Angelinu Jolie Pitt není potřeba představovat. Snad každý ví, že jde o vynikající slavnou americkou herečku, která získala nespočet ocenění. Málokdo už ale ví, že jde také o skvělou dámu, manželku a matku, která se věnuje velkému množství humanitární pomoci.

Angelina se narodila v Los Angeles do rodiny herců Jona Voighta a Marcheline Bertrand. Její bratr James Haven si také zvolil kariéru u filmu. Dokonce její kmotři jsou herci Jacqueline Bissetová a Maxmilian Schell. Proto se není čemu divit, že jí herectví imponovalo již od dětství.

Po rozvodu rodičů žili s jejím bratrem u matky. Ta se vzdala své herecké kariéry, aby se mohla naplno věnovat výchově dětí. Více než úspěšná herecká kariéra jejího otce probudilo její zájem o herectví, když každý večer se svou matkou sledovali různé filmové trháky. Již v pěti letech získala malou filmovou roli a poprvé si vyzkoušela jaké je to podílet se na tvorbě filmu.

„Pokud se netoužíte dostat ven z té krabice, ve které jste vyrostli. Nebudete nikdy rozumět tomu, jak moc velký je svět kolem Vás.“

Když navštěvovala střední školu v Beverly Hills, cítila se odstrčená od jiných dětí, které měli rodiče s poměrně bohatých rodin. Často ji škádlili a utahovali si z ní, že má moc tenký nos, že nosí brýle nebo že má příliš velké rty. Její první pokusy přesvědčit matku, aby ji přemístila do jiné školy, byly neúspěšné. Po větším naléhání nakonec matku přemluvila a začala navštěvovat Moreno High School.

„Dnes slýchám ze všech stran komplimenty na svá ústa. Dříve jsem své velké rty nenáviděla. Připadala jsem si jako nějaká příšerka z komiksových seriálů.“

Na této škole se stala vyznavačkou „punk“. Nosila vše v černé barvě a hrála si s nožem, který měla neustále u sebe. Ztratila zájem o hereckou kariéru a toužila se stát ředitelkou pohřební služby. Každý den po škole docházela na kurzy balzamování.

„Nikdy jsem netvrdila, že jsem hodná a vzorná holka. Ve čtrnácti letech jsem se začala tahat se starším chlápkem. To jsem ještě nebyla slavná, ale už jsem šla proti proudu.“

Po vystudování střední školy si pronajala svůj vlastní byt. Velmi složitě se dokázala s někým emocionálně propojit. To vedlo k jejímu sebepoškozování. Později říkala, že to z jakéhosi důvodu snižovalo její duševní utrpení tím, že vnímala fyzickou bolest. Bojovala také s nespavostí a poruchou příjmu potravy, proto začala experimentovat s drogami. Ve věku 20 let již užívala téměř všechny možné drogy, zejména heroin. Trpěla silnými záchvaty deprese a několikrát plánovala spáchat sebevraždu. V 19 letech a poté znovu ve 22, kdy se pokusila najmout nájemného vraha, aby ji zabil. Ve svých 24 letech se nervově zhroutila a na 72 hodin byla přijata v psychiatrické léčebně. O dva roky později, našla odvahu zbavit se drog a už nikdy se nevěnovala sebepoškozování. To vše díky svému prvnímu dítěti, které jí dodalo smysl života.

„Na smrti je cosi uklidňujícího. Myšlenka, že byste mohli zítra zemřít, Vás nutí ocenit svůj život dnes.“

 

„Přemýšlím o smrti více než jiní lidé. Je to pravděpodobné, protože miluji život více než jiní.“

Svou profesionální filmovou kariéru odstartovala v roce 1993, když si zahrála svou první hlavní roli ve sci-fi filmu Cyborg 2. Dále hrála například ve filmu Bez důkazů nebo Gia. V roce 2000 se objevila ve velkém trháku s názvem 60 sekund, kde si zahrála hlavní roli vedle Nicolase Cage. Tento film vydělal přibližně 237 milionů dolarů (5 844 203 000 Kč).

