Dnešní článek bude velmi speciální. Popravdě mě dost rozesmutnilo, že píšeme stále jen o mužích a zapomínáme na své něžné polovičky. Proto jsem se rozhodl, že dnešní článek bude věnován právě takové té opravdové dámě, která byla a stále je vzorem pro mnoho dívek a žen po celém světě.

Marilyn Monroe se narodila 1. června 1926 v Los Angeles jako Norma Jeane Baker Mortenson. Ještě před narozením ji opustil otec. Na výchovu malé dcery zůstala tedy její matka Gladys sama. Gladys byla filmová střihačka, pořídila si na hypotéku rodinný dům, aby se mohla o dceru lépe starat. I přes to, že pracovala na dvě směny, nedokázala hypotéku splácet. Předpokládá se, že Gladys měla také psychické poruchy jako je paranoia a schizofrenie.

„Čas hojí, hladí a zahlazuje skoro každé mínus života a díky perspektivě vzdálenosti činí vše minulé krásnějším.“

Malá Norma tedy putovala do pěstounské rodiny, poté zpět k příbuzným a později do sirotčince, kde strávila dva roky. Jednoho dne se Gladys zastavila u pěstounské rodiny a domáhala se, aby jí byla Norma vrácena. Když pěstounská rodina nesouhlasila, vrátila se ve chvíli, kdy s ní byla pouze pěstounská matka. Pěstounskou matku vytáhla do dvora, vrátila se do domu, kde byla Norma, zamkla a poté vyšla s jednou z vojenských tašek, ve které nesla plačící Normu. Marilyn se několikrát marně pokoušela spojit se svým vlastním otcem, ale marně, ten dal jasně najevo, že o svou nemanželskou dceru nemá zájem. Nějaký čas žila také u své pratety, kde ji ale její synové sexuálně napadli, proto byla dána k jiné své tetě.

„Všichni jsme hvězdy a zasloužíme si třpytit se.“

Ve svých šestnácti se provdala za „chlapce od vedle“, aby v případě problému nemusela zpět do sirotčince. V tomto období, když Gladys trávila stále více času v léčebnách, jí přítelkyně její matky Grace často vodila do kina, naučila ji líčit se, zvlnila jí vlasy a vyprávěla ji o hollywoodských hvězdách a o tom, jak i z ní bude jednou velká hvězda stříbrného plátna. Když se ale Marilyn splnil tento sen, byla už Grace těžce závislá na alkoholu a zemřela na předávkování.

„Nedokonalost je krása, šílenství je genialita, a je lepší být dokonale směšný než absolutně nudný.“

Když se Ameriky dotkla válka, její první muž narukoval k námořnictvu. Mladá Norma pracovala v továrně na padáky, kde také natírala trupy letadel. Armádní fotograf David Connover s ní ale nafotil první umělecké fotky v kombinéze a posléze nabídl další spolupráci. David Connover je považován za „objevitele“ Marilyn. Po válce se manželství rozpadlo.

„Strach je hloupý. Stejně jako litování minulosti.“

Jako dvacetiletá začala pózovat pro mnoho fotografů. Objevila se také na titulních stránkách některých magazínů. Její cíle byly, ale mnohem víš – toužila hrát. Obcházela castingy, ale bez úspěchu. Pomohlo jí až setkání s filmovým agentem Johny Hydem, který se do ní zamiloval a snažil se jí pomoct. Ona ale jeho lásku neopětovala.

„Na všechno, co stojí za to mít, se vyplatí počkat.“

Ve svých 22 letech kývla na nabídku Toma Kellyho, který jí nabídl pózovat pro umělecké akty. Tehdy prý neměla pořádně ani na jídlo a potřebovala peníze na benzín, aby se měla jak dostávat na castingy. V roce 1950 vstoupila do Hollywoodu se smlouvou na 125 dolarů týdně. Šéfproducent ji sice nemohl vystát, ale musel uznat, že si jí veřejnost začíná všímat. Když se provalila její identita z jistého kalendáře, zuřil ještě víc. V té době jí také vytvořili umělecké jméno, které mělo zpočátku mnoho variant, ale nakonec skončili u Marilyn Monroe, které se jí zdálo nejvíce přitažlivé. Měla ovšem stále zajímavější role, které ji katapultovali na slavnou celebritu.

„Kdybych dodržovala všechna pravidla, nikdy bych se nikam nedostala.“

Dále natočila desítky filmů, ve kterých většinou hrála naivní hloupou blondýnku. Její další manželství se nezdařilo, protože jejímu muži vadilo její dráždivé chování. On chtěl mít ženu v domácnosti, ale ona toužila hrát.

„Hollywood je místo, kde vám zaplatí tisíce dolarů za polibek, ale za vaši duši nabídnou jen padesát centů.“

Velmi ji trápilo, že ji lidé nerespektují jako umělkyni, ale vidí ji jen jako atraktivní doplněk hloupé blondýnky. Proti smlouvě se studem Fox se tedy rozhodla utéct do New Yorku, kde se ponořila do studia dramatu a psychoanalýzy. Seznámila se s newyorskou intelektuální společností a využila mnoho příležitostí hrát divadlo. Potkala zde fotografa Miltona Greena, se kterým založila svou vlastní společnost na výrobu filmů, čímž se stala průkopnicí. Snažila se být nezávislá na hollywoodských studiích, která ji vždy nabízela jen podřadné role ve slabých filmech. Později se provdala po třetí za váženého filmového dramatika Arthura Millera, který kvůli ní opustil manželku a dvě děti. Studio Fox se poté snažilo Marilyn nahradit mnoha blond herečkami s krásnými tvary, které ve filmech nosily dokonce stejné šaty, které po ni zůstaly. Žádné se ale nepovedlo dosáhnout takové popularity jako Marilyn Monroe.

„Žij každý den, jako bys právě v něm měla prožít celý svůj život.“

Marilyn dokázala za svůj život velké věci a je považována za jednu z největších ženských filmových hvězd všech dob. Marilyn Monroe zemřela 4. srpna 1962 otravou barbituráty. Důvody této otravy jsou neznámé a verzí jsou desítky, proto si netroufáme říci, proč k této tragické události došlo.

http://en.wikipedia.org/wiki/Marilyn_Monroe
http://cs.wikipedia.org/wiki/Marilyn_Monroe
http://marilynmonroe.com/
http://g.cz/seat-22-citatu-bozske-cynicke-citlive-marilyn-monroe-kterymi-byste-se-meli-ridit
http://citaty.net/autori/marilyn-monroe/
http://www.extra.cz/10-citatu-marilyn-monroe-ktere-by-si-mela-vzit-k-srdci-kazda-zena

Inzerce