Dnešní článek bude nejen motivační, ale zároveň i vzrušující. A to doslova. Přinášíme Vám totiž rozhovor s Annou Marešovou, designérkou a zakladatelkou značky Whoop.de.doo. Její diplomovou prací bylo vytvoření sady erotických pomůcek pro ženy. S touto ideou získala Anna několik cen i velkou pozornost médií. A tak je dnes úspěšnou podnikatelkou, která si prošla kompletním procesem bez investorů, manažerů či marketingových firem.

To co děláte, začalo jako spontánní nápad nebo jste se k tomu postupem času dopracovala?

Nejprve to bylo spontanní. Námět přišel hlavně od mého kamaráda a myslela jsem si, že tou diplomovou prací to skončí. Ale postupem času jsem se dopracovala až ke své firmě a značce. Zjistila jsem totiž, že když si to neohlídáte až do konce, tak výsledek se dost liší od původního návrhu.

Jaká vlastnost, znalost nebo schopnost byla klíčová pro Váš úspěch?

Možná je to spíš kombinace vlastností. Ale důležitá je určitě trpělivost a vytrvalost. Také mě určitě táhla kupředu vidina výsledku…což tedy nevím přesně, co je za vlastnost.

Jaké vzdělání jste získala a jaký je Váš názor na tradiční vzdělávací systém?

Co přesně myslíte tím tradičním? To, že se učí ve škole a dostávají se známky? Připadá mi to vlastně v pořádku. Vždycky záleží na lidech, takže v tomto případě na učitelích. Nejsem zastánce toho, že matky hledají tu “nejlepší” školu pro své dítě a pak to dopadá tak, že je každý půl rok v jiné škole a dojíždí se autem přes půl Prahy. Na škole, teď mám na mysli tu základní, mi připadá důležitý moment, kdy se vracíte se spolužáky domů ze školy. To se vždycky událo nejvíc důležitých věcí. Je to takové první začleňování do společnosti.

Já měla možnost studovat na vysoké škole v Česku i v Anglii a ideální by mi přišla fúze obojího. Tady u nás to bylo hodně obecné a v Británii, jsme se zaměřovali striktně na produktový design. Obecná průprava se mi hodila a zaměření na jednu oblast přišlo právě včas. Takže mám pocit, že mi to vyšlo úplně skvěle.

Co máte na svém podnikání nejradši a je nějaký zlomový moment, na který ráda vzpomínáte?

Asi to, když jsem si uvědomila, že jsem přivedla na svět svůj originální produkt, který funguje a lidi si jej pochvalují. To byly ty venušiny kuličky.

A teď mám ješte radost z ocenění RED DOT, které získal nový Whoop.de.doo Vibrátor.

Jaký je podle Vás rozdíl mezi úspěšným a neúspěšným člověkem?

Já uspěch vnímám jako vnitřní spokojenost. Takže rozdíl je asi jako mezi spokojeným a nespokojeným člověkem.

Co byste udělala jinak, kdybyste začínala znovu od nuly?

No kdybych věděla dopředu, co to všechno bude obnášet, tak bych se do toho možná nepouštěla. Ale protože tohle naštěstí nikdy nevím, tak do toho jdu s tím svým nekonečným optimismem. Ale co bych možná udělala jinak, je to, že bych tolik nezapomínala na sebe a svůj odpočinek. To mi teď připadá opravdu to nejdůležitější, protože když jste vyčerpaní, tak se prostě nedaří a hlavně vás to přestává bavit.

Nepřipadáte si oddělena od průměrné společnosti v důsledku Vašeho úspěchu?

To mě tedy opravdu nenapadlo. Myslím, že jsem se tím, jak říkáte úspěchem, nenechala semlít, takže mám pořád ty stejné kamarády a lidi kolem sebe. Spíš mám pocit, že jsem teď lidem nějak blíž…někdy až moc.

Jaký postoj zaujímáte k překážkám?

Vždycky ve firmě říkám, že problémy jsou od toho aby se řešily. Nikoli pouze do nekonečna rozebíraly. Takhle vnímám i překážky…

Odkud čerpáte inspiraci a máte nějakého hrdinu/vzor?

Asi mám víc lidí, které respektuji, uznávám a líbí se mi, jak pracují. A můžou to být jak podnikatelé, tak třeba i umělci, architekti. Teď mne zrovna napadla Zaha Hadid, kterou prostě obdivuji, za to, že se nikdy nevzdala svých velkých vizí, i když ji ze začátku nikdo nevěřil.

Jaké jsou Vaše další sny a vize?

Vytvořit z Whoop.de.doo globální prémiovou značku a posunout ji tak, abych se v ní mohla starat jen o tu stránku nových produktů, vize a strategie firmy. Vytvořit našlápnutý, fungující tým, který to bude dělat s nadšením a bude i dobře zaplacený.
No a vedle toho bych se chtěla věnovat jiným oblastem v designu. A taky bych chtěla natočit dokument…no je toho dost (smích).

Paní Marešové děkujeme za velmi inspirativní rozhovor a přejeme jí mnoho dalších úspěchů.

www.whoopdedoo.cz/about/
https://www.facebook.com/whoopdedoocz/photos

Inzerce