Můžeme jezdit na kole, kolečkových bruslích, na skateboardu, longboardu, autem, autobusem atd., těch možností je celá řada. Technologie se vyvíjí neuvěřitelnou rychlostí a my se jen občas nestačíme divit, s čím novým opět páni vynálezci přijdou. V dnešním článku bychom vám rádi přiblížili právě jeden z nejmodernějších výstřelků dopravní evoluce. Je jím kolonožka. Pokud ještě nevíte, co si pod tímto názvem představit, nezoufejte, od toho jsme tady. Pro začátek si zkuste představit, jak stojíte na místě a pouhým přenášením váhy ze špičky na paty se začnete pohybovat. Jedete vpřed nebo couváte dozadu, aniž byste udělali jediný krok. Máte pocit, jako byste se vznášeli. Tak tato představa by se ještě před pár lety řadila do kategorie pohádek nebo science fiction, ale dnes už se stala realitou a dostala název kolonožka.

Většina z vás jistě zná elektrické zařízení s názvem Segway. Ano, přesně to vozítko, na kterém se centrem Prahy prohání spousty turistických výprav. Můžeme říct, že kolonožka, nebo, jak američané říkají „hoverboard“, je mladší sestrou právě známého Segwaye, neboť je založena na podobném principu.

Stejně jako Segway používá kolonožka systém vyvažování pomocí tzv. gyroskopů, ty snímají polohu podložek vůči ose vozítka, takže je kolonožka v rovnováze a my ji můžeme lépe ovládat. Nicméně od klasického Segwaye se v mnoha ohledech dost liší, a to nejen tím, že je výrazně levnější než samotný Segway. Kolonožka je konstrukčně jednodušší, jelikož zde chybí tyč s řídítky, tolik typická právě pro Segway. Veškerý pohyb tohoto balančního vozítka tedy ovládá svými nohami sám jezdec. Princip jízdy spočívá v přenášení váhy ze špičky na paty, čímž koordinujete pohyb vpřed či vzad. Tedy nakloníte-li se dopředu, pojedete dopředu a nakloníte-li se vzad, budete couvat, zpomalíte nebo případně zastavíte. Stejně tak dokážete s kolonožkou i zatočit.

Toto jedinečné balanční vozítko se v poslední době stává velkým hitem nejen u nás, ale především ve světě. Objevuje se ve spoustě hudebních videí a ke svým vystoupením je stále častěji využívá řada známých osobností. Jízda na kolonožce totiž nejen, že vypadá, jako kdybychom se právě posunuli v čase o pár desítek let dopředu, ale především představuje také skvělou zábavu pro děti i dospělé. Naučit se na ní jezdit není jednoduše žádná věda a dokáže to opravdu každý. I když začátky nebývají nikdy snadné, určitě se není čeho bát, nevyžaduje to žádné kaskadérské dovednosti, jak by se možná mohlo na první pohled zdát. A ruku na srdce, není to báječná představa, jen si stoupnout, naklonit se a jet? Za nás tedy rozhodně ano. A s kolonožku tuto představu můžete proměnit ve skutečnost. Tak do toho, nastupte a vyjeďte vstříc technologické budoucnosti!

https://www.kolonozka.cz/
http://www.mobilmania.cz/bleskovky/kolonozka-je-jako-segway-jen-mensi-a-levnejsi/sc-310-a-1332959/?mobiredir=0
http://qz.com/565173/every-major-us-airlines-policy-on-bringing-a-hoverboard-with-you-on-your-flight/
https://www.engadget.com/2015/10/26/london-mayor-legalise-hoverboards/

Inzerce