Pamatujete si ze školních let nějaký ten zamotaný jazykolam, který jste nedokázali říct plynule několikrát za sebou? Mezi takové povedené jazykolamy – jak již název článku napovídá – patří zrovna „Ten můj Popokatepetl je ze všech Popokatepetlů ten nejpopokatepetlovanější Popokatepetl.“

Přemýšleli jste někdy nad tím, odkud ten pojem, chcete-li jméno, vzniklo? Věděli jste, že původ tohoto slova pochází z dalekého Mexika? Popocatépetl je název jedné z nejslavnějších sopek na světě, jež je druhá nejvyšší v Mexiku. K této posvátné hoře neodmyslitelně patří i pochmurná, leč krásná aztécká legenda, se kterou bych se s vámi chtěla podělit.

Popocatépetl, jehož jméno v překladu znamená „Kouřící hora“ naleznete v Mexiku v blízkosti hlavního města Ciudad de México. Přesněji leží „pouhých“ 70 km od hlavního města. Místními obyvateli je považován za posvátnou horu a zkráceně mu říkají „Popo“. Popo je typický velmi intenzivními sopečnými činnostmi, a proto je považován za nebezpečnou sopku. Popo spal dlouhých 70 let a v roce 1994 se opět probudil k životu, ale připomněl se naštěstí jen malým výbuchem. Naposledy dal Popo o sobě vědět v roce 2017 explozí. Tentokrát se naštěstí nikomu nic nestalo a obyvatelé nemuseli být evakuováni, na rozdíl od roku 2000, kdy bylo evakuováno přes 50 000 lidí.

Nedaleko Popocatépetlu leží ještě jedna významná hora, která se jmenuje Iztaccíhuatl. V překladu znamená „Spící dáma“. Tato Spící dáma je zároveň třetí nejvyšší horou v Mexiku. Na horu se nedoporučuje výstup na vrchol bez přípravy a bez průvodce. Výstup je totiž velmi náročný. Nicméně podstatou je, že tyto dvě hory navždy spojuje jedna smutná aztécká legenda, k níž se konečně dostáváme. Panorama těchto dvou proslulých milenců můžete vidět nad tímto odstavcem.

Iztaccíhuatl byla princezna, která se zamilovala do bojovníka jménem Popocatépetl. Aztécký král – její otec – však jejich lásce nepřál, neboť byl přesvědčen, že Popocatépetl není hoden princezniny ruky. Aby byl Popocatépetl hoden a mohl si svou milou vzít, dal král podmínku, že mladý bojovník musí v těžkém boji porazit nepřítele Oaxacu. Král předpokládal, že Popocatépetl v boji padne.

I přesto, že mu král žádnou naději nedával, mladý Popocatépetl souboj vyhrál. Vítězství Popocatépetla krále neuspokojilo a tuto informaci princezně Iztaccíhuatl zatajil. Později nechal princezně vzkázat, že její milovaný v boji padl a už se nikdy nevrátí. Iztaccíhuatl takovou zprávu neunesla a zemřela žalem. Po vítězném souboji se vracel Popocatépetl a nalezl svou princeznu mrtvou.

Chtěl s ní být už navěky a proto poprosil bohy, aby oba milence proměnili v hory, které budou navždy stát vedle sebe. Bohové jeho přání splnili a přikryli je sněhem. Proto silueta hory Iztaccíhuatl dnes připomíná ženu, která leží pod bílým závojem a hora Popocatépetl  symbolizuje mladého bojovníka, který stále zuří nad ztrátou své princezny. Dodnes mají obyvatelé, kteří žijí v okolí strach a očekávají zda se hora opět neprobudí. Svou zlost dodnes Popocatépetl připomíná opakovanými sopečnými výbuchy.

https://www.promaminky.cz/jazykolamy
http://internetweek.cz/sopky/top-15-nejvice-nebezpecnych-sopek
https://www.novinky.cz/koktejl/439809-sopka-popocatepetl-se-opet-pripomnela.html
http://mexiko.svetadily.cz/clanky/Popocatepetl-

Inzerce