Dnes máme tu čest otevřít novou rubriku „10 otázek“. Rubriku, ve které najdete odpovědi úspěšných lidí na 10 stejných otázek. Je nám velkou ctí, že první kdo nám naše otázky zodpověděl, je český europoslanec Tomáš Zdechovský. Člověk, který bojuje za správné věci a nebojí se ani velkých skutků. Tomáš Zdechovský je aktivní v mnoha oborech, až je člověku záhadou, jak vše dokáže stihnout. Je pro nás velkou inspirací a věříme, že rozhovor s ním bude inspirovat i Vás.

„Představení“, řekněte nám něco o sobě:

Jsem vizionář a optimista, který se nebojí jít s kůží na trh. Vždy se snažím splnit to, co si řeknu. Je pro mě důležité, aby se věci posunovali dopředu. Miluji svou rodinu a mám rád svou práci.

To co děláte, začalo jako spontánní nápad nebo jste se k tomu postupem času dopracoval?

Pokud jde o mé politické působení, tak musím říci, že do politiky jsem se dostal úplnou náhodou. Už během studií na střední škole jsem dostal nabídku vstoupit do ČSSD a ODS. Dlouhou dobu mě ale politika příliš nelákala. Zlom nastal až v posledním roce na vysoké škole v Českých Budějovicích, kdy mě oslovil jeden můj kamarád, zda bych nechtěl dělat mediálního poradce tehdejšímu místopředsedovi KDU-ČSL Janu Kasalovi, který se posléze stal mým velmi dobrým politickým učitelem a vděčím mu za mnohé. Ke vstupu do politiky mě však po úspěšné kampani pro Petra Pitharta přesvědčil pardubický vicehejtman Roman Línek. Tomu také vděčím za mnohé. Je obrovsky inspirativní osobnost a přitom dává člověku prostor.

Totéž, co o mém politickém působení, platí i o neurotechnologiích, kterými se zabývám už delší dobu, protože i v tomto případě byl začátek mého zájmu daný souhrou náhod. Pracoval jsem pro silová ministerstva a tehdy nám přišly nějaké studie, které nikdo nechtěl číst. Já si je ale prostudoval a jejich obsah mě zaujal natolik, že jsem chtěl, aby u nás vznikla neurolaboratoř třeba pro trénink lidí z bojových jednotek, což bohužel nevyšlo. Když jsem v roce 2010 skončil na ministerstvu vnitra, vrhl jsem se na vývoj neurotechnologií. Také jsem jednomu kamarádovi slíbil, že sestrojím vrtulník ovládaný myšlenkou, což se nakonec také povedlo.

Jaké byly vaše začátky?

Od 18 let jsem se musel živit sám a postavit se na vlastní nohy, protože mi zemřel otec. A tak zatímco mí spolužáci chodili do hospod, já jsem pracoval pro různé noviny a časopisy a spolupracoval jsem i s veřejnoprávními médii Českým rozhlasem a Českou televizí. Během svých studií v Římě jsem se dostal i k oborům public relations a marketing, tedy oblastem, jimž jsem se později začal věnovat ve svém podnikání. Hned po studiích jsem pak dostal nabídku od tehdejšího místopředsedy KDU-ČSL a poslanecké sněmovny Jana Kasala a začal jsem pracovat v Poslanecké sněmovně. Ten mi pak dal také impuls k založení vlastní firmy Commservis.com. Vybral jsem si tehdy tisíc korun a šel si založit živnostenský list.

Jaká vlastnost, znalost nebo schopnost byla klíčová pro Váš úspěch?

Co opravdu nemám rád je, když někdo říká, že něco nejde. Můj přístup je takový, že věci jdou a nevzdávat se. To mě neustále žene dopředu. Jednou z nejdůležitějších vlastností je vůle. Pokud ji dovedeme ovládat, dokážeme velké věci.

Jaké vzdělání jste získal a jaký je Váš názor na tradiční vzdělávací systém?