„Dělejte odvážné volby a chyby. To jsou ty věci, které Vás dovedou k osobě, kterou se stanete.“

 

„Když se zeptáte lidí, co by chtěli v životě dělat, tak to většina lidí doopravdy neudělá a to mi láme srdce.“

Díky filmům Lara Croft v roce 2001 se z ní stala mezinárodní superstar a získala si slávu po celém světě. Dále hrála ve filmu Mr. & Mrs. Smith, kde si zahrála po boku svého nynějšího muže Brada Pitta. Je další spousta filmů, které jí přinesly úspěch, jako Kauza CIA, Síla srdce, Wanted, Výměna nebo Salt. Je považována za jednu z nejlépe placených hereček Hollywoodu, která vydělává desítky milionů dolarů za jeden film. Hrála vedle osobností jako je Morgan Freeman nebo Johny Depp. Minulý rok hrála hlavní roli v Disneyho pohádce „Zloba – Královna černé magie“ (Maleficent). Pohádka vydělala přibližně 757 milionů dolarů (18 666 929 700 Kč).

„Vždycky jsem nesnášela lidi, kteří byli šťastní a pořád se usmívali. A dnes jsem jako oni!“

Když v roce 2001 natáčeli film Lara Croft ve válečné Kambodži, byla velmi šokována co se zde dělo. Díky tomuto zážitku se začala věnovat humanitárním činnostem po celém světě. Po několika měsících se vrátila zpět do Kambodži na několik týdnů, aby se mohla setkat s afghánskými uprchlíky v Pákistánu a darovat jim příspěvek ve výši jednoho milionu dolarů. Následujících 10 let podstoupila více než 40 misí v terénu ve více než 30 zemích světa, kde se snažila pomáhat lidem odmítnutým svou vlastní zemí. Tyto zkušenosti ji dokonce přiměly k tomu, aby se naučila pilotovat letadlo, kterým by mohla sama zásobovat oblasti potravinami nebo zprostředkovávat pomoc humanitárním pracovníkům. V Západní Keni pomohla 6000 vesničanům vybudovat novou vesnici. V Namibii pomohla vystavět sirotčinec a zdravotní centrum. Charitativních činností této dámy je velice rozsáhlé množství, proto velmi doporučuji přečíst její podrobný životopis.

„Mám tolik požehnání ve svém životě, proto chci být užitečnou celému světu.“

 

„Najít lásku neznamená najít dokonalou osobu, ale naučit se nedokonalého vidět dokonalým.“

S Bradem Pittem se seznámili při natáčení filmu Mr. & Mrs. Smith. Dohromady se spolu ovšem dali až po natáčení. Angelina později přiznala, že se do něho zamilovala již při natáčení, ale nechtěla narušovat jeho manželství. V roce 2006 uveřejnili svůj vztah, když spolu čekali dítě. Zasnoubili se až po sedmi letech a vzali se 23. srpna 2014 na jejich zámku v Correns ve Francii. Společně mají několik dětí a také jich společně několik adoptovali ze sirotčinců, ze zemí, ve kterých společně pomáhají.

 

„Někdy si myslím, že je můj manžel tak úžasný, že nechápu proč se mnou je. Nevím, jestli jsem pro něho dost dobrá. Ale jestli ho činím šťastným, pak je to vše, kým chci být.“

Ve svých 37 letech podstoupila preventivní léčbu proti rakovině, v důsledku toho, že její matka a babička zemřely na rakovinu vaječníků a její teta na rakovinu prsu. Před léčbou měla 87% pravděpodobnost, že se u ní rozvine rakovina prsu. Po amputaci prsu se pravděpodobnost snížila na 5 %. V Důsledku tohoto boje se snaží podporovat ženy, které pochází podobnými těžkostmi.

„Bez bolesti by nebylo utrpení a bez utrpení bychom se nikdy nepoučili ze svých chyb. Chcete-li to správně, bolest a utrpení je klíčem ke všem dveřím. Bez nich neexistuje žádný způsob života.“

Není dále třeba zdůrazňovat, že jde o velmi silný příběh, který nyní inspiruje mnohé. Angelina Jolie je velmi výjimečná osobnost jak pro své úspěchy na poli filmu, tak pro svou vznešenou humanitární pomoc. Věřím, že Vám její příběh dodal odvahu k velkým činům a ke kapce soucitu s ostatními.

  

„Na pohádkách se mi nelíbí to, že mají vždy šťastný konec. Dobro porazí zlo a vše je perfektní. Život je ale o něco složitější. A to je to co se snažím učit své děti.“

„Nikdy jsem nežila svůj život podle názoru druhých. Věřím, že jsem dobrý člověk. Věřím, že jsem dobrá máma. Ale je jen na mých dětech, aby o tom rozhodovali, nikoli na celém světu.“

https://en.wikipedia.org/wiki/Angelina_Jolie
http://www.csfd.cz/tvurce/556-angelina-jolie/
http://www.brainyquote.com/quotes/authors/a/angelina_jolie.html
http://jolie.blog.cz/0612/citaty

Inzerce