map

Dnes se v našem deníku opět podíváme do Spojených států amerických. Náš první výlet do USA byl do krásného města Orlando. Dnes necháme městskou aglomeraci za sebou a projdeme se po březích řeky žlutých skal. Podíváme se, co nám nabízí národní park Yellowstone.

Až 60% světových gejzírů, okolo 110 vodopádů, bahenní sopky, vývěry horkých sopečných plynů, zaschlá lávová pole, viditelné tektonické zlomy, říční kaňony a nesčetná pohoří. To vše najdete na ploše 8980 km2 rozprostírajících se ve státech Wyoming, Montana a Idaho. A je toho mnohem více. Národní park Yellowstone je součástí největšího téměř nedotčeného ekosystému mírného pásu. Najdete zde mnoho ohrožených druhů rostlin a živočichů. Díky tektonické aktivitě se můžete podívat i do dávné historie, na území parku je mnoho archeologických nalezišť, které Vás zavedou až do doby druhohor, kdy se po pláních největší sopky světa proháněli obrovští dinosauři.

Ano, Yellowstone je známý hlavně díky Yellowstonské kaldeře. Nejobávanějšímu supervulkánu světa, který pravidelně pustoší celou dnešní Severní Ameriku a ovlivňuje světové klima. V nejbližší době pravděpodobně, alespoň doufejme, nevybuchne, ale právě díky vulkanické aktivitě můžeme obdivovat geotermální jevy. Mezi nejoblíbenější patří gejzír Old Faithful, který tryská do výše zhruba 50 metrů. Není sice nejvyšší, ale tryská s železnou pravidelností. Na území se nachází i nejvyšší aktivní gejzír světa, jemenuje se Steamboat Geyser a tryská až do výšky 90 metrů. Netryská ale pravidelně, za posledních 20 let bylo pozorováno jen 10 velkých erupcí.

A co vlastně můžete v této divočině dělat? Yellowstone National Park nabízí mnoho různých zážitků. Na prvním místě je jistě turistika a jízdy výletními autobusy a offroady. Park můžete brázdit i vlakem. Najdete zde mnoho různých tratí na kterých se konají jízdy historických vlaků. Také se můžete nechat svézt kočárem do některého z opuštěných historických městeček. U potoků, říček a řek můžete zkusit najít zlato a v indiánských rezervacích se můžete leccos přiučit z kultury původních američanů.

Sportovci zde mají také mnoho příležitostí. Řeky v Yellowstonském národním parku jsou ideální pro rafting nebo třeba rybaření. Park můžete projet na horském kole a příležitostně, pokud si vezmete vybavení, můžete vylézt na některou z barevných skal cestou. V zimě najdete v Yellowstonu hned několik lyžařských středisek. Výčet aktivit je tak široký, že bych jej definoval takto: Můžete zde využívat služeb casina až po hledání vlastních fosilií.

Až mě překvapilo, kolik různých zážitků si můžete z Yellowstonu odvést. Na mém seznamu snů se tento úžasný park propracoval do nejvyšších příček. Kam se Yellowstone zařadí na Vašem seznamu snů?

http://www.yellowstonepark.com/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Yellowstonsk%C3%BD_n%C3%A1rodn%C3%AD_park
https://en.wikipedia.org/wiki/Yellowstone_National_Park
http://yellowstone.ihned.info/zajimavosti

Inzerce