnou místností medicínský sál (Teatro anatomico), kde studenti lékařství skládali zkoušky před doktory a profesory univerzity.

 

Oblíbeným místem pro setkávání a zároveň určitým styčným bodem Padovy je náměstí Pratto della Vale. Tento kruhový vodní kanál s cestičkami a můstky zahrnující mramorové sochy 84 slavných Padovanů stále přitahuje turisty z celého světa. Toto údajně druhé největší náměstí v Evropě je považované dokonce za symbol Padovy a často se lidem při pomyšlení na Padovu vybaví právě Pratto della Vale.

 

Padova je spojena ještě s jedním místem, které je světově proslulé. Nejstarší botanická zahrada na světě (1545) v minulosti sloužící univerzitě k medicínským postupům a výzkumům. Od roku 1997 je zapsána ve Světovém dědictví UNESCO. Zajímavostí je, že se zde nachází expozice rostlin pro slepé. Rostliny mají popisky v Braillově písmu a zároveň jsou speciálně vybrány druhy s aromatickými vůněmi a výraznými tvary listů.

Na mě osobně silně zapůsobil kostel Tempio della pace nacházející se kousek od autobusového nádraží v Padově. Vnitřní zdi kostela jsou posety jednotlivými destičkami se jmény a hodnostmi padlých v první světové válce. Součet všech destiček je 5401. Zároveň se v malé místnůstce před vstupem do samotné hlavní lodě kostela nachází také památník padlým při bombardování za druhé světové války. Z kostela dýchá historie a zároveň určitý respekt k vojákům bojujícím v obou světových válkách.

Město však kromě starobylých budov a ohromující kultury nabízí také život typicky městský, společenský. Je tu mnoho kaváren, zmrzlináren (otevřených někdy až do 1 hodiny noční), barů či restaurací. Jakékoliv trhy jsou věčně plné a na náměstích to žije i v neděli a pondělí večer. Pro naši domovinu něco mírně představitelného.

Padova je často zastíněna Benátkami vzdálenými pouhé půl hodiny vlakem. Někdy dokonce není v cestovatelských magazínech a průvodcích ani zmíněna. Toto malebné městečko však v sobě ukrývá obrovské kouzlo. Není to striktně turistická oblast, a proto se ji vyplatí navštívit. Padova v sobě obsahuje lásku k posvátnému a profánnímu. Člověk zde pozná nejen krásy časů minulých, ale i přítomných. A nejednou zde může dojít k opravdové až mysteriózní katarzi, která nám může pomoci do dalších kroků v životě budoucím.

http://www.epadova.com
http://italie.svetadily.cz/clanky/padova
http://www.infoglobe.cz/cestovatelsky-pruvodce/italie-padova-mesto-se-stredovekym-nadechem
http://www.touristbee.com/photos/Italy/Padova-08_2011/images/padova-italy-20.jpg
http://www.venice-italy-veneto.com/images/st-anthony-basilica-in-padova.jpg
http://www.orangesmile.com/common/img_cities_original/padova–123662-8.jpg
http://www.chimica.unipd.it/7gijme/Teatro%20Anatomico.jpg
http://sergiofrigo.myblog.it/media/02/02/1473347146.jpg
http://www.noreal.it/site2011/images/Scrovegni/scrovegni_01.jpg
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/e6/77/32/e67732012a10594e5398c74b57e1ae8a.jpg
http://www.bitn.it/sites/default/files/styles/immaginona/public/tour/immaginiprincipali/orto_botanico.jpg?itok=vBXbo0k4
https://images.trvl-media.com/media/content/shared/images/travelguides/destination/6049639/Padova-Province-89951.jpg

 

Inzerce