William Henry „Bill“ Gates III, obchodní magnát, filantrop, podnikatel, investor, programátor a vynálezce se narodil 28. října roku 1955 v Seattlu do rodiny ve vyšší střední třídě. Otec byl vynikající právník a matka byla v představenstvu First Interstate BancSystem a United Way. Jeho dědeček byl prezidentem národní banky. V útlém věku ho rodiče vedli k tomu, aby se mohl v budoucnu stát právníkem.

Ve 13 letech se ale rozhodl pro počítačovou kariéru, když za své úspory koupil elektronický „dálnopis“ (psací stroj/fax který posílá zprávy na dálku, využívaný tehdy mezi úřady). Trávil hodně času na počítači sloužící pro studenty od General Electric. Již při studiu napsal v BASICu svůj první program, který umožňoval hrát hry proti počítači. Byl zcela ohromen možnostmi počítačů. Trávil dlouhé hodiny studiem zdrojových kódů. Dostával od rodičů i zákazy o přiblížení se k počítači.

V roce 1971 společnost Information Sciences hledala několik studentů, aby naprogramovali mzdový program. Díky jeho školníkovi se společnost dozvěděla o jeho vynikajících programovacích schopnostech a Bill měl možnost vytvořit program pro společnost. Na střední škole dokonce vytvořil program, který sledoval počet „přitažlivých“ dívek ve třídách. Již v 17 letech založil s Paulem Allenem podnik s názvem Traf-O-Data.

02 05

„Úspěch je špatný učitel. Kvůli němu si chytří lidé myslí, že nemohou prohrát.“

Gates vystudoval Lakeside School v roce 1973 a v testu SAT (test psaný pro přijetí na vysoké školy) získal 1590 bodů z 1600. Na podzim se zapsal na Harvard, kde se poprvé potkal se Stevem Ballmerem. Ve druhém ročníku vymyslel algoritmus pro řešení jednoho z řady nevyřešitelných problémů v systému a toto řešení se ukázalo jako nejrychlejší verze po dalších 30 let. Bill neměl určitý studijní plán jako ostatní studenti Harvardu. Trávil hodně času se školními počítači. V roce 1975 využili s Allenem příležitosti založit vlastní softwarovou společnost, která pracovala s procesory Intel 8080. Tehdy Gates odešel z Harvardu. Rodiče byli nejprve velmi proti tomu, ale když poté viděli jeho opravdový zájem o to založit podnik, tak ho podpořili.

„Nejméně spokojený zákazník je nejlepším zdrojem poučení.“

Pro hardwarovou společnost MIT napsali operační systém Microsoft BASIC, který sklidil veliký úspěch. Systém byl ale hodně nelegálně kopírován a distribuován, proto se rozhodli pro nezávislost na MIT. Během prvních let společnosti Microsoft byli všichni zaměstnanci velmi zodpovědní za celou společnost. Gates tehdy dohlížel na obchodní detaily, ale dále pokračoval v psaní kódů. V prvních pěti letech dokonce osobně zkontroloval každý řádek všech kódů, a pokud se mu nějaký nezdál, přepsal ho tak, jak uznal za vhodné.

04 03

„Místo „nevím“ používáme „zatím nevím“.“

V roce 1980 naprogramovali operační systém PC DOS pro IBM, za který obdrželi jednorázových 50 tisíc dolarů. Gates ani nestál o autorská práva, protože věřil, že systém bude nelegálně kopírován. V roce 1985 vyšla první verze systému Microsoft Windows, která se v průběhu let vyvíjela až do dnešních Windows 8.1 a stala se nerozšířenějším operačním systémem na světě. V roce 1987 byl uveden v časopisu Forbes jako nejmladší miliardář jen několik dní před jeho 32. narozeninami.

01 06

„Kapitalismus založený na tržním principu funguje dobře v rozvinutém světě, ale záchrana dětí z rozvojových zemí vyžaduje naše lidské hodnoty a náš soucit. Samotný trh nestačí.“

Bill Gates pečlivě studoval dílo Andrewa Carnegieho a Johna D. Rockefellera, proto se dnes intenzivně se svou ženou Melindou věnují filantropii a prostřednictvím vlastní nadace financují mnoho projektů, univerzit, výzkumů a finančně také pomáhají řešit některé globální problémy, které jsou vládami ignorovány. Darovali již více než 28 miliard dolarů. Je považován za jednoho ze 100 lidí, kteří nejvíce ovlivnili 20. století. Podle magazínu Forbes je jeho majetek přibližně 81 miliard dolarů. Se svou ženou mají tři děti. Je vášnivým čtenářem a čte několik knih týdně.

Jeho tři děti zřejmě zdědí „pouze“ 10 milionů dolarů každé, tedy naprostý zlomek jeho majetku. Vysvětluje: „Nemyslím si, že by tak velké jmění bylo pro ně dobré. Dostanou ale neuvěřitelně dobré vzdělání a také zaplatím za cokoli, co se bude týkat jejich zdraví. Budou si ale muset najít práci.“

http://en.wikipedia.org/wiki/Bill_Gates
http://www.forbes.com/billionaires/

Inzerce