Stát, který se nachází na indickém subkontinentu v jižní Asii, Indie, je druhá nejlidnatější a sedmá nevětší země světa. Je to velice rozmanitá země, která nabízí mnoho zážitků. Když se řekne Indie, snad každého napadne Mahátma Gándhí, řeka Ganga, hinduistické a buddhistické chrámy, ale také některé památky, především romantický Tádž Mahal. Vzhledem k velikosti Indie se zaměříme na oblast okolo města Ágra, u kterého stojí i, již zmiňovaný, Tadž Mahal.

map

Ágra má bohatou historii, nachází se zde hned tři památky ze seznamu světového dědictví UNESCO. V Ágře bydlí asi 1 650 000 obyvatel. Dopravit se sem můžete letecky, s přestupem v Dillí nebo Džajpuru, vlakem nebo autobusem, popřípadě autem.

Vzhledem ke kulturní rozmanitosti je zážitek jen procházka po městě, poznávání zvyků, náboženství a místních lidí, nakupovat na místních trzích, nebo si prohlížet místní obchůdky s oblečením a dalšími věcmi, ale Ágra je jedno z nejvyhledávanějších turistických center hlavně kvůli památkám, které se nacházejí v okolí.

Historie na Vás dýchne hned kousek od centra, v Pevnosti Ágra, které se říká také Červená pevnost. Patří na seznam památek UNESCO a je podstatná pro Indickou historii. V dobách Mughalské říše zde sídlili panovníci a řídili odtud celou říši. V komplexu je hned několik zajímavých budov, mezi nejzajímavější patří Perlová mešita, Zrcadlový palác (Shīsh Mahal) nebo místo pro udělování veřejných a soukromých audiencí (Dīwān-e-‚Ām a Dīwān-e-Khās).

I’timād-Ud-Daulah je další velice zajímavá budova, kousek od Ágry. Postavila ji panovnice Nūr Jahān jako mauzoleum pro svého otce. Je umístěno do nádherné zahrady. Budově se přezdívá též Malý Tadž.

Asi nejzajímavější, také největší turistické lákadlo Ágry, je mauzoleum Tadž Mahal. Tato budova by samotná dala na celý článek. Nechal ho vystavět indický mogul Šáhdžahán na památku své předčasně zesnulé ženy. Stavba této budovy zruinovala Šáhdžahánovu kasu a na její stavbě v průběhu 22 let pracovalo na 20 000 dělníků. Je to dokonalé architektonické dílo z bílého mramoru. V průběhu dne se barva, v závislosti na světle, mění, ráno je barva narůžovělá, navečer mléčně bílá a zlatou se stává vždy, když na ni dopadnou měsíční paprsky. Krásnou a romantickou procházku nabízí i přilehlé zahrady.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Indie
http://tema.novinky.cz/indie
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%81gra
http://cs.wikipedia.org/wiki/Pevnost_%C3%81gra
http://cs.wikipedia.org/wiki/T%C3%A1d%C5%BE_Mahal
http://provaznik.webz.cz/story/story80.php
http://www.adventura.cz/zeme/indie-turisticky-zajimave-oblasti

Inzerce