Dnes se podíváme opět do doby, ve které žili velké osobnosti. Mluvím o době Theodora Roosevelta, Charlese Schwaba, Andrewa Carnegieho, Marshalla Taylora, Henryho Forda, Emila Škody, Tomáše Bati a mnohých dalších. V této době se začali objevovat první společnosti, které distribuovali elektrickou energii až do domů. Celkově to byla doba velkých změn. Nejen v Americe, ale i v Evropě. V této době žil nám téměř neznámý bankéř. Skoro žasnu nad tím, že se o něm neučí ve školách. Zvlášť na Obchodních akademiích. Protože tato nenápadná postava stála za zrodem jedné z největších bank, několikrát zachránila svět před finanční krizí a měla prsty snad ve všech společnostech té doby. Právě o tomto nenápadném bankéři bych Vám dnes rád pověděl pár informací.

John Pierpont Morgan byl americký finančník, bankéř, filantrop a sběratel umění. Narodil se v roce 1837 do rodiny bankéře Juniuse Spencerea Morgana a jeho ženy Juliety Pierpontové. Morgan vyrůstal v Hartfordu ve státě Connecticut. Díky plánům svého otce studoval různé školy. Začal na Hartfordské veřejné škole a později přešel na Episkopální Akademii v Cheshire. Od roku 1851 studoval English High School of Boston. Aby se zlepšil v jazycích, poslal ho otec studovat do Švýcarska a později do Německa. Když uměl francouzsky i německy plynule, odjel do Londýna, kde začal svou kariéru bankéře.

„Člověk má vždy dva důvody, proč něco dělá: Dobrý důvod, a skutečný důvod.“

V Londýně začal pracovat u banky Peabody, Morgan & Co., kterou zčásti vlastnil jeho otec. Po čase se přestěhoval do New Yorku, kde se připojil k pobočce Pearbody, Morgan & Co. V roce 1871 se připojil k Drexels of Philadelphia, aby vytvořili, s majitelem Anthonym J. Drexelem, New Yorkskou společnost Drexel, Morgan & Company. Po smrti Anthonyho Drexlera banku převzal Pierpont Morgen a přejmenoval ji na společnost „J. P. Morgan & Company“. Z J. P. Morgan & Company se stala nejvlivnější a nejsilnější bankovní instituce na světě.

„Když očekáváte, že se budou dít velké věci, tak se, kupodivu, velké věci začnou dít.“

Pierpont se ale nezaměřoval pouze na „svou“ banku. Byl hlavně bankéřem, ale mohutně investoval i do průmyslu, dopravy a dalších odvětví. Jeho specialitou bylo, že převzal moc nad krachující společností a provedl v ní potřebné změny k tomu, aby opět prosperovala. Tento proces se stal známý jako „Morganizace“. Také podporoval slučování velkých společností. Díky Morganovy vznikla například společnost General Electric nebo United States Steel Corporation. Morganovy investice pomohly zachránit mnoho společností, ale asi nejznámější, pro nás Evropany, jsou noviny New York Times. V roce 1895 zachraňuje svými finančními injekcemi americkou vládu před krachem a o 12 let později zachránil americké bankovnictví, které bylo těsně před pádem. Investoval do nových dopravních prostředků, zejména se zasadil o rozvoj železnice v Americe, a také do nových technologií.

Pierpont byl také sběratel a filantrop. Až se budete procházet po Metropolitním Muzeu umění v New Yorku, pravděpodobně uvidíte mnoho uměleckých děl, které měl Pierpont Morgan v osobním vlastnictví. Morgan podporoval především rozvoj vzdělání, proto daroval, nejen finanční částky, muzeím a školám.

John Pierpont Morgan zanechal v historii obrovskou stopu. Je veliká škoda, že se o něm v dnešní době tak málo ví. Proto doufám, že jsme Vám ho tímto článkem trošku lépe představili.

http://en.wikipedia.org/wiki/J._P._Morgan
http://cs.wikipedia.org/wiki/John_Pierpont_Morgan
http://www.netstate.com/states/peop/people/ct_jpm.htm

Inzerce