Vystudoval jsem několik různých oborů. Jednak to byl obor pastorační a sociální asistent v Českých Budějovicích a pedagogika volného času na stejném místě, dále politickou komunikaci na papežské univerzitě v Římě a pak ještě mediální studia v Brně.

Pokud jde o náš vzdělávací systém tak problém vidím hlavně v nedostatečné spolupráci škol s firmami. Zajistila by se tím lepší úroveň praxí a lepší uplatnitelnost na trhu práce a nižší nezaměstnanost. Vezměme si jako příklad Rakousko, kde má systém spolupráce škol a firem už velmi dlouhou tradici, a díky tomu je zde jedna z nejnižších nezaměstnaností mezi mladými v Evropě. Tam, kde je třeba věci zlepšit, musíme hledat inspiraci v zemích, kde to funguje.

Jaký je podle vás rozdíl mezi úspěšným a neúspěšným člověkem?

Úspěšného člověka poznáte podle toho, že v prohraných bitvách nevidí důvod k rezignaci, ale příležitost k dalšímu boji. Drobné porážky v životě dokážou člověka nasměrovat ke konečnému vítězství. A jsou pro život velmi důležité.

Co byste udělal jinak, kdybyste začínal znovu od nuly?

Věci beru tak, jak jsou, věřím, že všechny věci v životě pro mě měly nějaký význam. Navíc minulost už nezměním, takže nedává příliš smysl ptát se „co by kdyby.“ Naopak důležité je vzhlížet směrem k budoucnosti, kterou změnit můžu. A věřte, že hodně pracuji na tom, abych ji skutečně změnil.

Nepřipadáte si oddělený od průměrné společnosti v důsledku vašeho úspěchu?

Něco takového si rozhodně nemyslím. Naopak jako europoslanec se zajímám o problémy řadových občanů a snažím se s nimi komunikovat. Také během kampaně jsem projezdil celou Českou republiku na kontaktní kampani a měl příležitost mluvit se stovkami různých lidí a diskutovat o jejich problémech. Hodně lidem se už i podařilo pomoci a to je pro mě obrovský zdroj energie.

Jaký postoj zaujímáte k překážkám?

Jak už jsem zmiňoval, tak zastávám pozitivní přístup, že to jde! Motto, jímž se řídím ve svém životě, je obsažené v citátu „věř ve vítězství a vítězství uvěří v tebe.“ Budeme-li opravdu věřit v úspěch, věc se nakonec podaří.

Odkud čerpáte inspiraci a máte nějakého hrdinu/vzor?

Mým obrovským vzorem byl můj otec a dědové. Byly to lidé velmi pracovití, vzdělaní a energičtí. Když se řekne vlastenec, tak si vzpomenu na svého tátu, který nás učil historii naší země a tradice. Mojí mamky tatínek prošel koncentračním táborem. Tam poznal skromnost a naučil se milovat život. Mám stále odkud čerpat.

Jaké jsou vaše další sny a vize?

Musím říci, že všechno, co jsem si v životě vysnil, se mi podařilo. Chtěl jsem mít tři děti, mám tři děti. Chtěl jsem mít firmu na učení lidí komunikovat, což se mi také povedlo. Vždy jsem se chtěl podívat do USA a před dvěma roky jsem měl možnost přednášet v New Yorku. Po velkém úsilí i s velkým štěstím jsem byl zvolený do Evropského parlamentu, takže nyní se snažím o to, aby těch pět let nebylo promarněných, ale zůstal za mým působením kus vykonané práce.

Tomáš Zdechovský dokázal ve svých 35 letech mnoho. Mimo jiné je také aktivním spisovatelem nebo filantropem. Velmi děkujeme, že si na nás tento vytížený člověk udělal čas a věříme, že Vás rozhovor inspiroval.

http://zdechovsky.eu/article/rozhovor-tomase-zdechovskeho-se-studenty-evropske-obchodni-akademie-v-decine
http://cs.wikipedia.org/wiki/Tom%C3%A1%C5%A1_Zdechovsk%C3%BD
https://www.facebook.com/video.php?v=10151550072554171&permPage=1

Inzerce