Spojovat nespojitelné. Dosahovat nedosažitelného. Měnit nezměnitelné. I to patří mezi důležité funkce umění. Umělecká tvorba nás nemá jen vizuálně ohromovat, uspokojovat naše smysly, ale i učit novým postupům, měnit abstraktno-konkrétní myšlení a také určitým způsobem reagovat na společenské dění. Musím říct, že přesně tento popis umění ve mně vyvolává tvorba britského sochaře Jasona De Caires Taylora.

Podstatou jeho práce je měnit zažité umění, spojovat umění s přírodou (tzv. eko-art), poukazovat na užitečnost symbiotického vztahu příroda-člověk a hlavně inspirovat další lidi. Sám Taylor hledá inspiraci v současném společenském dění a zároveň určité každodennosti života. Své sochy tvoří převážně podle skutečných lidí ve skutečných situacích. Jelikož však píšu tento článek jako tip na cestování, nebudu mluvit o jeho osobě samotné, ale představím Vám jeho nejpodstatnější dosavadní dílo, které je možné navštívit a na vlastní oči vidět.

Taylorovou doménou je podvodní sochařství. Tento britský sochař dokázal spojit kvantitu s kvalitou a vytvořil největší podmořské muzeum na světě. Muzeum se jmenuje Museo Subacuático de Arte neboli MUSA. U mexického Cancúnu, v Karibském moři, je možné si prohlédnout až 400 soch lidské velikosti. Pokud se rádi potápíte, či šnorchlujete, může být tato destinace pro Vás tím pravým. Sochy zároveň nejsou ve velké hloubce, takže i méně zdatnější plavci tuto aktivitu zvládnou. Ale zoufat nemusí ani ti, co by chtěli nechat nohy v suchu a přesto tuto ohromnou nádheru vidět. Pro tyto účely jsou využívané plavidla s průhledným dnem.

Určitě Vám může vytanout na mysl otázka, jestli tím neporušuje životní prostředí, neohrožuje život vodních živočichů, a tedy neničí vodní ekosystém a přírodní bohatství planety? Neničí. Dělá přesný opak. Jeho sochy jsou vyráběny z materiálu, který neškodí přírodnímu prostředí a zvířatům ve vodě. Zároveň sochy slouží jako přírodní útes pro korýše, ryby a další vodní živočichy, kterým se zde daří dobře. Tím zároveň Taylor podporuje obnovu přirozených útesů od kterých je přitažena pozornost sem. Postupně se z těchto uměleckých děl stávají domovy právě pro vodní tvory. Díky působení vodního ekosystému se sochy průběžně proměňují, takže pokud byste toto místo chtěli navštívit víckrát, je pravděpodobné, že změnu uvidíte.

Místo navštěvuje statisíce turistů ročně a muzeum patří mezi nejvíce navštěvované vodní plochy na světě. Taylorovo podmořské umění však nenajdeme jen v mexickém Cancúnu. Jeho práce můžete vidět také u ostrova Grenada (65 soch), či dvě sochy jsou k vidění také v řece Stour (Anglie, Canterbury). Novější dílo můžete vidět na Bahamách, kam byla spuštěna obrovská socha člověka držící na svých zádech tíhu světa, podobně jako bájný titán Atlas držel na svých zádech celou nebeskou klenbu. Pokud byste, ale nechtěli jezdit tak daleko, nově se otevřelo podmořské muzeum na ostrově Lanzarote v prostředí Kanárských ostrovů, kde Taylor vytvořil další impozantní sochařský masterpiece.

Za nádhernými sochami se skrývá víc, než jen správně upravený beton. Skrývá se za nimi velký sen, tvrdá práce a také chuť něco vytvořit a zanechat v něčem kus sebe. Taylorovo dílo je unikátní a věřím, že může posloužit jako skvělá destinace pro cestování, ale také jako určitý inspirativní apel k plnění svých snů. Tak neváhejte a uskutečňujte své sny.

www.underwatersculpture.com
http://www.humanart.cz/clanek-64953-jason-de-caires-taylor—ticha-evoluce.html
http://www.scubadiving.com/travel/bahamas/largest-underwater-sculpture-unveiled-bahamas
http://www.national-geographic.cz/clanky/stovky-soch-na-dne-oceanu-nejvetsi-podmorska-galerie-na-svete.html#.V3llx0eCTIU
www.mission-blue.org/2016/02/museo-atlantico-new-underwater-museum-in-lanzarote-spain

Inzerce