Audrey Hepburn – charismatická dáma, módní ikona, slavná herečka 50.-60. let. Takovou jí zná většina populace. Málokdo však tuší, že i tato na pohled křehká žena musela napřed překonat nespočet překážek, aby se stala tak silnou, že její životní příběh zasahoval za hranice jejích představ. S jejím půvabem se dodnes nemůže vypořádat spousta nádherných a slavných žen. Audrey Hepburn se v roce 2011 stala Nejkrásnější britkou všech dob a tím porazila i současné krásky jako je Catherine Zeta-Jones nebo Keira Knightley. Jaký je tedy její příběh?

Audrey Kathleen Ruston se narodila 4. května 1929 v Bruselu a zemřela 20. ledna 1993 v Ženevě na rakovinu. Její matka, baronka Ella van Hemstrová pocházela z významné nizozemské šlechty. Audryin otec, Joseph Ruston se narodil 15 km severně od Prahy v obci Úžice, kde jeho rodina vlastnila cukrovar Jon J. Ruston. Její příjmení Hepburn pochází od Irských šlechtických rodů ze strany jejího otce.

Audrey prožila velmi krušné dětství a dospívání. Její otec velmi často kvůli své práci cestoval. Jeho návrat domů s sebou vždy přivezl jen hádky a nepřátelskou atmosféru. V roce 1935 opustil otec rodinu z důvodu, že jeho žena i dcera odmítali jeho silné fašistické postoje. Odchod otce od rodiny byla jedna z nejhorších událostí v jejím životě.

Tentýž rok si Audrey zamilovala balet. Měla velký talent a byla úspěšná, proto nebylo pochyb, že se chtěla stát primabalerínou. Překážkou ji ovšem byla druhá světová válka. Audrey se se svou matkou přestěhovala poblíž města Arnemu v Nizozemsku, které bylo později napadeno němci. Tančila potají pro okruh lidí podporujících protinacistický odboj a svými vystoupeními jej tak napomáhala financovat.

„To nejlepší publikum, jaké jsem kdy měla, nevydalo jediný zvuk na konci vystoupení.“

Nejtěžší chvíle zažila v roce 1944 kdy se Spojencům nepodařila operace Market Garden. Němci zabavili Holanďanům zásoby potravin a paliva, lidé pak mrzli a strádali hladem. Museli si vystačit s moukou vyrobenou z cibulek tulipánů. Toto období, které Nizozemci nazývali jako „Hladová zima“ Audrey navždy ovlivnilo její život. Když Spojenci Němce konečně vyhnali, trpěla těžkou podvýživou. Válka skončila.

Po veškerých útrapách z války nechtěla meškat už ani minutu, a proto se opět rozběhla za svým snem. Balet pro ní byl celý svět a tak není divu, že ve svých 19 letech byla připravena zúčastnit se konkurzu na světově proslulou baletní školu Ballet Rambert v Londýně. Tam si bohužel uvědomila fakt, že z ní profesionální balerína nikdy nebude. Její tělo bylo po válce slabé a její taneční výkon se nedal srovnat s ostatními balerínami.

Audrey se ale přesto nevzdala a dál hledala práci v baletních souborech , které vystupovali v Londýnských muzikálech. Tam došlo k obratu v jejím životě. Díky vytrvalosti a touze bojovat o svůj vlastní sen dostala hlavní roli ve filmu Monte Carlo Baby. Ten rok získala roli i v muzikálu Gigi podle slavného románu spisovatelky Colette. Největší úspěch nastal ve chvíli, kdy se ji ozval režisér William Wyler, který sháněl herce do svého Hollywoodského filmu Prázdniny v Římě. Audrey mu padla okamžitě do oka a když prošla kamerovými zkouškami, tak nebylo pochyb, že hlavní roli získá ona. Za tento snímek získala Oscara.

V tomto období sklízela obdiv nejen od mužů ale i spousty žen a tak nebylo pochyb, že na poli módy začala diktovat styl právě ona. Vždy sázela na jeden luxusní perfektně sedící kousek od významných návrhářů, především Diora. Dodnes zůstává symbolem elegance a idolem osobního šarmu. Audrey byla ohromující nejen proto, že vždy vypadala dokonale, ale také svou osobností a vystupováním. Byla velkorysá a měla respekt k mužům.

