Dnes Vám povím příběh ženy, která v sobě našla odvahu a šla za svým snem. Měla kuráž na to, odstěhovat se ve svých 29 letech do Chorvatska a změnit tak svůj život.

Markétě bylo 27 let, když jela s přáteli na dovolenou do jižního Chorvatska do malebného přímořského města zvaného Orebič. A jak to tak bývá, jednoho krásného večera Markétu okouzlil šarmantní Chorvat. Po návratu do Čech si uvědomila, že bez něj nemůže být a tak se po třech týdnech opět setkali v Chorvatsku. Láska kvetla dva roky i na dálku a tak se Markéta rozhodla, že ukončí svou slibnou kariéru jako bankéřka a odstěhuje se do Chorvatska na stálo. Představte si to obrovské rozhodnutí, které musela učinit. Dokázali byste zahodit vše, co jste vybudovali, abyste odjeli za svou láskou?

Aby se stihli připravit na turistickou sezónu, přestěhovala se Markéta už v květnu. Rozhodli se zrekonstruovat jejich třígenerační dům, ve kterém vytvořili apartmány k letnímu pronájmu. Věděli, že to bude běh na dlouhou trať, přesto své obavy překonali a pustili se za svým snem. Po svatbě se Markétě narodil syn, a jelikož byla cizinka, neměla nárok na mateřskou dovolenou. Nezbývalo tedy nic, než oprášit starou rodinnou tradici a pustit se do vinařství. Rodina vlastnila 5000 m2 staré révy linoucí se nad Orebičem. Deset let vinici nikdo neopečovával, a tak se společně se svým mužem, který má pohyblivou jen jednu ruku, pustili do její obnovy.

Na výsadbu bylo potřeba 4.500 keříků, přičemž cena jednoho v zahrádkářství byla kolem 60 Kč. Koupit tolik keřů bylo v této situaci nemožné a tak na to šla Markéta podle staré osvědčené tradice. První rok zasázela jen sama se svým mužem 4.500 proutků divoké révy. Divoká réva vydrží silná horka a zároveň se hluboce zakoření do země, takže je vysoce odolná. Musela čekat další dva roky, než mohla na divoký základ naroubovat pěstěnou révu Mali Plávac. Již první rok sklidila malou úrodu, kterou prodali na Vináriu do výkupu. Každým rokem s manželem pečovali o svou vinici, a jelikož si zakládali na ekologii, nepoužívali žádné chemické přípravky. Úroda byla rok co rok větší a větší až se nakonec rozhodli, že si budou víno vyrábět sami. Ze začátku se jí všichni smáli, jak chce češka pěstovat a vyrábět víno. Představte si, jak to muselo být náročné. Markéta však jejich narážky překonala a nakonec všem ukázala, že je její víno jedno z nejkvalitnějších široko daleko. Při výrobě nepoužívá žádné konzervanty ani chemické přípravky. Z 2000 kg hroznů vyprodukovala 1000 litrů bio vína bez přidaných cukrů a vody, takže její produkce oproti ostatním byla poloviční, nicméně několikanásobně kvalitnější.

„Jednou ke mně přijel pán, který si koupil najednou 100 lahví vína pro sebe a svou manželku. Prý na celou zimu“

A tak Markéta ukázala všem zkušeným chorvatským vinařům, že si s touhou, přesvědčením a hlavně vytrvalostí, může splnit sen každý. Celou vinici dokázali s manželem obhospodařit všeho všudy se třema rukama. Sny neznají hranice.

Touha po domově ji  po 12 letech zdolala a tak se Markéta se synem i manželem vrátila letos do Čech za svou rodinou.

„Nikdo si neumí představit, jaký pocit vyvolá v člověku touha po rodné zemi“

Nyní už vyrábí víno jen pro sebe, své známé a hosty, kteří opakovaně navštěvují její apartmány při dovolených na Pelješacu. Zrekonstruované má celkem 2 apartmány po 4 osobách, které se při větší skupině mohou propojit v jeden společný. Díky přátelskému duchu, který vznikl spojením dvou kultur – chorvata a češky, se k nim turisté rádi vrací. Když se u Markéty ubytujete, ráda Vám poradí, kam na výlet, kde si půjčit kolo, auto nebo loďku na projížďku k nedalekým ostrůvkům, nebo s Vámi jen tak posedí a přátelsky poklábosí nad sklenkou jejího dobrého vína.

 „Aktivit spojených s turisty a vinařstvím se za nic na světě vzdát nechci, cvrkot cikád a vůně Dalmácie mě stále přitahuje!“

Proto se vždy Markéta těší na sezónu, až stráví pár měsíců se svým manželem a synem v Chorvatsku.

http://www.dovolena-dalmacie.cz/
https://www.facebook.com/marketa.tolj?fref=ts

Inzerce