Všichni říkali, že nebude možné pro tak malou firmu vyrobit vůz konkurenceschopný například Bugatti. Toto auto vymyslel 22letý mladík, který neměl žádné zázemí v automobilovém průmyslu. Od dětství měl jen jeden jediný cíl. Vyrobit to nejúžasnější super auto na světě. A to dnes skutečně jezdí po silnicích. Jmenuje se Koenigsegg Agera R a je to skutečně originální auto. Věděli jste, že úplně každý díl tohoto auta prošel rukama techniků a konstruktérů? A že se zákazník jako například Vy může vyřádit s přáními, ať už na interiéru nebo exteriéru?

Společnost založil roku 1994 švédský nadšenec a dalo by se říci i vizionář Christian von Koenigsegg. Spolu se zakladatelem se dnes na výrobě vozů podílí 23 zaměstnanců včetně jeho manželky. Cesta Christiana von Koenigsegga začala v dětství, kdy s jeho otcem viděl film Grand Prix. V tu chvíli si uvědomil, že by jednoho dne chtěl stavět vlastní auta. Realizaci svých cílů uskutečnil velmi brzy. V pouhých 22 letech začal navrhovat a vyrábět různé prototypy svého auta snů. Nebylo to lehké. Neměl žádné zkušenosti ze strojírenství ani praxi z automobilového průmyslu. I jeho finance byly omezené. Nenechal se však zastrašit kritikou ani omezenými možnostmi a dnes po pouhých dvou dekádách se jeho vozy dostaly na vrchol světové špičky super sportovních vozů světa.

Nadšení Christiana von Koenigsegga je snad ještě silnější než jeho vlastní vozy. Pohání ho touha překonávat obtížné překážky a touha po dosahování nových cílů, díky které jsou vždy o velký kus před ostatními automobilkami. Právě díky této touze jsou dnes po celém světě jeho vozy známé jako elita super sportovních vozů i přesto, že jich po světě jezdí jen opravdu velmi málo.

Od dětství měl Christian von Koenigsegg jen jeden jediný cíl – vyrobit to nejúžasnější super auto na světě.

V továrně, která se nachází ve Švédském městečku Ängelholm Vám hned na první pohled něco nebude hrát. Nejsou zde žádní roboti, kteří se dnes ve většině automobilek podílejí na velkovýrobě automobilů. Zde pracuje pouze skupinka zaměstnanců, kteří vše sestavují a montují ručně. Jelikož je každý vůz originální a z velké části ho ovlivňuje zákazník, může výroba jednoho vozu trvat i celý jeden rok. Výsledek je však ohromující.

   

Mnoho lidí říkalo, že své vozy nemůže pojmenovat tak složitým slovem, ale zakladatel firmy mířil vysoko a svou společnost pojmenoval po sobě. Koenigsegg je v dnešní době v automobilovém světě známou a uznávanou značkou. Společnost musela projít nepřízní osudu, která se jí pokoušela zastavit na její cestě k vrcholu. Byly to roky kritiky veřejnosti i technické problémy. V roce 2003 postihl továrnu požár a celý sen Christiana von Koenigsegga se málem rozplynul. Jeho zaměstnancům se však podařilo několik rozdělaných vozů a dílů dostat ze spárů ohně. Výroba mohla po přestěhování do nové, současné továrny pokračovat.

Elegantní tvary vozu ostře kontrastují s jeho brutální sílou. V této krásce se totiž schovává zvíře. Toto zvíře v podobě motoru vyrábí jen jeden jediný člověk, a to technik Patrik Johansson. Přeplňovaný motor o obsahu pěti litrů burácí osmi válci a vyprodukuje tak neuvěřitelných 1018 koňských sil. Motor se sestavuje dva týdny a celý se montuje ručně stejně jako zbytek auta. Agera R je ale ještě něčím výjimečnější než ostatní luxusní vozy. Je to první ekologické super auto na světě. Díky flexnímu palivu může jezdit na normální palivo a opakovaně také používat biopalivo.

Tento vůz dokáže předjet startující boeing 747. Nebýt jeho důmyslné aerodynamice, nejspíš by se od země odlepil stejně jako zmíněný letoun. U země ho drží přední a zadní spoiler společně se zadním difuzorem. Ty dodávají autu lepší přilnavost k vozovce a lepší ovladatelnost. To je při maximální rychlosti velmi důležité, protože Koenigsegg Agera R zvládne hravě 400 kilometrů za hodinu. Z 0 na 100 km/h zrychlí za 2,8 sekundy, díky čemuž se stává důstojným soupeřem Bugatti. Kvůli bezpečnosti je v autě ale omezovač rychlosti. Konstruktéři vymysleli i způsob, jak tuto šelmu zkrotit a zastavit bezpečně na místě. Řešení našli v leteckém průmyslu. Velké karbonové kotouče, které se používají u letadel, dokáží Ageru R zastavit z rychlosti 300 kilometrů za hodinu za něco málo přes 7 sekund. Síla, která je při brždění vyvinutá, Vás bude chtít doslova roztrhat.

Design je plně podřízen přáním zákazníka. Můžete si vybrat barvu kůže v interiéru, dokonce i barvu nitě, kterou se jednotlivé kusy kůže sešívají. Také samozřejmě barvu laku na vnějších kusech karosérie nebo třeba i jaká budete chtít kola. Firma pro některé své modely vyrábí dokonce kola zhotovená z karbonových vláken. Ta jsou velmi lehká a odolná. Pokud budete chtít zadní spoiler, budete ho mít.

Dnes patří Koenigsegg na vrchol super sportovních aut. Dalo by se říci, že je to hyperauto. Má všechno, co by si zákazník mohl přát. Každý vyrobený kus je originální a na světě neexistují dva stejné. S tím se pojí i fakt, že vozů od značky Koenigsegg jezdí po celém světě jen pár desítek kusů. Christian von Koenigsegg si splnil svůj životní sen. Vyrábí úžasný a rekordy drtící super vůz. Vůz, který je možná i Vaším snem. Co říkáte? Chtěli byste usednout do tohoto švédského supersportovního auta a povozit se s ním?

http://www.auto.cz/koenigsegg-agera-r-0-200-km-h-7-5-s-vmax-420-56349
https://cs.wikipedia.org/wiki/Koenigsegg
https://www.youtube.com/watch?v=segb38a_5Ss
http://www.auto.cz/video-koenigsegg-agera-pri-jizde-na-letisti-80608
https://www.novinky.cz/auto/230852-jeden-ze-ctyr-existujicich-vozu-koenigsegg-agera-byl-prodan-v-ostrave.html
http://1hosj01irnixn8onr1zmv5s1.wpengine.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2015/01/sanownik_com_koenigsegg_30848.jpg
http://extremelycars.com/wp-content/uploads/2016/07/koenigsegg-agera-r-07.jpg
http://koenigsegg.com/agera-r/
https://images3.alphacoders.com/698/thumb-1920-698756.jpg
http://www.extravaganzi.com/wp-content/uploads/2011/03/Koenigsegg-Agera-R-32.jpg
https://i1.wp.com/www.sirpierre.se/wp-content/uploads/blogger/-MJG_4a1-TNA/T-Wi1CERveI/AAAAAAADFBE/dFC_rc6cdRQ/s1600/1024-2551.jpg

Inzerce