Jako malý kluk začal s tenisem. Postupně se v něm zlepšoval, až se z něj stal profesionální hráč a účastnil se světových turnajů. V zahraničí rád obcházel prodejny s auty, které byly u nás jen těžko dostupné. Z dětské vášně se nakonec stalo velmi úspěšné podnikání.

Advantage Cars je dnes největším multibrandovým prodejcem luxusních vozů v České republice. Za vším stojí Milan Vopička, zakladatel firmy, který má dnes již 60 zaměstnanců a věnuje se ještě spoustě dalších projektů. Dnešní rozhovor Vám poodhalí jeho cestu k úspěšnému byznysu.

Začínal jste jako profesionální hráč tenisu. Co Vás dovedlo k tomu, abyste z tenisu přesedlal právě k Advantage Cars?

Od pěti let jsem hrával profesionálně tenis, od patnácti jsem začal jezdit po Evropě a po světě na turnaje. Mezi jednotlivými zápasy jsem měl chvíle volného času, které jsem trávil obcházením prodejen s auty a hledal jsem
 ty nejvýhodnější a nejzajímavější nabídky.
Tímto způsobem jsem si nejdříve pro sebe a nejbližší okolí našel velmi výhodné nabídky vozů. To se rychle rozkřiklo mezi kamarády z tenisu. Tenisem jsme si docela vydělali, takže si u mě ta auta začali objednávat. V první polovině 90. let tady byly škodovky, favority a podobně, ale nabídka značek jako BMW nebo Audi byla velice omezená. Měl jsem klientelu nejprve mezi tenisty, pak i mezi jejich rodiči a od toho už nebylo daleko ke kontaktům na jejich známé. Po pár letech už jsem vozil nejen auta ojetá, ale objednával i nová. Začínal jsem tak, že jsem prodával jedno, dvě auta ročně, teď jich prodávám i padesát měsíčně.

Jaké byly začátky v podnikání a v jakém stádiu je Advantage cars teď?

Z dětské vášně se postupem času stala má každodenní práce, která nahradila tenisovou kariéru. V současné době je firma Advantage Cars největším multibrandovým prodejcem luxusních vozů v České republice se 60 zaměstnanci a s prodejem přes 500 vozů ročně.

Snažíme se pro klienty stále vymýšlet nové a zajímavé akce. Mezi naše největší a nejúspěšnější akce patří Advantage Season Opening, který je pořádán každý rok na jaře. Jedná se o dvoudenní setkání klientů se supersportovními vozy. Klienti se dostaví na dané místo určení, jsou roztříděni do týmů a pouze s nápovědami se vydávají na trasu s neznámým cílem. V posledním ročníku se sešlo 70 posádek.

Klienty velmi oceněná byla i módní přehlídka italského domu Fendi, která se konala v květnu přímo v našem showroomu, jenž se na jeden večer proměnil v luxusní přehlídkové molo. Během léta jsme se stali již po několikáté hlavním partnerem tenisového turnaje kategorie ATP a ITF na pražské Štvanici Advantage Cars Prague Open. V září nás čeká sportovní podívaná na dostihovém závodišti v Chuchli Prague Polo Cup 2016. Prostě se snažíme naše zákazníky každý měsíc překvapovat něčím novým.

Jak vznikl název Advantage Cars?

Prvotní význam pramení ze sportu, kterým jsem strávil přes půl života. Advantage neboli výhoda. Dále ve spojení s naší firmou to značí výhodná auta, výhodné služby. Prostě výhodná firma, kde si má zákazník vůz koupit.

Jaké máte schopnosti nebo vlastnosti, díky kterým vedete svou firmu kupředu?

I s tenisem jsou spojené mé vlastnosti, které se formovaly během dětství, kdy jsem hrál tisíce tenisových zápasů. Buď jsem vyhrál nebo prohrál, ale neustále jsem musel bojovat, trénovat a snažit se být stále lepší a lepší.
Myslím si, že jsem cílevědomý a precizní neboli detailista. Umím přiznat chybu a omluvit se a příště to udělat lépe.

Co máte na své práci nejradši a je nějaký zlomový moment, na který rád vzpomínáte?

Nejvíce mě baví, když klient přijde a má nějaký svůj sen a já jsem schopen mu ho splnit. To, že spolu vybereme nejlepší vůz a v krátké době ho dodáme a on spokojeně odjíždí, je pro ně největší odměnou. S tím souvisí i perfektně provedených servis na zákaznických vozech, vyřízení pojištění či financování.

Zlomový moment nastal, když jsem se odvážil zakoupit nový showroom se servisem o rozloze cca 6200M2. Byla to chvíle, kdy jsem si nebyl jistý, zda budu schopen tak veliký kolos rozběhnout a řídit.

Kdybyste nyní začínal znovu se zkušenostmi, které už máte, je něco, co byste udělal jinak?

Nic mě nenapadá. Mé kroky v podnikání měly za dvacet let postupný vývoj. Od začátku, kdy jsem opravoval vozy vlastníma rukama, byl na všechno zcela sám, až po nynější stav, kdy máme cca 60 zaměstnanců.

Jaké máte vzdělání?

Mám středoškolské vzdělání.

Jak vypadá Váš běžný den?

Docela normálně. Vstávám v 7:15, snídám s rodinou. Již u snídaně začínám vyřizovat maily a banky. Do práce přijíždím cca v 8:30. Firemní porada s kolegy je jednou týdně. Každý den osobně zjištuji, které vozy se ten den předávají, kontroluji jejich stav, zda jsou perfektně nachystané a veškeré předávací dokumenty připravené. Následují osobní schůzky se zákazníky. Kolem 13. hodiny jedu na oběd do centra s přáteli, kde se snažím trochu odreagovat od pracovního stresu. Během odpoledních hodin se většinou vozy předávají a já řeším s prodejci nové nabídky. Kontroluji vozy na servise a na lakovně. Z práce se snažím odejít před 20 hod, abych strávil s dětmi doma ještě nějaký čas, než půjdou spát. Kolem 22 hod opět otevírám s nechutí počítač a pracuji většinou do půlnoci.

Věnujete se nějakým dalším projektům, popř. čemu se věnujete ve volném čase?

Mezi mé další pracovní projekty se dá počítat hotel s tenisovým a sportovní zázemím na Hluboké nad Vltavou, kterému se jako rodina věnujeme.

Ve volném čase, kterého je skutečně málo, si jdu zahrát s přáteli či rodinou tenis nebo golf.

Jaké máte další sny a vize v pracovním životě?

Můj sen je, aby firma stále fungovala tak dobře jako nyní. O další zvětšování firmy, jako je otevírání nových poboček v jiných městech nebo zemích nestojím. Myslím si, že pak by již firma ztratila detail, jelikož bych ji osobně nemohl neustále kontrolovat a řídit.

Za dnešní rozhovor moc děkujeme panu Vopičkovi i jeho týmu. Je vidět, že i velké sny se mohou vydařit. Stačí si jen stanovit cíl, jít si za ním a nenechat se zviklat překážkami, které budeme na cestě potkávat.

https://www.youtube.com/watch?v=gL43EFSlnzo
https://www.advantage-cars.cz/#fotogalerie

Inzerce