Časopis Forbes má už od roku 2006 jasno v postavě nejvlivnější ženy světa. S výjimkou roku 2010 si prvenství drží německá politička, která debutovala na politické scéně v roce 1990. Žena s nadáním pro fyziku, matematiku a chemii, která mluví plynule anglicky, dobře rusky a prý se domluví i česky, to je Angela Merkel.

„Nemáme příliš mnoho islámu, máme příliš málo křesťanství. Příliš málo se diskutuje o křesťanském pohledu na lidstvo.“

Narodila se 17. července 1954 v Hamburku. Její otec byl luteránský pastor a matka učitelka angličtiny a latiny. Protože její otec přijal místo v NDR, přestěhovala se ještě jako malé dítě východně za železnou oponu. Střední polytechnickou školu absolvovala v Temlinu, poté vystudovala fyziku na univerzitě v Lipsku. Po ukončení studií pracovala jako vědecká spolupracovnice na Institutu fyzikální chemie Akademie věd NDR v Berlíně v oboru kvantové chemie.

„Špionáž mezi přáteli nebude nikdy přípustná.“

Komunistický režim Angele nevadil, zdá se že naopak, i když byla pro určité reformy. Žádným způsobem se ale v politice neangažovala, dokonce odmítla i spolupráci se Stasi (tajná služba NDR), až do pádu železné opony.

„Pokud jde o lidskou důstojnost, nemůžeme dělat kompromisy.“

Koncem roku 1989 vstoupila do nově vzniklé strany DA, kde se vypracovala na tiskovou mluvčí a v roce 1990 se stala druhou mluvčí poslední vlády NDR. Do roku 2000 zastávala důležité funkce, například byla spolkovou ministryní pro ženy a mládež, nebo spolkovou ministryní ochrany prostředí, přírody a bezpečnosti atomových reaktorů. V roce 2000 byla zvolena spolkovou předsedkyní politické frakce CDU. V roce 2005 byla zvolena kancléřkou Spolkové republiky Německo. Tuto funkci zastává dodnes. Mimo její postavení v Německé politice je jednou z nejdůležitějších postav Evropské Unie.

 08

„Evropská jednota zůstává jedním z nejdůležitějších úkolů velké koalice. Německo bude silné jedině, bude-li Evropa silná.“

Merkelová je politička s ostrými lokty, která si nenechá nic líbit. Nebojí se diskutovat o závažných tématech, a je velice dobrá diplomatka. Zajímavá je rychlost s jakou dokáže měnit své názory, nepříklad po nehodě ve Fukušimě se z Angely přes noc stala z propagátorky atomové energie vizionářka s budoucností bez jádra. Angela Merkelová je velice oblíbená a proto také velice vlivná osobnost, nejen v Německu nebo Evropě, ale na celém světě.

„Multikulturní přístup, který říká, že budeme jednoduše žít šťastně vedle sebe, selhal. Naprosto selhal.“

http://azcitaty.cz/citaty/angela-merkelova/#ixzz1CtX4hwd7
http://cs.wikipedia.org/wiki/Angela_Merkelov%C3%A1
http://cs.wikipedia.org/wiki/Stasi
http://www.financnici.cz/angela-merkelova

Inzerce