V historii daleké i blízké najdeme mnoho velkých životních příběhů se silným poselstvím. Dnešní článek je právě o jednom takovém příběhu, který dokazuje mnoho věcí. Mimo jiné to, že nikdy není pozdě změnit své hodnoty a životní styl. Láska a pomoc druhému je pravděpodobně nejsilnější emoce, kterou my lidští tvorové máme anebo důležitá idea, že právě taková pomoc musí překračovat hranice, ať už jsou jakékoliv. To vše v dnešním vyprávění o životě Sama Childerse.

Sam Childers se narodil v roce 1963 do křesťanské rodiny. V pubertě se u něj projevily sklony k agresivnímu a patologickému chování. Začal kouřit, brát heroin, LSD, amfetamin, konzumoval velké množství alkoholu, vyhledával sex jen za cenu krátkého pobavení, často s příměsí agrese a mlátil lidi bez důvodu. Jeho život neměl žádný smysl, tedy až na ten pocit, kdy si zapíchl jehlu do žíly. Později se dokonce dostal do samotného obchodu s drogami a současně se stal i členem motorkářského clubu Outlaws. Jeho aroganci lze vypozorovat i z tohoto citátu, když zpětně zhodnocoval své chování.

„Moje divokost přitahovala ženské. Bylo to šílené. Měl jsem pět holek za noc a mohl jsem mít vaši matku, kdybych ji chtěl.“

Jak už to ale často bývá u životních proměn, Sama změnila láska. Na začátku 90. let poznal striptérku a později i svoji budoucí manželku Lynn. Sam se zamiloval a slíbil jí, že se změní. Slova se změnily v činy a Sam Childers skončil s prodejem drog, založil si stavební firmu a obrátil se k Bohu.

Moc hezká životní proměna, že? Tím to ale nekončí. Příběh má ještě jednu část, pravděpodobně tu nejsilnější. Childerse oslovil reverend z jižní Afriky a začal s ním rozmlouvat o občanské válce v Súdánu a o tamní situaci křesťanů. Sama to zaujalo a o pár měsíců déle už stál na ugandsko-súdánských hranicích a stavěl příbytky pro uprchlíky.

Později však jeho kroky směřovaly až do Súdánu, kde se setkal s velmi tvrdou realitou. Nejsilnějším prvotním zážitkem byla situace, kdy z ničeho nic držel v ruce dítě, kterému mina utrhla nohy. V Samovi to vřelo a rozhodl se, že lidem a především dětem v Súdánu musí pomoci. Založil v Nimule, vesnici poblíž hranic, sirotčinec pro děti bez domova. Tato instituce sloužila také jako bezpečné místo před různými vojenskými skupinami (například Armáda Božího odporu ve vedení s Josephem Konym), které unášely děti a cvičily z nich malé vojáky, popřípadě pak z dívek dělaly jen pouhé objekty svých zvrácených pudů.

Ačkoliv se Sam změnil, začal věřit v Boha, je zřejmé, že k proměně nedochází vždycky úplně. V Samovi zůstala jeho vznětlivost, bojovnost, určitá míra agresivity. Jen ji dokázal transformovat lépe než ve svých mladých letech. Rozhodl se, že nestačí postavit sirotčinec a čekat na příchozí sirotky. Chtěl vymýtit zlo v tomto případě personifikované do Josepha Konyho a jeho skupiny. Pořídil si kalašnikov a spolu se skupinou súdánských povstalců začal podnikat útoky na Armádu Božího odporu, kterou v mnoha případech dostal pod silný tlak a zároveň se mu povedlo zachránit mnoho dětí ze spárů tohoto oddílu. I proto dostal přezdívku Machine Gun Preacher.

Nezbytné je také poznamenat, že Sam Childers dotuje sirotčinec téměř sám. I proto zůstával 7 měsíců v Súdánu a 5 měsíců trávil čas v USA, kde právě sháněl finance. Dokonce prodal své stavební firmy a všechny peníze poslal do Afriky. Samotný sirotčinec je součástí větší dětské vesničky, kterou Sam se svou manželkou Lynn založil právě ze svých pěněz. Jmenuje se Angels of East Africa (Andělé Východní Afriky). Vesnice zachránila od svého založení více jak dva tisíce dětí a v současné době je to největší sirotčinec v celém jižním Súdánu. Bohužel je nutné zmínit i tu negativní stránku Childersových záchranných misií, a to, že nebyl doma. Nejen pro manželku Lynn, která ho obdivuje a věří v to, co dělá, ale především pro svojí dceru Paige a syna Waynea, který se paradoxně předávkoval ve svých mladistvých letech heroinem.

Nevěřím v to, že jeden člověk nedokáže změnit národ. Každá jedna osoba může dokázat neuvěřitelné věci. Jediné, co to stojí, je vůle a ochota risknout všechno, aby se tak stalo.

Hollywood, jakožto zásobárna velkých životních příběhů, natočil o Samu Childersovi v roce 2011 film Kazatel Kalašnikov. K dostání je také Childersova kniha Another Man’s War, kde popisuje svojí proměnu a události ze Súdánu. Za zmínku stojí také to, že v roce 2013 obdržel cenu Matky Terezy za sociální spravedlnost.

Je patrné, že Sam Childers je neobvyklý hrdina – rváč s typickou vizáží motorkáře, který ale prošel obrovskou životní proměnou a dokázal, že nikdy není pozdě na změnu. Z egoistického necitlivého agresora se transformoval v altruistického empatického agresora, který ale svou vznětlivost využívá ke správným cílům: záchraně a pomoci těm nejpotřebnějším – dětem. Jeho životní proměna a misie v Africe je inspirující a ukazuje nám, že své naplnění a smysl přece jenom většinou nacházíme v pomoci a lásce k člověku, který nás potřebuje.

http://www.machinegunpreacher.org/
https://xman.idnes.cz/kazatel-kalasnikov-sam-childers-dad-/xman-styl.aspx?c=A131102_122205_xman-styl_fro
https://cs.wikipedia.org/wiki/Sam_Childers
https://therivardreport.com/wp-content/uploads/2016/03/20160318_machinegunpreacher-4.jpg
http://www.godfuel.org/wp-content/uploads/2013/09/1149756_652690524743056_1389356953_o.jpg
http://www.theblaze.com/wp-content/uploads/2014/02/525614_513104552034988_1921032137_n.jpg
https://betshalom.church/ocwilh/wp-content/uploads/2017/02/Sam-Childers-In-Uganda.jpg

Inzerce