Říká se, že každý z nás má svůj osobní a jedinečný příběh, který vypráví celému světu. Toto tvrzení nevyvrací ani spisovatel a bývalý světový šampión v atletica Dan Millman. Právě tuhle a dalších několik myšlenek vkládá do svých fascinujících a doslova dech beroucích motivačních románů, jež inspirují každého člověka v osobním progresu.

„To cesta nám přináší štěstí, ne její cíl.“

Kdo je tedy přesně tato inspirativní osobnost? Dan Millman, bývalý šampión v atletice a velmi úspěšný spisovatel, je velkým „motivátorem“, který učí, jak žít s hlavou v oblacích, ale i  nohama pevně na zemi. Jeho bestseller pod názvem „Cesta pokojného bojovníka“ dodnes inspiruje lidi po celém světě, dává jim motivaci a hlavně otevírá oči každému pozornému čtenáři. Knihy nejsou jedinou věcí, pro kterou je Dan Millman i v dnešní době tak populární. Kromě psaní věnuje Dan také spoustu času přednáškám. Všechny své zkušenosti, zážitky a poznání přednáší jednoduchou formou všem posluchačům, nicméně v každém z těchto elementárních slov se skrývá velké tajemství.

„Lidé, které je nejtěžší mít rád, jsou vždycky ti, co to nejvíc potřebují.“

Autor v každé své knize poukazuje na mysl jako zdroj radosti, ale i utrpení. Záleží jenom na nás, jaký pocit budeme prožívat. Podle jeho myšlenky je potřebné pořádně otevřít oči. Nejsou žádné obyčejné chvíle, jelikož se kolem nás pokaždé něco děje a jenom naše všímavost ukáže výsledek. Millmanovým cílem není pouze motivovat čtenáře a posluchače k cíli. Jeho slova mají nabádat k pochopení sebe sama, a proto jsou tak výjimečné.

Jaká jednoduchost se tedy skrývá v jeho knihách? Ve většině jeho románu vystupuje osoba jménem Sókratés. Můžeme říci, že právě on je jakýsi „muž činu“, který naprosto změní myšlení hlavní postavy, jako tomu bylo právě v případě Cesty pokojného bojovníka. Sókratés je ztělesněním jeho myšlenek, nápadů, víry a hlavně skrytého odhodlání, jež žene čtenáře nejenom k přemýšlení nad knihou samotnou, ale také k zvažování svého bytí včetně využití volného času.

„Lidé se bojí toho, co je uvnitř, a přitom to je jediné místo, kde naleznou všechno.“

Dann Millman přinesl světu spoustu odpovědí, zamyšlení, změnu a hlavně pochopení. Jeho knihy a životní přístup budou inspirovat ještě velmi dlouhou dobu, jelikož prosazují jednoduchou věc. Získávání informací zevnitř, nikoli pouze kolem sebe. Za svůj život dokázal neuvěřitelné věci. Od šampióna na trampolíně, až po báječného spisovatele a řečníka.

MILLMAN, Dan. Cesta pokojného bojovníka. Dolní Břežany: Sagittarius, 1995. ISBN 80-901-8980-6.

Inzerce