„Móda je nákaza něčím novým.“

Její první manžel byl Mel Ferrer, vysoký okouzlující muž, herec a producent. Své city a žádost o ruku ji vyjevil až na dovolené v Alpách. Audrey vždy toužila být matkou, proto jí bylo velkým zklamáním, když její první těhotenství skončilo samovolným potratem. Smutek zaháněla prací, proto pro ní bylo obrovskou ránou, když o pět let později potratila podruhé. O rok později se jí však narodil syn Sean, což v Audrey probudilo neuvěřitelnou sílu a naději.

Filmový svět však na sebe nenechal dlouho čekat a tak o dva roky později vyšel grandiozní snímek Snídaně u Tiffanyho / Breakfast at Tiffany’s, který z ní udělal jednu z nejobdivovanějších žen světa a přinesl jí další nominaci na Oscara. Mezi další úspěšné filmy, ve kterých Hepburn zářila je například muzikál My Fair Lady podle světoznámého románu Pygmalion. Toto dílo sama považuji za velice inspirativní. Poukazuje na to, že i zdánlivě obyčejný člověk pokud má sen, chuť a touhu, může dokázat věci o kterých se mu ani nesnilo.

„Pamatujte si, že pokaždé, když potřebujete pomocnou ruku, najdete ji na konci své paže.“

Audry Hepburn, za svůj život poznala blíže ještě další dva muže. Manželství s Ferrerem se postupně rozpadalo, protože každý věnoval většinu času své práci. Se svým druhým manželem Andreou Dottim měla syna Lucu. Ani s ním se ovšem nedočkala šťastného konce. Její životní láskou se stal herec Robert Wolders. Zjistila, že po dobu války žili od sebe pouhých 15 kilometrů a tak konečně našla svou spřízněnou duši. Šťastný pár se nakonec odstěhoval do Hollywoodu.

Ovšem ani ve stáří Audrey nezapomněla, jak strašné věci zažila ve svém dětství během války. Tato její zkušenost vedla k tomu, že se v 80. letech naplno věnovala charitativní činnosti. „Mohu osobně dosvědčit, co UNICEF znamená pro děti, protože jsem byla mezi těmi, kterým UNICEF poskytnul zdravotní a potravinovou pomoc po 2. světové válce,“ řekla Audrey Hepburn při svém jmenování vyslankyní dobré vůle UNICEF v roce 1988. „Za tuto pomoc cítím velikou vděčnost a mám absolutní důvěru v to, co UNICEF dělá.“

Audrey Hepburn se stala legendou ve světe filmu, módy a dobročinných činností. Za úspěch nevděčí nikomu jinému než sobě, svému odhodlání, přesvědčení, vizi a snu, protože „Nejopojnější jsou ty sny, sněné s otevřenýma očima.“

http://revue.idnes.cz/obrazem-nejkrasnejsi-britka-vsech-dob-je-audrey-hepburnova-po6-/lidicky.aspx?c=A110705_185529_lidicky_zar
http://extrastory.cz/audrey-hepburn-utekla-z-nacistickeho-bordelu-vydelavala-tancem-na-odboj-a-malem-zemrela-hlady.html
http://www.unicef.cz/aktualne/53445-vyslankyne-unicef-audrey-hepburnbr-na-tv-nova-v-poradu-vikend?stranka=32
http://ona.idnes.cz/neobycejne-zeny-audrey-hepburnova-dtp-/spolecnost.aspx?c=A120716_120043_spolecnost_jup
http://extrastory.cz/audrey-hepburn-utekla-z-nacistickeho-bordelu-vydelavala-tancem-na-odboj-a-malem-zemrela-hlady.html
https://cs.wikipedia.org/wiki/Audrey_Hepburnov%C3%A1
www.citaty.cz
http://citaty.net/autori/audrey-hepburn/

Inzerce